Pilot Adaylarına ‘CAD Sistemi’ İle Göz Kontrolü

Pilot Adaylarına ‘CAD Sistemi’ İle Göz Kontrolü

Medipol Mega Üniversite Hastanesi Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Uçuş Hekimi Op. Dr. Ayşe Özpınar, uçuş emniyeti ve havacılık güvenliğinin sağlanması için pilot adaylarının renkleri, belirlenen standartlar içinde ayırt edebilmesi gerektiğini söyledi. Özpınar, “Renkli görme bozukluğunu tespit ederken “CAD” (colour assessment diagnosis) sistemini kullanıyoruz” dedi.

Uçuş hayali olan gençlerin bu yola girmeden önce Havacılık Tıp Merkezi bulunan hastanelerden yardım alması gerektiğini vurgulayan Op. Dr. Özpınar, “Mağduriyet yaşanmaması için özellikle belirli hastane bünyelerinde faaliyet gösteren havacılık tıp merkezlerince ve Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü Sağlık Birimi tarafından havacılık ve uçucu sağlığı ile ilgilenenlerin bu konuda bilinçlendirilmesi gerekiyor. Hastanemizde havacılık ile ilgili istenen tüm test ve tetkikler yapılmakla birlikte 100 Hue, Anomaloskop ve Türkiye’de tek olan CAD sistemi ile renk körlüğü tanısı seviyesi de belirlenerek konulmaktadır” şeklinde konuştu.

Avrupa Birliği ile uyumlu hale getirilen havacılık sağlık talimatı (SHT-MED), 1 Kasım’dan itibaren tüm havacılık tıp merkezlerinde uygulanmaya başlandı. Sivil havacılık Genel Müdürlüğü verilerine değinen Hastane Havacılık Tıp Merkezi Başkanı Op. Dr. Ali Saib Engin ise şunları söyledi:

“Türkiye’de 2016 yılından itibaren artan uçak sayısına paralel olarak artan ihtiyaçtan dolayı yaklaşık 5-6 bin civarında pilot, görev ve sayının daha da arttırılmasına çalışılmaktadır. Yeni sağlık talimatı çerçevesinde, yeni tetkikler ile birlikte renk körlüğü ile ilgili yeni kriterler de oluştu. Bu konuda hastanemizde, geçtiğimiz ay “Havacılıkta Renkli Görme Bozuklukları” ile ilgili Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü Sağlık Bölümü koordinatörlüğünde Havacılık Tıp Çalıştay’ı gerçekleştirildi. Çalıştay’ a Türkiye’deki aktif havacılık tıp merkezleri, THY, Sun Express, DHMİ uçuş hekimleri ile 60’a kişi katılım sağladı. Havacılık muayenelerinde renkli görüş tetkik ve değerlendirmelerinde karşılaşılan problemler tartışılarak konu ile ilgili CAD ve diğer ileri renkli görme test uygulamaları hakkında güncel bilgiler paylaşıldı. Renkli görme bozukluğu tespit edilen uçucu personele yaklaşımda güncel algoritma, katılımcılar ve SHGM Sağlık Bölümü yetkililerince belirlenerek Çalıştay hedefine ulaşmış oldu.”

Geri

1
Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

renk körü BAYKUŞ

Baykuş gibi Gece Uçan Kuşlar renk körüdür. Baykuşlar gece yanlız uçabiliyor. Gelişmiş radar ve aletler yardımıyla Günümüzde yolcu uçakları en az 2 pilot ile uçurulmaktadır. Uçaklarda Renkli görme bozukluğu olan bir pilotun, renkli görme bozukluğu olmayan bir pilotla birlikte uçması uçuş emniyetini aksatır mı emin olamadım? Acaba bu konuda yaşanmış bir kaza var mıdır? Emin olmamakla birlikte Sanırım geçmişte Bazı Nazi pilotlarının renkli görme bozukluğu olanları özellikle tercih ediliyormuş çünkü bu kişiler normal gören kişilere karşı yerde kamufle edilmiş düşman silahlarını farketmede daha başarılı bulunmuşlar. Ayrıca Avustralyada Renkli görme sıkıntısı olanlar için pilot derneği olduğunu ve bu pilotların first officer… Devamını oku »