Pegasus Hava Yolları 2024 İlk Çeyrek Performansını Açıkladı: Beklentiler Karşılandı, Ancak Net Dönem Zararı Arttı

Pegasus Hava Yolları 2024 İlk Çeyrek Performansını Açıkladı: Beklentiler Karşılandı, Ancak Net Dönem Zararı Arttı

Pegasus Hava Yolları, Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yaptığı açıklamada, 2024 yılının ilk çeyreğine ilişkin finansal sonuçlarını paylaştı. Şirketin açıkladığı verilere göre, bir önceki döneme göre bazı temel performans göstergelerinde artışlar yaşanırken, net dönem zararında bir artış gözlendi.

Temel Performans Göstergeleri

  • Misafir Sayısı: Pegasus’un misafir sayısında önemli bir artış yaşandı. Toplam misafir sayısı geçen yılın aynı dönemine göre %28 artarak 8.1 milyona yükseldi. Dış hat misafir sayısında ise %32’lik bir artış görüldü.
  • AKK (Arz edilen koltuk kilometre) : Şirketin toplam AKK’si bir önceki döneme göre %29 artarak 14.2 milyar oldu. Dış hat AKK oranı ise %33 artışla %81’e yükseldi.
  • Yolcu Doluluk Oranı: Doluluk oranlarında da artışlar yaşandı. Toplam doluluk oranı %87.2’ye yükselirken, dış hat doluluk oranı ise %85.3’e ulaştı.
  • Satış Gelirleri: Pegasus’un satış gelirleri 519 milyon Euro olarak açıklandı ve bir önceki döneme göre %17 artış sağlandı.
  • FAVÖK (  Çekirdek faaliyet kârı + Amortisman giderleri + Kısa vadeli uçak kiralama giderleri): Ancak FAVÖK’te önemli bir düşüş yaşandı. FAVÖK, bir önceki döneme göre %44 düşüşle 39 milyon Euro olarak gerçekleşti.
  • Net Dönem Zararı: Net dönem zararı ise bir önceki döneme göre önemli ölçüde artarak -103 milyon Euro oldu.

Trafik ve Finansal Performans

Şirketin trafik performansında, genişleyen uçuş ağı ve pilot üretim kapasitesinin artması etkili oldu. Bu sayede ortalama uçak kullanımında %12’lik bir artış sağlandı. Pegasus’un stratejik odakları olan “doluluk oranında yükseliş” ve “yan gelirlerde büyüme” stratejileri, %87.2’lik doluluk oranı ve 24.5 Euro olan yan gelir/misafir ile somutlaştı.

İleriye Dönük Beklentiler – 2024

Pegasus Hava Yolları, 2024 için toplam AKK’de %10-%12 artış planını korurken, RASK’ın 2023’e göre yatay seviyede gerçekleşmesini bekliyor. Ancak gider kalemlerindeki artış yönlü baskının devam edeceği tahmin ediliyor. Şirket, FAVÖK marjının %28-%30 aralığında gerçekleşmesini bekliyor.

Filo Gelişimi ve Stratejik Planlar

Pegasus Hava Yolları’nın filosu 105 uçaktan oluşuyor ve şirket, filo büyüklüğünü 2024 yılı sonunda 118 uçağa çıkarmayı hedefliyor. Bu hedef doğrultusunda A320neo ve A321neo modellerinin teslimatları devam ederken, filonun ortalama koltuk sayısının artması planlanıyor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir