featured

PANDEMİ DÖNEMİNDE TÜRK PİLOTLARI İÇİN NE YAPTINIZ?

Sayın okurlarımız; Airlinehaber olarak, ayırım yapmadan herkesin sesi olmaya devam ediyor ve sessiz çoğunluğu sesi oluyoruz. OKUYUCU MEKTUPLARI isimli bölümümüze baktığınızda şimdiye kadar bir çok çalışanın sesi olduğumuzu ve hiç bir ayırım yapmadan ve içerikle oynamadan yayıncılık anlayışımızı sürdürdüğümüz gözlemleyebilirsiniz.

Bize Okuyucu mektubu olarak yollanan iletilerde yazan kişinin oluru olmadan isimlerini kesinlikle yayınlamıyoruz.

İşte yine serzeniş yüklü bir mektup daha….

Pilotlar Vakfı Zihniyet Sorunu

Pilotlar meslek alışkanlıkları gereği her zaman hayatlarına bir alternatif bulmayı kendilerini  mecbur hissettikleri için yatırım yaparken bir yandan da lisans kaybı sigortası veya sistemi gibi güvencelere yönelmektedirler. 2004 yıllarında Pilotlar  Vakfı bu konuda bir çalışma başlatmış 3 kademeli lisans kaybı ve işsizlik sigortası ile alakalı güzel bir adım atmıştı.

Ayrıca; Zaman içinde karşılaşılan aksaklık ve suiistimallere karşı da yönerge değişiklikleriyle birçok önlem aldı.

Ancak yapılan yönerge değişikleri ile suiistimallerin önlenmesini yönetmek yerine vakıf ve yardımlaşma zihniyetinden uzaklaşarak, kişilerin haklarını kısıtlayıcı, yardım alınmasının önüne geçen uygulamaları hayata geçirerek, vakıf yönetimi olarak kendilerine dikensiz gül bahçesi yarattılar.

Maalesef, yasakla kurtul, yönerge değişikliği yap hakları kısıtla kurtul ve yönetici olarak sıkıntıya girme anlayışının hakim olduğu bir vakıf yönetimi anlayışı benimsendi…

Pandeminin ilk başlangıcında Pilotlar Vakfı işlerini kaybeden ve kendilerine başvuran pilotlara yönerge gereği kaptan ve ikinci pilotlara maaş bağladı. Bir kaç ay içinde Yönetim Kurulu toplanarak yönerge değişikliğine giderek maaşları %50 düşürdü ancak işsiz pilotlardan aidat ve Pilotlar Vakfı kesintisini maalesef aynen almaya devam etti.

Bir yılın sonunda işsizlik maaşı kesildi ve yönerge gereği vakıf üyelerine iş bulamadıysanız, ya üyelikten ayrılın yada üyeliğinizi dondurulacak denildi;

Üyelik doldurulunca lisans kaybı durumunda haklarınızı alamıyorsunuz  ve sadece  ölüm yardımından faydalanabiliyorsunuz iş bulunca da üyelik aidatınız tahsil ediliyordu. Hâlbuki halihazırda pilot olarak varsınız ve aidat ödemeniz halinde çalışan bir pilottan farkınız olmadan vakıf üyesi olarak devam etmeniz gerekiyor.

İşlerine gelince maaşları yarıya düşürmek için yönerge değişikliği yapanlar, sıkıntılı günler yaşayan bir pilotun sağlığını kaybettiğinde güvence olarak yıllarca aidat ödediği lisans kaybı sisteminin dışına atılmasına karşı hiçbir önlem almadılar.

Zor günlerin dayanışması için bir arada bulunulan vakıf yönetimi, en zordakinin yanında olma iradesi yerine, yönetim olarak çalışıp çözüm bulmayı değil daha önceden de yaptıkları gibi yönetim gücünü kullanarak kaçmayı tercih etmiştir. Halbuki kişilerin istek dahilinde üyeliğe devamına müsaade edilseydi, lisans kaybı kaybolmaz, Pilotlar Vakfı da herhangi bir kaybı olmadan aynen çalışıldığında üyeden alacağı aidatı alabilirdi.

