Pilot, Kabin Memuru ve Hava Trafik Kontrolörü Yorgun…

Pilot, Kabin Memuru ve Hava Trafik Kontrolörü Yorgun…

Uçuş güvenliği pilotların , kabin memurlarının ve hava trafik kontrolörlerinin yorgunluğu sebebiyle risk altında olduğunu belirten Amerika Havacılık Kurumu vurgu yaptı.

Riskin ana unsuru ise yoğun çalışma temposu. Bazı uluslararası şirketlerin personelini için limit üstü uçuşlara zemin hazırlaması ve hatta bazılarının da limit üstünden de fazla uçurulması sebebiyle uçuş güvenliğinin riske atıldığını belirtildi. Bununla birlikte hava trafik kontrolörleri sayısınında havalimanlarına ve uçuş yoğunluğuna oranla az olması sebebiyle fazla mesai yaptıklarını belirten kurum, yüksek sezon öncesi gerekli önlemlerin alınması gerektiğinin altını çizdi. (fortuna.com)

Ülkemizde de SHGM Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü havayolu şirketlerini denetleyerek limitler dışında uçuşlara izin vermemektedir.


Geri

8
Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Askeri ATC

Domestic uçuşların %30 askeri Atc lerde ve Personel sayımız limitlerin cok cok altında ve 24 saat iki yada tek kisilik shiftlerle calıştırılıyor. Uçuş emniyeti hiçe sayılmakta ve Allah korudun bir kaza olma olsılı çok yüksek. Ve özlük hakları konudunda hic bir iyilestirmesi bulunmamaktadır. Sivil uçuşlara hizmet veriyorlar fakat Havacılık Tazminatını alamıyorlar. Haksızlık Adaletsizlik nereye kadar gidecek.

Mehmet

Askeri hava trafik kontrolörüde ölmüş ağlayanı yok… Sivil trafiklere Allah’a emanet hizmet veriyorlar personel sayısının azlığından dolayı. Bunun üstüne askerlik, ek görevler ve sorumluluklar, denetlemeler… Sivillerin bile maruz kalmadığı zorlukta rate sınavlarına girmek ve sivil trafikle çalışmamış sınav ekibinin egosunu tatmin etmek. Tüm bunlara rağmen haklarımızı hala alamamak. Eurocontrol tanımasına rağmen DHMI zihniyetinin kabul etmemesi. Zorunlu hizmet süresini kölelik gibi hiçbir özlük hakkında iyileştirme yapmadan 15 yıla çıkartmaları. Uçaçak pilot kalmadı diyorlar ama uçuracak askeri hava trafik kontrolörü kalmadı. Kısacası askeri hava trafik kontrolörleri kan ağlıyor bitmiş tükenmiş.

Alex

Peki askeri meydanlardaki kontrolörleri kim dinlicek ya da kim denetliyor. Uluslararası askeri meydanlarda 5 yada 6 atc hizmet veriyor.

Haha

Kabin memuru uçuş güvenliğinin neresinde ?

İşçi

limitin kendisi zaten yanlış.Bir insan 12 14 saat mesai yapabilir mi ? Yapsa da rastgele yapar.

milatc

Aaa olur mu hiç öyle, gelin askeri hava trafiklerini görün, 24 saat nöbet tutulur, tam 24 saat.. Bir de kağıt kürek rapor işiniz var ise 30 saate kadar çıkar o iş. Limitmiş, kontrolmüş falan ne gerek asker yemez içmez uyumaz, haram olsun.

Fuzuli

Limit içi uçuş sadece kış aylarında oluyor 🙂

Rumbacı

Çok komik