PİLOT VE TEKNİSYEN ARKADAŞLARIN DİKKATİNE! BU İNİŞ NORMAL Mİ?

PİLOT VE TEKNİSYEN ARKADAŞLARIN DİKKATİNE! BU İNİŞ NORMAL Mİ?

Elime bir video geçti ve bu videoda THY’nin A330 unun bir inişi gösteriliyor. Bu inişle ilgili bir çok görüş sunabilmek mümkün.

Sizce bu iniş normal mi?

Normal değilse sorun nedir?

Sorun varsa nereye bakılmalı?

Geri
Etiketler:

47
Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Aferin

Yazik siz de magazinsel sacma sapan haberler yapmaya basladiniz.

Cpt plt

gerzek herif bu haberin neresi magazin. Çok güzel bir haber bence. Her an karşılaşılacak bir durum için fikir tartışması yaşanıyor ve okurlar,pilotlar,teknisyenler habere büyük ilgi göstermiş. Magazin haber istiyorsan yatı seferlerinde yaşanan bel altı muhabbetleri sayfalarına taşıyan malum siteye bak.

Cpt plt hergelesi

Gerzek babandır! hergele! inişin düzgün mü olduğunun tartışılacağı yer mi burası. Fdr kayıtlarına bakılır, anlaşılır. Bu tür yorumlar sadece amatörler tarafından zevzeklik olarak yapılır seni şarlatan. Herkese hakaret edebileceğini mi zannediyorsun seni şarlatan!

Özgür Kanat

Reversler ana dikmelerin ilk teması ile açılıyor yani havadayken açılması söz konusu değil. Sanırım inen pilot çok hassas bir iniş yapmak istemiş ve farkında olmadan temas eden ana dikmeleri tekrar pistten kesmiş. Ancak Reversler açıldığı için uçak tekrar hemen piste oturmuş.

Baran

Normal iniş

Yüksel Yıldırım

Soğuk havalarda hava yoğunluğu daha fazladır iniş hızında avantaj sağlar lakin pistin uzunluğu ve yağış durumlarında sert iniş ve reverse geri itiş inişe yakın kullamılıyormuş sağlıklı durma ve pisttençıkma riskini azaltmak

hasan

arkadaşalar yerden yükselen hava uçağı tekrar havaya itmiş bu da soğuk havalarda normal diye biliyorum. gerçi ben ne bir plotum nede havacıyım sadece prepard3d ve fsx gibi simulatorlerde uçuş yaparım realistic atyarları yaptığımda özellikle rusya havaalanlarında aynı bu sorunu yaşıyorum uçak vurup tekrar kalkı”yor bedne bunu soğuk havaya bağlıyorum..

touchdown

İlk touchdown sistem tarafından algılanmış, kaptan reverser açmış ve reverser açılmış. Hız olarak uygun konfigürasyonda ise uçak, hard landing de olacağını sanmıyorum. Diğer uçaklarda var mı bakmak lazım ama, B737NG uçaklarında 10ft (yaklaşık 3 m) yükseklikte reverser açılabiliyor. Ayrıca havanın yağışlı, dolayısıyla pistin de ıslak olması sebebiyle uçakların biraz daha sert indirilmesi (tabii ki aşırı derece değil) tavsiye edilmekte.

Teknik

Teker koymadan once reverse acilmaz.

ünal

sonucu merakla bekliyorum.yani işin doğrusunu ama bugüne kadar çok landing seyrettim tekerlekler tamamen yerde olmadan motor kapağı açılan hiç görmedim burada biraz erken davranılmış gibi

Fırat

Herkesin düşüncelerini ve ya bilgilerini okudum öncelikle teşekkür ediyorum. Amerika da öğrenci pilotum ve bu videoyu ilk seyrettiğimde merak edip öğretmenime sordum. Kendisi jetblue da çalışıyor over 25.000 saati var . Detaylı bir yazı hazırlayacağım dedi bunu sizlerle tabii ki paylaşacağım . Ama biraz daha somut ve kesin nedeni için ne söyleyebiliriz .
Teşekkür ediyorum

37 F/O

Bu iniş özelinde bir sıkıntı görünmüyor. Benzeri bir durumda en fazla olursa hard landing olur, fakat eğer reverser aktivasyonu için daha fazla parametre gerekirse bu sefer 1993 Lufthansa Varşova kazası gibi kazaların devamı gelirdi. Pas geçmekle ilgili yorumlar olmuş fakat bunun konuyla ilgisiz olduğunu düşünüyorum, çünkü uçak sekmese de reverser açılacaktı, yine pas geçme imkanı kalmayacaktı.