Pilotun Cesedi Gölün Tabanında Bulundu

Pilotun Cesedi Gölün Tabanında Bulundu

Eğitim uçuşu sırasında uçağı düşen İsrail ordusunda görevli bir pilotun cesedinden geriye kalanlar kazadan 56 yıl sonra bulundu.

Naveh’in cesedinin bulunması için gölün tabanında oluşan tortuyu eleyen yeni bir teknolojinin kullanıldığı belirtilirken, 25 Ekim’de  bulunan kalıntılar çıkarılarak kimlik tespiti için adli tıp kurumuna gönderildiği açıklandı.İsrail ordusundan yapılan açıklamada, 1962’de yaşanan kazanın ardından cenazesine ulaşılamayan Yakir Naveh adlı askeri pilotun cesedinin kalıntıları ile  kaza sonucu düşen uçağın parçaları ülkenin kuzeyindeki Taberiye (Celile) gölünde  bulunduğu ifade edildi.

Yapılan testin ardından kalıntıların Naveh’e ait olduğu anlaşılırken, kazada ölen pilotun ailesinin bilgilendirildiği dile getirildi.

İsrail ordusu, Yakir Naveh için 13 Kasım’da başkent Tel Aviv’deki  askeri mezarlıkta cenaze töreni düzenleneceğini duyurdu.

Orduda eğitim pilotu olarak görev yapan Naveh ve bir pilot adayını taşıyan uçak Mayıs 1962’de eğitim uçuşu sırasında motorunun durması üzerine  Taberiye gölüne düşmüştü.

Kazada ölen pilot adayının cenazesi bir yıl sonra bulunurken, Naveh’in cesedi bulunamamıştı.

İsrail ordusu, 2000 yılında Naveh’in cesedini bulmak için yeniden aramalara başlamıştı.

Geri

Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.