featured

Özbekistan, Taliban’dan kaçan Afgan pilotları sınır dışı etti

Özbekistan Taliban’ın Afganistan’ı hakimiyetinin ardından yasa dışı yollardan bu ülkeye giren Afgan pilot ve vatandaşlarının üçüncü bir ülkeye sınır dışı edildikleri bildirdi.

Afganistan ordusunda görev yapan çok sayıda pilot ve asker, komşu ülke Özbekistan’a sığınmıştı.

Taliban kaçan Afgan askerleri ve beraberlerinde getirdikleri hava araçlarını geri teslim etmesi için Özbekistan’a çağrıda bulunmuştu.

Özbekistan Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada  ABD, pazar gününden itibaren Afgan askerleri, Birleşik Arap Emirlikleri’nde bir kampa naklettiğini bildirdi.

Askerlerle birlikte aile üyeleri de bulunuyor. Özbekistan’a kaçan Afgan sayısının 450 civarında olduğu sanılıyor.

Ayrıca bir kısım askerlerin de savaşın şiddetlenmesi ve ordunun dağılmasının ardından iki ülke arasındaki Amuderya Nehri’ni yüzerek geçtiği ve Özbekistan’a sığındığı bildirilmişti.

Bu arada aralarında A-29 hafif saldırı uçakları ve UH-60 Black Hawk helikopterlerin de bulunduğu en az 46 hava aracının akıbetinin ne olacağı bilinmiyor.

 

Özbekistan yönetiminin helikopterleri ve uçakları Taliban’a teslim edip etmeyeceği henüz belli değil.

İsminin açıklanmasını istemeyen bir pilot, Özbekistan’dan ayrıldıktan sonra, Özbek makamların kendilerini sınırdaki Termez kentinde çok sıkı şartlar altında bir kampta tuttuğunu ve hareketlerine müsaade dahi etmediğini dile getirdi.

Bu arada Afganistan’ın kuzeyindeki Mezar-ı Şerif şehrinde Taliban’a karşı savaşan Özbek asıllı Mareşal Raşit Dostum ile eski Mezar-ı Şerif Valisi Ata Muhammed Nur da kentin düşmesinin ardından bu ülkeye kaçmışlardı.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir