Osmanlı pilotlarının kahramanlığı Kanada’da sergileniyor

Osmanlı pilotlarının kahramanlığı Kanada’da sergileniyor

Osmanlı savaş pilotlarının verdiği mücadele, Kanada Savaş Müzesi’nin açtığı “Ölümcül Semalar – Hava Savaşları 1914 – 1918” isimli sergide sergileniyor.

Kanada’nın başkenti Ottawa‘da Kanada Savaş Müzesi’nde açılan “Ölümcül Semalar – Hava Savaşları 1914 – 1918” isimli serge, ilk kez Osmanlı pilotlarına ait bir bölümle açıldı.

Kanada’nın, anılan dönemdeki hava savaş gücünü anlatmak üzere açılan sergiye, Türkiye’den Dışişleri Bakanlığı, Genelkurmay Başkanlığı ve Hava Kuvvetleri Komutanlığı destek verdi.

Serginin açılış konuşmasını yapan Kanada Savaş Müzesi Genel Müdürü Stephen Quick, büyükelçilik aracılığıyla Türkiye’ye sergiye verdiği katkılardan ve özellikle Osmanlı pilot üniformasının sergilenmek üzere müzeye verilmesinden ötürü teşekkür etti. “Deadly Skies – Air War 1914–1918 (Ölümcül Semalar – Hava Savaşları 1914 – 1918)” sergisi 29 Ocak 2017 tarihine kadar açık kalacak.

Türkiye’nin Ottawa Büyükelçisi Selçuk Ünal ve Ottawa Askeri Ataşesi Hava Pilot Kurmay Albay Ersin Özkan’ın da açılışına katıldığı sergide, Birinci Dünya Savaşı ve Kurtuluş Savaşı kahramanlarımızdan Yüzbaşı Fazıl’ın yeniden hazırlanan üniforması yer alıyor.Yüzbaşı Fazıl’ın üniforması, serginin girişinde, aynı dönemde Kanadalı pilotların giydiği üniforma ve Birinci Dünya Savaşı Hava Muharebelerini konu alan yağlıboya tablo ile birlikte sergileniyor. Hava savaşları tarihine Büyük Fazıl Efsanesi olarak geçen Yüzbaşı Fazıl’ın elbisesi ve hikayesi, sergide büyük ilgi görüyor.

Sergide, Birinci Dünya Savaşı’nda yer almış havacıların hikayeleri, her yaş grubuna hitap edecek biçimde çizgi roman ve grafik tasarım tarzında sunuluyor.

Geri

Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.