featured

Pendik-Sabiha Gökçen Havalimanı metrosu yarın açılıyor

 

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Pendik-Sabiha Gökçen Havalimanı metro hattının 2 Ekim’de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın teşrifleriyle hizmete açılacağını duyurdu.

İstanbul’da dört gözle beklenen Pendik (Tavşantepe)-Sabiha Gökçen Havalimanı metro hattının inşasında son aşamasına gelindi.

Bakan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Pendik (Tavşantepe)-Sabiha Gökçen Havalimanı metro hattında son aşamaya gelinen noktaların incelemelerini gerçekleştirdi.

Ardından Sabiha Gökçen Havalimanı istasyonunda basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

2 Ekim’de açılıyor: 1 milyon 200 bin yolcu kapasitesi

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, 2 Ekim’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın teşrifleriyle hizmete alınacak Pendik-Sabiha Gökçen Havalimanı metro hattının günlük 1 milyon 200 bin yolcuya hizmet verebilecek kapasitede ve 80 kilometre hıza sahip olduğunu belirterek, “Dünyanın en önemli havalimanlarından olan İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı’na raylı sistem bağlantısı sağlayarak bu alana ulaşımda hizmeti, konforu, güvenliği artırıyoruz.” dedi.

“12 ilimizde 811,4 kilometre şehir içi raylı sistem hattı işletme”

AA’nın haberine göre, Bakan Karaismailoğlu, “Ülkemiz genelinde 12 ilimizde 811,4 kilometre şehir içi raylı sistem hattı işletme altındadır. Dünyanın en büyük metropollerinden olan İstanbul’u modern raylı sistem ağlarıyla baştan başa donatmaya devam ediyoruz. İstanbul’da şu an itibarıyla Gayrettepe-Kağıthane-Eyüp-İstanbul Havalimanı, Başakşehir-Çam Sakura-Kayaşehir, Halkalı-Başakşehir-Arnavutköy-İstanbul Havalimanı, Altunizade-Ferah Mahallesi-Çamlıca Camii-Bosna Bulvarı Raylı Sistem Projesi, Kazlıçeşme-Sirkeci Raylı Sistem ve Yaya Odaklı Yeni Nesil Ulaşım Projesi, Bakırköy-Bahçelievler-Güngören-Kirazlı Bağcılar metro hattı ile açılışını pazar günü hep birlikte ve gururla yapacağımız Pendik-Tavşantepe-Sabiha Gökçen Havalimanı metro hattının da dahil olduğu, 103,3 kilometrelik 7 hatta İstanbul için 7/24 çalışmaya devam ediyoruz.” diye konuştu.

“Raylı sistem ağı 366,3 kilometreye yükselecek”

“Eser siyasetimizin değerli parçalarından ve asrın en önemli projelerinden biri olan Marmaray ile Levent-Hisarüstü metrosunun uzunluğu 80 kilometredir.” diyen Karaismailoğlu, şunları kaydetti: “Şu an İstanbul’un işletmede olan raylı sistem ağının toplam uzunluğu 263 kilometredir. Yapımı devam eden projelerimiz bittiğinde bu rakam 366,3 kilometreye yükselecek. 366 kilometre raylı sistemin tamamı AK Partili yönetimler tarafından yapımı tamamlanıp hizmete sunulmuş olacaktır.

Günlük 1 milyon 200 bin yolcuya hizmet verebilecek kapasitede ve 80 kilometre hıza sahip metro hattımızın açılışı için artık günleri değil saatleri geriye sayıyoruz. Son 48 saatin içerisindeyiz. Dünyanın en önemli havalimanlarından olan İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı’na raylı sistem bağlantısı sağlayarak, bu alana ulaşımda hizmeti, konforu, güvenliği artırıyoruz. Pendik Tavşantepe’den başlayıp Fevzi Çakmak, Şeyhli, Yayalar, Kurtköy istasyonlarından geçerek İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı’na ulaşacak olan hattımız 7,4 kilometre uzunluğunda.

“Hızlı ve ekonomik şekilde ulaşmak mümkün olacak”

Artık, İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’na, Kadıköy-Kartal-Kaynarca metro hattının devamında doğrudan raylı sistem ile güvenli, hızlı ve ekonomik şekilde ulaşmak mümkün olacak. Pendik’teki yoğun yolculuk hareketinin olduğu mahalleler de metroya kavuşacak. Şeyhli, Yayalar, Fevzi Çakmak ve Kurtköy mahalleleri metro konforuyla buluşuyor. Hattın faaliyete başlamasıyla İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan Pendik Tavaşantepe’ye 10 dakikada, İstanbul Anadolu Adliyesi’ne 12 dakikada, Kadıköy’e de 45 dakikada ulaşmak mümkün olacaktır.”

