Pegasus, Filo Oluşum Stratejisinde Değişikliğe Gidiyor

Pegasus, Filo Oluşum Stratejisinde Değişikliğe Gidiyor

Pegasus Havayolları, filo stratejisinde önemli bir değişikliğe gidiyor. Şirket, sadece Airbus uçaklarından oluşan bir filo oluşturma planından geri adım atarak, Boeing 737 filosunu elinde tutma kararı aldı.

Pegasus Hava yolları CEO’su Güliz Öztürk, Bloomberg’e verdiği röportajda, “Tek tip bir filo oluşturma yolunda ilerliyorduk. Ancak mevcut büyüme ve büyüklükle birlikte kendi iç analizlerimizi ve fizibilitemizi yaptık ve dokuz Boeing uçağını elimizde tutmaya karar verdik” dedi.

Pegasus, eski nesil 737 NG’lerini 2025 yılına kadar aşamalı olarak kaldırmayı planlamıştı ancak Öztürk’ün açıklamasına göre artan seyahat talebinin yanı sıra yeni uçakların teslimatında yaşanan gecikmeler ve buna bağlı olarak kiralama maliyetlerinde görülen artış, şirketin bu planları 2029’a ertelemesine neden oldu.

Öztürk, havacılık sektöründe yaşanan değişimlere ve artan talebe vurgu yaparak, Boeing ve Airbus dar gövde filosunu işletmeye devam etmeyi planladığı için gelecekte 737 Max satın alınması ihtimalini de göz ardı etmediklerini belirtti. Şirketin, henüz ödemesi yapılmamış 68 adet A321neo jeti için de siparişleri bulunuyor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

  1. 3 hafta önce

    abla Max alsanıza be

    Cevapla