Otelcilik Devi Air France-KLM’e Talip

Otelcilik Devi Air France-KLM’e Talip

Fransız oteller zinciri AccorHotels, CEO’sunun yakın zamanda istifa ettiği Air France KLM’e talip

Fransız oteller zinciri AccorHotels, ülkenin en büyük havayolu şirketi Air France KLM’den hisse alıyor.

Air France KLM ile görüşmelerin  henüz nihayete erişmediğini belirten AccorHotels,  potansiyel koşulların değerlendirilmesinde erken bir aşamada olunduğunu açıkladı.

Konuyla ilgili resmi bir açıklama yapmayan Air France KLM, bir süredir yönetim kademesindeki dalgalanmalarla uğraşıyor.

Son olarak 21 Mayıs’ta şirketin CEO’su Jean-Marc Janaillac, çalışanların kendilerine teklif edilen ücret artışını reddetmesi üzerine istifa etmişti.

Çalışan maaşlarına altı yıldır zam yapılmamasını protesto eden sendikaların, şubattan bu yana gerçekleştirdiği 15 günlük iş bırakma eylemleri, havayolu şirketine bu yıl 400 milyon euroya mâl oldu. Şirketin hisse başı fiyatı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 50 geriledi.

Les Echos Gazetesi’nin haberine göre hükümetin üç seçeneği var: Air France KLM’nin tüm hisselerinin AccorHotels’e satılması, bir kısmının satılarak kalan kısmının kontrolünün hükümette bırakılması ve Air France ve AccorHotels hisselerinin değiş tokuş edilmesi. Böyle bir durumda hükümet de AccorHotels’den pay almış olacak.

Konuyla ilgili Les Echos’a konuşan kaynaklar, hükümetin AccorHotels’e hisse satışı konusunda oldukça ciddi olduğunu söylüyor.

Geri

Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.