“Biz gururluyuz, milletimiz memnum”

Bugüne kadar planlı yatırımlarla millete hak ettiği projeleri kazandırdıklarını anlatan Karaismailoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bundan sonra da kazandırmaya devam edeceğiz. Vizyonumuz sağlam. Stratejimiz hazır. Bugüne kadar, canla başla emek veren mesai arkadaşlarımızla yepyeni başarılara, gurur tablolarına imza attık, halkımıza sunduk. Biz gururluyuz, milletimiz memnum. Hatırlarsınız, Sabiha Gökçen Havalimanı’nı için ‘Bu bölgeye havalimanı yapmak, Tuz Gölü’ne alabalık tesisi yapmaya benzer.’ demişlerdi. Onların vizyonu da bu kadar. Sabiha Gökçen Havalimanı, günlük yaklaşık 600 uçak ve 100 bin yolcuya her gün hizmet vermekte.

“İki günümüzün eşit geçmemesi için gece gündüz çalışıyoruz”

Havalimanlarımız rekordan rekora koşuyor. İstanbul Havalimanı Avrupa’da birinci, Sabiha Gökçen Havalimanı Türkiye’nin 3., Avrupa’nın 8. en yoğun havalimanı oldu. Dünyada önde gelen havalimanları krizlerle boğuşarak kaos yaşarken Türkiye’deki havalimanlarında konfor var. Her daim milletimize, memleketimize, devletimize hizmet yolunda iki günümüzün eşit geçmemesi için gece gündüz çalışıyoruz.

“Günübirlik tartışmalarla kaybedecek vaktimiz hiç yok”

Sayın Cumhurbaşkanı’mızın önderliğinde memleketimizin her bir noktasında vatandaşlarımıza hizmet veriyoruz. Hayata geçirdiğimiz dev projelerle İstanbul’un değerine değer katıyoruz, İstanbulluların yaşam kalitesini yükseltiyoruz. Günübirlik tartışmalarla kaybedecek vaktimiz hiç yok. Türkiyemizi dört başı mamur lider bir ülke yapmaktan geri durmayacağız.”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3 Yorum

 1. 2 ay önce

  Eser siyaseti değil koltuk,para ve çıkar siyaseti yapıyorsunuz,hal ortada ülke ekonomik, sosyal, siyasal, ahlâkî her yönden iyice kötüye gidiyor masal anlatma. Marmaray inşaatı kaç sene niye durdu? Ibb’nin metro yapımı için yurtdışından aldığı kredilere niye çökmeye çalıştınız? Ibb’ye niye yeterli ödenek vermediniz, icraat yapmalarına engel oldunuz hala oluyorsunuz bunları anlat. Ayrıca önce havalimanı yapıp sonra metro yapan belki de tek ülkeyiz, Saw’a 2. pisti hala yapmadınız,3 yıl önce açılan iga’ya da hala metro başlamadı üstelik havalimanı içine kadar da gitmeyecek ve hal böyleyken hala İbb’ye laf söylemek, sayenizde mahvolan ekonomi nedeniyle hayatı alt üst olan vatandaşın yaşam kalitesini arttırdık demek,tribüne oynamak falan nasıl bir izan ve akıldır?

  Cevapla
 2. 2 ay önce

  Bakan Bey remen demagoji ve populizm yapmakta. Açılacak olan bağımsız bir metro hattı değil… Hepi topu 4 istasyonluk bir uzatmadır (İBB’nin zamanında yapıp işletmekte olduğu M4 hattının uzatmasıdır). Ve bu 4 istasyonluk uzatmanın kaç yılda yapılabildiğini kendi kendilerine itiraf edebilseler bundan gurur değil utanç duymalılar. İşin tek pozitif tarafı, Tavşantepe ile Sabiha Gökçen arasında yoğun yerleşimli bölgelere de metro hizmetinin gitmesi ve en sonunda Sabiha Gökçen Havalimanı’nın Kadıköy merkez başlangıçlı bir raylı iteme kavuşturulmasıdır. Ancak iddia edildiği kadar verimli olamayacak zira bu hat alında 3-3.5 dakika sefer aralığına müsaitse de İBB’nin elinde yeterince metro seti olmadığından seferler 6-6.5 dakikada bir yapılabilecek. İBB’nin ek etler alması gerekiyor ama bu da yurt dışı kredi demek ve bulunabilecek kredinin Hükümet’çe onaylanması ve kefil olunması demek. Siz anlamışsınızdır bu işin encamını. Bu hat yolcu olarak çok yoğun olacak ve de maalesef şu andaki olanaklarla taşıyabileceği trafiği de doğru dürüst taşıyamayacak.

  Cevapla
 3. 2 ay önce

  Bakırköyde sadece metro çukuru var, istasyonyok. Metroya nasıl bineceğiz? İp merdivenmi sarkıtacaklar?

  Cevapla