Paylaşılan ölüm ilanı, bayram mesajı gibi faaliyetler vakfın asıl amacının dışında tali görevlerinin sonunda gelen işlerdir. Aslında bu vakıf, dayanışma ruhunu sağlaması gereken ve aynen bu sene yaşanan zor günler için kurulmuştu

Yöneticilerin son yıllarda yaptıklarından anlaşılan, koltuğu muhafaza et, hareketsiz kal, herhangi bir faaliyette bulunma, gelir artırma, sorunla karşılaşınca hemen yasaklayıcı bir tedbir al gibi atıl bir yönetim tarzıdır.
Bu yönetim zamanında işsizlik sigortasında yapılan değişiklikler bile vakıf yönetiminin, kendi yazdıkları yönergelere ve ortaya çıkan soruna hakim olmadıklarını, problemleri hakkıyla çözemediklerinin göstergesidir.

Hesap yapamadıkları için gereksizce konulan yaş sınırları ile insanların mağdur edilmesi daha sonra tekrar değiştirilmesi ama bu arada üye olduğu vakıf tarafından mağdur edilen meslektaşlarımızın kaybolan hakları ve yıllarının hesabı halen sorulamamıştır

Pilotlar Vakfı Pilotlara hizmet için iyi niyetlerle kurulmuş ancak yönetime gelen, empati yapamayan, hizmet mantığı olmayan, yönerge ve yönetmelikten bihaber, bir  makamım olsun ancak kimsenin telefonuna çıkmayayım , adresim belli olsun diyen meslektaşlarımızla dolu olup yeni genç zihinler gelmedikçe pilotlara yardım etmekten uzak amacından sapmış bir kuruluş olmaya devam eder ve böyle gider.

Hali Hazırdaki Pilotlar Vakfı yönetimine buradan sesleniyorum; Sayın yönetim, bu pandemi döneminde Türk pilotları için ne yaptınız?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

17 Yorum

 1. 2 sene önce

  Yuzkarasi olamaya devam edin yillarca vakfin paralarini lisans kaybi adi altinda devrelerinize verdiniz o devreleriniz 1-2 sene sonra tekrar lisanslarini alip ucmaya basladilar ne oldu verdiginiz paralar hangisini geri aldiniz ! İz air odediginiz paralar ne oldu !!

  Cevapla
 2. Yani haberler çok doğru. Artı hergün yolladığınız genel kurul mesaglarıda hoş değil! Ne yaptınız?Mesela gavur pilot mevzusunda bir diş ileri gidebildinizmi? Biz işsiziz ama F 16 mıza ateş eden yunanlı p** hala bizim ekmeğimizi yiyor. Ewet bundan sizde rahatsızsınız biliyorum ama bunla mücadele edin ve biz görelim. Takdir ederiz menfi münferit. Shgm hükümet vs. Biz zaten onlara güvenmiyoruz. Bari siz cerin coşkuyu!

  Cevapla
 3. 2 sene önce
  Cevapla
 4. 2 sene önce

  Güzel bir soru sorulmuş”Hali Hazırdaki Pilotlar Vakfı yönetimine buradan sesleniyorum; Sayın yönetim, bu pandemi döneminde Türk pilotları için ne yaptınız?” Ama maalesef muhatap yok.

  Cevapla
 5. 2 sene önce

  Yıllarca aidatımızı düzenli ödedik, tam ihtiyaç anında Pilotlar Vakfı Yönetimi bize sırtını döndü!!! %50 kesintiyi hani diğer işsiz kalan üyelere yetelim mantığı içinde kestiniz diyelim,neden bir yılın sonuu üyelik dondurma veya üyelikten çıkarma cenderesinde bizi ezdiniz? Neden yönetmelik değişikliğine gitmediniz? İfla etmiş zihniyetin emir kulları milletin yakasından düşün artık.Sizin havacılığa katacak birşeyiniz kalmamış.

  Cevapla
 6. 2 sene önce

  Yazınız için teşekkür ederim. Yazdığınız konuyu defalarca vakıf müdürüne ve yönetime yazdım. Vakıf müdürüyle defalarca görüştüm mail attım ama işlerine gelmediği için anlamak istemediler. 14 yıllık vakıf üyeliğimi işsiz kaldığım ve pandemi döneminde iş bulamadığım için dondurmak zorunda kaldım. Üstelik aidatlarımı hala öderken. Yönetim kurulu kararıyla yardımları %50 düşürebilen zihniyet bir yıl işsiz kalınca ya üyelikten çıkacaksınız yada donduracaksınız, lisans kaybı sisteminden çıkacaksınız diyor ama bir yıl olan süreyi uzatmıyor. Yazıklar olsun.

