Pasaport dönemi bitiyor!

Pasaport dönemi bitiyor!

Hava taşımacılığında yeni bir dönem başlıyor. Yeni teknolojiyle birlikte pasaportsuz check-in yapılmaya başlayacak. Yurt dışına seyahate çıkacak vatandaşlar pasaportunu check-in sırasında göstermek ve biletini bu şekilde almak durumunda.

Ancak geliştirilen yeni bir sistem bu zorunluluğu ortadan tamamen kaldıracağa benziyor. Avustralya’da Qantas isimli havayolu şirketi, pasaportsuz check-in için ilk denemelere başlıyor.

Yolcular, pasaportsuz check-in için biyometrik kimliklerini kullanabilecek. Havayolu ile ulaşımda yoğun güvenlik aramalarını geçtikten sonra, pasaport ve check-in işlemleri ile uğraşmak çoğu zaman sıkıcı olabiliyor.

Sydney Airport’tan seyahat edecek olan Qantas yolcuları, yüz tanıma teknolojisini kullanarak ile yolculuk edecek ilk yolcular olacak.

Qantas yolcularının, yüz tanıma sistemi sayesinde pasaportlarını kullanmasına gerek kalmayacak. Sydney Airport CEO’su Geoff Culbert, biyometrik sistemin kullanımıyla yeni pasaportun artık yolcuların kendi yüzü olduğunu belirtiyor. Avustralya federal hükümeti tarafından onaylanan teknolojinin kullanımı için 16.6 milyon dolarlık bir yatırım yapılacak.

NTV’ye göre 2019 yılının Mart ayında tamamlanması beklenen sistemin, ülke çapında uygulanacak ‘SmartGate’ projelerine öncülük etmesi hedefleniyor.

Geri

Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.