Pilot yorgunluk denemesinde akıllı saatler

Pilot yorgunluk denemesinde akıllı saatler

Hindistan’ın en büyük havayolu şirketi IndiGo (INGL.NS), akıllı saatler kullanarak pilotları arasındaki yorgunluğu test etmek istiyor ve yorgunluk risk yönetimi süreçlerini iyileştirmek için bir danışman atamayı planlıyor.

IndiGo’nun uçuş operasyonları departmanı başkanı Ashim Mittra tarafından tüm pilotlara gönderilen notta, pilotların Thales’in (TCFP.PA) bir yorgunluk yönetimi aracını kullanacak denemeler için gönüllü olabileceği ve toplanan verilerin anonim olarak analiz edileceği belirtildi.

Mittra, , “IndiGo, önümüzdeki birkaç ay içinde pilotların uyanıklık seviyelerini değerlendirmek için Thales’in yorgunluk yönetimi aracını test edecek. Tamamlandığında, verilerin etkinliğini ve doğruluğunu toplu olarak değerlendireceğiz” dedi.

IndiGo, yorum talebine hemen yanıt vermedi.

Hareket, bir IndiGo pilotunun uçuştan önce yere yığılıp ölmesinden birkaç gün sonra geldi; bu kaza, bazı Hintli pilotların, görev süresi düzenlemelerine uymalarına rağmen havayolları tarafından uçurumun eşiğine getirildiklerine dair şikayetlerine yol açtı.

Mittra, notunda IndiGo’da bir danışmanın görevlendirilmesinin önümüzdeki aylarda sağlam bir yorgunluk riski yönetim sisteminin uygulanmasında hayati bir rol oynayacağını ve bunun aynı zamanda havayolunun özel yorgunluk azaltma stratejileri geliştirmesine de olanak sağlayacağını belirtti.

Hindistan’ın havacılık düzenleyici kurumu, uçuş görev süreleri veya yorgunlukla ilgili düzenlemelerin değiştirilmesi gerekip gerekmediğini görmek için havayollarının anlık kontrolleri ve gözetimi sırasında topladığı pilot yorgunluk verilerini gözden geçiriyor.

Bildiriye göre deneme, Delhi ve Mumbai de dahil olmak üzere dört havaalanında yerdeki cihazlar kullanılarak belirli uçuş modelleri ve her rota ve uçakta uykululuk seviyesini tespit edecek akıllı saatler ve kameraların gönüllü kullanımı üzerinde gerçekleştirilecek.

IndiGo’nun gerçek zamanlı verileri, geçmiş bilgileri ve tahmine dayalı analizleri kullanan ve geleneksel planlama yöntemlerinin ötesine geçen aracı üzerinde Thales ile birlikte çalıştığı belirtildi.

Mittra, “Deneme, havayolunun mevcut yorgunluk riski yönetimi sürecinin yerini almıyor. Pilotlar, öz değerlendirmeye dayalı olarak yorgunluğu raporlamaya devam etmelidir” dedi.

Yeni Delhi’de Aditi Shah tarafından raporlanıyor Mark Potter tarafından düzenleniyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir