Pentagon’dan skandal. Türkiye kararını açıkladı…

Pentagon’dan skandal. Türkiye kararını açıkladı…

Pentagon’dan skandal Türkiye kararı! Mektupla ilettiler

ABD Savunma Bakan Vekili Patrick Shanahan’ın, Türk pilotlarının eğitimlerinin durdurulması dahil Türkiye’nin F-35 programına katılımına ilişkin 31 Temmuz itibariyle atılacak bir dizi adımı Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’a mektupla ilettiği bildirildi.

Pentagon yetkilileri ilk kez Amerikan Foreign Policy Dergisi tarafından haberleştirilen mektubu AA muhabirine teyit etti ancak gün içinde konuyla ilgili bir brifing yapılacağı gerekçesiyle mektubun içeriğine dair yorum yapmaktan kaçındı.

TÜRK PİLOTLARIN EĞİTİMLERİ DURDURULACAK

Mektuptaki önemli detaylardan biri Türk pilotlarının eğitimlerinin 31 Temmuz itibariyle sonlandırılması olduğu belirtiliyor.

Arizona eyaletindeki Luke Hava Üssü ile Florida eyaletindeki Eglin Hava Üssünde eğitimleri devam eden 42 Türk Hava Kuvvetleri personelinin eğitimleri sonlandırılırken, personelin 31 Temmuz itibariyle üslerden ayrılmasının isteneceği ifade ediliyor.

Ayrıca, F-35 eğitimi için kasım ayına kadar ABD’ye gelmesi beklenen 34 Hava Kuvvetleri personelinin de seyahatlerinin iptal edileceğinden bahsediliyor.

Türk yetkilileri F-35 program toplantılarına alınmayacak

Bunların yanı sıra, mektupta Türk yetkililerinin F-35 program ofisine girişinin de 31 Temmuz itibariyle engelleneceğinin ifade edildiği belirtiliyor.

Mektupta, ayrıca 12 Haziran’da F-35 ile ilgili yapılacak üst düzey toplantıya Türk yöneticilerin davet edilmeyeceğinin değerlendirildiği ifade ediliyor.

Türk şirketlerine de parça üretimi konusunda sipariş verilmeyeceği kaydedilen mektupta, Türk şirketlerinin mevcut işlerinin alternatif kaynaklara kaydırılacağına dikkat çekildiği belirtiliyor.

Türkiye’nin S-400 alımından vazgeçmesi durumunda ise bu adımların geri alınacağına vurgu yapılıyor.

Türkiye, 2002’de üretim ortağı olduğu F-35 Müşterek Taarruz Uçağıdan 100 adet almayı planlıyor.

Şu ana kadar 4 F-35 uçağının mülkiyeti Türkiye’ye verilmişti. Ayrıca bu uçakların uçuş eğitimleri ABD’de devam ediyor.

Geri

2
Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

En Yeniler Eskiler Beğenilenler
mafaky

Ancak hesapta şu da var (maalesef): Türkiye S-400’ler konusunda bir geri adım, daha doğrusu tam bir U-Dönüşü atacak olsa dahi, bundan öte F-35 programında sürekli üvey evlat, kulağı her daim çekilmesi gereken yaramaz çocuk muamelesi görecektir.

F 35

Abd bizi programdan çıkarırsa başka bir ülke bulur o da olmazsa kendi yapar. Motoru,gövdeyi,elektronik sistemleri vs her şeyi icat eden,yapan bize yaptırdığı parçaları mı yapamayacak? Rahip hususunda da birileri ‘hiçbir yere gidemez’ diyordu sonra bir tivit atıldı ekonomi allak bullak oldu ki hala o durumda rahip de anında serbest bırakıldı. Gücümüz belli, S 400 olayında da benzer bir durum olursa ekonomik olarak belimizi doğrultmamız çok çok zor olur maalesef. Hem abd hem de rusya bizimle kendi çıkarları doğrultusunda oynuyor,ikisi de durmadan aleyhimize çalışıyorlar,onların çekişmesinin kurbanı biz olmayalım.