Pasaportumu Unutursam Tatil Param da Yanar mı?

Pasaportumu Unutursam Tatil Param da Yanar mı?

Tatile uçmak üzere havalimanına giden, ancak pasaportunu unutan yolcu uçağa alınmadı. Peki yatırdığı tatil parası ne olacak?

Tatilinizin henüz başlamadan bitmesini istemiyorsanız yola çıkmadan önce bütün yolcuların evraklarını kontrol etmekte fayda var. Bunu yapmayanlar havalimanında kötü bir sürprizle karşılaşabiliyorlar. Almanya’nın Hannover kentinde bu hatayı yapan bir kişi hem tatite uçamadı, hem de ödediği paradan oldu.

“Reiserecht aktuell” dergisinin haberine göre Fas’ta tatil yapmak isteyen kişi havalimanına geldiğinde pasaportunu evde unuttuğunu fark etti. Fas’ta pasaport zorunluluğu olduğu için yolcu uçağa alınmadı. Kişi daha sonra tatili satın aldığı tur şirketinden parasını geri istedi. Ancak bunda da başarılı olamadı. Şirket, tatil satış işlemleri sırasında yolcuya hedef ülkede pasaport zorunluluğu olduğunu yazılı olarak bildirildiğini hatırlattı. Yolcu bunun üzerine davacı oldu. Olayı ele alan Hannover Yerel Mahkemesi, (Az.: 410 C 3837/16) dosya nolu kararda yolcuyu haksız buldu. Hakim, “Fas’a uçabilmeniz için pasaport gerektiğini biliyordunuz” sonucuna vardı. Böylelikle kişinin yatırdığı tatil parası da yanmış oldu. (TurizmAvrupa)

Geri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments