featured

PİLOT ADAYLARININ DİKKATİNE!

Gün geçmiyor ki, insanların geleceğine yönelik hayaller kurduğu mesleklere yönelik bir haber veya reklam olmasın.
İş garantili adı altında faaliyet sürdüren pilot okulları hayal satışına maalesef devam ediyor. Daha önce yazdığım AFA gibi şimdide TARKİM isimli uçuş okulu,iş garantili ilanlar vererek öğrencileri kendine çekmeye çalışıyor.
İlanda müşteri çekebilecek her ayrıntı düşünülmüş. 12 ay taksit imkânının yanı sıra iş garantisi de verilmiş.
Buraya kadar güzel…
Hemen ilgili birimi telefonla arattım. 12 kişilik bir sınıfları varmış. Bunların 3 ünü öğretmen pilot olarak diğer 3 ünü kendi işletmeciliği yaptığı iş Jetlerinde uçuracaklarmış. Geri kalan 6 kişiyi de şifahi olarak görüşüp onay aldıkları havayollarına vereceklermiş. Kısaca;” Miş” ve “Muş” larla biten bir konuşma olmuş.
Şimdi işin şeytani taraflarına bakalım; Mezun oldunuz diyelim. İş garantiniz olduğundan sizi bir İş jetine koydular. 31 gün sonra eğer siz yetersizseniz sizi şirketin çıkarma hakkı var. Şeytanın avukatlığına soyunduğumdan bir an düşündüm de;
Kursu bitirenleri işe al 31 günlük deneme süresi var. Beğenmedim derseler işin bitik. “Tak sepeti koluna herkes kendi yoluna” misali…
Sonra yeni dönemde bir 12 kişi daha al aynı senaryoyu uygula daha sonra yine, yine, yine… Bu tür bir oyun olabilir mi? Neden olmasın ki… TYP Programlarında aynı oyun oynanmadımı? 
Yasal mı? YASAL…
Bu tür kurslara son derece temkinli yaklaşmakta fayda var. İmzayı atmadan önce aynı benim yaptığım gibi şeytanın avukatlığına soyunun. Yoksa sizde issiz pilotlar kervanına katılıp borç harç yaşar durursunuz.
Sözleşme gereği mezun verdiğin kişiyi işe al. 31 gün düşük bir ücretle çalıştır sonra yetersizsin diyerek kapıya koy. Sonra yeni bir grup daha kursa al onlara da aynısını uygula ve bu böyle sürüp gitsin. Hayal kurup evini barkını satan, kredi alarak bankalara borçlanan, arabasını satan kişiler sonunda işsiz pilotlar kervanına katılsın.
Benden söylemesi.  İş garantili diye bir kurs olamaz.
Pilot okulları bu iş garantili ifadelerini kullanmamalı. Bu okulların görevi kaliteli bir eğitimle pilot yetiştirmektir. İş garantisi vermek değildir.
Bu tür iş garantili adı altında faaliyet gösteren okullarla yapacağınız sözleşmeye son derece dikkat edin.
Pilot kurslarının görevi iş bulmak değildir. Pilot kursları Kaliteli bir eğitim vererek pilot yetiştirmekle mükelleftir. İş garantisi veren şirketler önce kendi şirketlerinin devamlılığına garanti verebiliyorlar mı acaba?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir