Pakistan Uluslararası Havayolları

PIA pilotları uçmak istemiyor

Pakistan Uluslararası Havayolları (PIA) bazı çalışanlarının maaşlarını ödeyemediği iddiasıyla eleştirilerin hedefi oldu.

Havayolu şirketinin bazı pilotlarının maaşları ödenene kadar hiçbir uçuş gerçekleştirmemeyi planladıkları bildiriliyor.

Pakistan bayrak taşıyıcısı nakit sıkıntısı nedeniyle aylardır maaşları ödemekte zorlanıyor pilotlara göre hükümet de yardım için devreye girmedi. Bu durum çalışanları zor durumda bıraktı ve grevin devam etmesi halinde önemli operasyonel aksaklıklara yol açabilir.

PIA’nın artan borçları

Yerel haber kuruluşu ARY’nin raporlarına göre PIA’nın 400 milyar Rupi (1.4 milyar $) üzerinde vergi borcu bulunuyor. Havayolu şirketi ayrıca kısa bir süre önce yardım için 45 milyar Rupi (157 milyon $) tutarında bir hükümet kurtarma paketi talep etti.

PIA’nın şu anda havayolu için üç büyük pazar olan Avrupa Birliği, İngiltere ve ABD’ye uçması yasaklanmış durumda ve bu hizmetleri gerçekleştirememekten kaynaklanan gelir kaybı mali durumunu derinden etkiliyor.

PIA, Londra Heathrow’daki (LHR) gıpta ile bakılan slotlarını kullanmadığı süre boyunca elinde tutabilmek amacıyla, bu slotları geçici olarak Türk Hava Yolları ve Kuveyt Havayolları’na teklif etti.

Giderek zorlaşan bir çalışma ortamı

Bu yılın başlarında yayınlanan raporlara göre 290 milyon dolara varan bir miktar Pakistan’da takılı kalmış durumda. Bu durum, Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği’nin (IATA) mevcut durumun yabancı havayolları için çok zorlu bir faaliyet ortamı yaratabileceği uyarısında bulunmasına yol açtı.

IATA’nın Asya-Pasifik başkanı Philip Goh Financial Times’a yaptığı açıklamada;

“Havayolları fonlarını ülkelerine geri göndermeden önce uzun gecikmelerle karşılaşıyor. Bazı havayollarının 2022’deki satışlardan elde ettikleri fonlar hala Pakistan’da kalmış durumda. Bir ülkede operasyon ekonomisini sürdürülemez hale getiren koşullar devam ederse, havayollarının değerli uçak varlıklarını başka yerlerde daha iyi kullanmaları beklenir.”

Bu ayın sonunda Virgin Atlantic, hem Londra Heathrow (LHR) hem de Manchester (MAN) seferlerinin sona ermesiyle birlikte Pakistan’dan tamamen çekilecek. Havayolu çekilme gerekçesi olarak, uçakların Tel Aviv (TLV) ve Şanghay (PVG) gibi diğer güzergahlarda daha fazla para kazanabilmesiyle birlikte düşük getirileri gösterdi.

©AirlineHaber.com

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

  1. 8 ay önce

    Tez zamanda kapanır inşaAllah

    Cevapla