PEGASUS’TAN THY’YE 40 MİLYONLUK ZARAR

PEGASUS’TAN THY’YE 40 MİLYONLUK ZARAR

Pegasus’un yer yolcu taşıma firması Akmis, THY’nin yolcularını kaptı. THY’nin yer taşıma işlerine henüz başlayamamasını fırsat bilen firma, yolcuları hem fahiş fiyatla taşıyor hem de izni olmadığı bölgelere transfer yapıyor.

İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’nda şehirlerarası taşımacılık faaliyetlerini sürdüren Pegasus’a ait Akmis isimli firmanın, fahiş fiyatlarla taşımacılık yaptığı ortaya çıktı. Sabiha Gökçen Havalimanı’nda faaliyetlerine devam eden Akmis Taşımacılığın; yapılan itirazlar üzerine 4 kez ruhsatı iptal edilmesine rağmen halen taşımacılığa devam etmesi dikkat çekiyor.

THY’YE 40 MİLYON TL ZARAR ETTİRDİ

Akmis’in Pegasus ile bir ilgisi olmayan THY yolcularını da fahiş fiyatlarla taşıyarak 40 milyon TL haksız kazanç elde ettiği öğrenildi. Pegasus Havayolları’nın kendi yolcuları için başlattığı uygulamayı Türk Hava Yolları da ihale ile vermek istedi. Ancak ihaleyi alan firmanın gerekli belgeleri zamanında vermemesi gerekçesiyle THY’nin şehirlerarası taşımacılık faaliyetleri, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ve Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) tarafından 2 yıl süreyle durduruldu. Akmis yolcuları kaptı.

Sabiha Gökçen Havalimanı’nda faaliyetlerini sürdüren Türk Hava Yolları’nın yolcularına daha iyi hizmet vermek amacıyla şehirlerarası taşımacılık yapması engellenirken, aynı zamanda ihalede usulsüzlük ve haksız kazanç elde edildiği belirtildi. THY’nin söz konusu hizmeti yapamaması Akmis firmasının önünü açtı. THY zarar ederken Akmis yolcuları kaptı.

ÖNCE İPTAL SONRA YENİ RUHSAT

Hakkı olmadığı halde THY’nin yolcularını taşıyan Akmis’in; uyguladığı yüksek ücret politikası da dikkat çekiyor. İki katı pahalı taşımacılığın faturasını vatandaş ödüyor. Pegasus’a ait Akmis; Sabiha Gökçen Havalimanı ile Adapazarı arasını kişi başı 30 TL’ye minibüsler ile yolcu taşınırken, bu alanda lüks otobüsler ile taşımacılık yapan firmalar, 2 kat mesafeyi 20 TL gibi rakamlarla hizmet veriyor. Yolcuların şikayet ettiği bu hizmet üzerinden yapılan vurgun dikkat çekiyor. Yolsuzluk ve usulsüzlükler üzerine Akmis taşımacılık şirketinin taşıma ruhsatının Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ve SHGM tarafından 4 kez iptal edildiği ve firmanın tekrar taşıma ruhsatının yenilendiği belirlendi. Diğer taşımacılık firmaları, vatandaşların tek bir firmaya mahkum bırakılmasının kamu yararına olmamasından da şikayetçi.

KİMLER GÖZ YUMUYOR?

Sabiha Gökçen Havalimanı’nın devletin kontrolünde olmasına rağmen THY ve diğer şehirlerarası taşımacılık yapan firmalara yer konusunda haksızlıklar yapıldığı belirtiliyor. Burada faaliyette bulunan ona ait taşımacılık şirketinin birçok kez taşıma ruhsatı iptal edilmesine rağmen halen taşımacılığa devam ettirmesi haksızlık itirazlarını güçlendiriyor. Akmis firmasının Körfez-Alt yolu taşımacılık belgesi olmamasına rağmen Kocaeli ilinde dolmuş gibi yolcu taşıyabilmesi bir başka usulsüzlük olarak dikkat çekiyor. Akmis’in Ulaştırma Bakanlığı’ndan izni olmadığı halde Gebze ve Sakarya ilinin mahalle aralarına kadar yolcu indirip bindirmesi eleştiriliyor.(yenisafak)

Geri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

2 Comments
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
View all comments
Anonim
3 yıl önce

Rekabet şart karşısında adam gibi ikinci bir firma olsa keyfi hareket edemez

Aynen.
3 yıl önce
Reply to  Anonim

Aynen katiliyorum.