  Cevapla
 7. 2 sene önce

  Edalı Hocam lütfen gidin emekliliğinizi yaşayın bizde sizi anılarınızla abalım…

  Cevapla
 8. 2 sene önce

  covitte ne fayda sagladi vakif??? Devede kulak, cok anlamsiz hareketler. Bizi zor durumda savunmayani bende silerim kardesim..

  Cevapla
 9. 2 sene önce

  Plotlugun bir asaleti onuru vardir. Anlasildi ki vakif falan onun haklarini korumaya calismasi hikayeymis. Bir bilinc degisimi ve akliselim bir yonetim gerek, boyle devam edemez..

  Cevapla
 10. 2 sene önce

  Bu vakif , kimin icin calisiyor, birisi aciklama yapabilir mi???? Adi pilotlar vakfi degil mi?

  Cevapla
 11. 2 sene önce

  Vakiff , dere gecerken at degistirilmezmis. Bukadar kaos yasarken , maddi zorluklar yasarken ucucularin aleyhine yaptiginiz degisiklikleri , unutmayiz, sartlari degisip , pilotlar isguc sahibi olunca, , bizden beklentiye girmeyin, gozumuze gorunmeyin,

  Cevapla
 12. 2 sene önce

  Hem issiz kaldikhrm covit, taksi soforlugu de yaptik, aidatimizi odedik, vakif nerde? Sadaka mi dagitiyorsunuz, yonetim degis artik beyin herkese lazim

  Cevapla
 13. 2 sene önce

  Edalı hocam resmen vakıf seçimini Deniz,Hava,Kara Kuvvetleri seçimi haline sokmuşsunuz. Hem helal hem Yazıklar olsun size, etrafta karacılar, havacılar, ocular, bucular diye kulis yapıyorsunuz. Hepsi bizim arkadaşımız ve kardeşimizdir. Sayın Kemali Bülent, meşgul ettiğin koltuk Türk sivil havacılığında görev yapan pilot meslektaşlarımızın sahibi olduğu sivil bir vakıftır. Sen ayrımcılık yapamazsın, zaten bu ülke sizin gibi ayrımcı zihniyetlerden çekiyor ne çekiyorsa…

  Cevapla
 14. 2 sene önce

  Elini taşın altına koymadan,tavşan … misali, sadece yerini muhafaza için ne şiş yansın ne kebab diyen mevcut yönetimin bugüne kadar yaptıkları yapacaklarının teminatıdır.

  Cevapla
 15. 2 sene önce

  Yönetimlerde 2 dönemden fazla kalınmamasını teklif ediyorum? Gönüllü olan tüm yenilikçi ve dinamik ekiplere bir hak ve şans verelim. Aksi takdirde bu gibi yerlerde statükoculuk baş göstermeye başlıyor. Eğer gelecek olanların niyetinden şüphe ediyorsak ve şu ana kadar mevcut görev alan yönetimler buna karşı bir önlem alamamışlarsa zaten bu vakıfta yöneticilik değil, bekçilik yapılmış demektir.

  Cevapla
 16. 2 sene önce

  Artık sorumluluktan kaçanlar, kriz zamanı ortada görünmeyip telefona çıkmayanlara yol göründü.Genç dinamik yönetmelik ve yönergeden anlayanlar görev başına!!!

  Cevapla
 17. 2 sene önce

  Öncelikle elini taşın altına sokan tüm adaylara başarılar dilerim. Güzel ve bizlere yakışır bir seçim olması dileğiyle. Sadece bir not eklemek istiyorum; Edalı hocam seçimlerde vakfımız için yapılan yada yapılması gerekenler üzerinden konuşalım lütfen, listenizde karşı listelerin adayları üzerinden karalamalarla oy toplamaya çalışanlar var, lütfen müdahale edin. Aksi takdirle başta vakfımız olmak üzere herkes bundan zararlı çıkacaktır ve sorumlusu siz olacaksınız diye düşünüyorum.saygılarımla…

  Cevapla