PİLOTLAR YOĞUN VE YORGUN

PİLOTLAR YOĞUN VE YORGUN

Şırnak’taki helikopter kazasının tüm yönleriyle araştırılmasını isteyen CHP’nin verdiği önergede, pilot açığı nedeniyle sıkıntılar yaşandığı öne sürüldü.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, helikopter kazalarının tüm yönleriyle incelenmesi için TBMM Başkanlığı’na araştırma önergesi verdi.  Önergede şunlar yer aldı:

Hazır alıma rağmen!

“Savunma Sanayi Müsteşarlığı tarafından 2010 yılında askeri helikopterlere Helikopter Engel Tespit Sistemi (HETS) takılması için çalışmalara başlamış, ihale, 2014 yılında acil ihtiyaç nedeniyle hazır alıma çevrilmiştir. Ancak acil alım yapılması istenen sistem aradan geçen 7 yıla rağmen halen alınıp helikopterlere takılmamıştır. Sistemin 172 helikopter için 2010’dan beri imza aşamasında bekletilmesi, bu sebeple engellenebilecek kazaların önüne geçilememesi kamuoyunda sert eleştirilere sebep olmaktadır.”

 Pilot açığı iddiası

“Öte yandan, Ergenekon-Balyoz vb dava süreçlerinde hava kuvvetlerinde ve kara havacılık komutanlığında çok sayıda pilot ve uçuş ekibinin FETÖ kumpasları nedeniyle ordudan haksız ve hukuksuz yere atılmaları, bir kısım pilotun ise silah arkadaşlarına yapılan haksızlıkları görüp TSK’nın arkadaşlarına sahip çıkmamasından hareketle istifa ederek özel sektöre geçmeleri TSK’da büyük bir pilot ve teknisyen açığına sebep olmuştur. Pilot açığından hareketle daha az tecrübeli pilotların bölgede görevlendirildikleri, azalan personel sayısından kaynaklı daha az dinlenebilen, yoğun ve yorgun pilotların çok zor coğrafik şartları olan Doğu ve Güneydoğu’da büyük fedakarlık gösterip tüm riskleri göze alarak çalıştıkları ifade edilmektedir. Şırnak’ta meydana gelen helikopter kazasının pilotunun geçici görevle 2 gün önce Şırnak’a gönderildiği de ayrıca belirtilmelidir.”

Geri

Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.