Onur Air'de neler oluyor... - Airline Haber

Onur Air’de neler oluyor…

CIA eski başkanı da işin içinde

Havayolunu aldığını söyleyen Necati Bulak Cuma günü kendi sitesinde “Ve Ankara’dayız. Salı günü bu ülkenin gündemini değiştirmeye hazır olun” demişti. Bulak Salı günü geldiğinde bu kez  “Bu hafta içinde” diye yazdı…
Uzun süredir hizmet veren Onur Air firmasında yaşananlar akla Borajet’in Sezgin Baran Korkmaz’a satışında yaşananları akıllara getirdi.

 

Korkmaz, piyasa değeri o dönem 400 milyon dolar olduğu iddia edilen şirketi aldığı sırada borçları karşılığında ve satış karından pay sözüyle hiç ödeme yapmadan almıştı. Bu durum daha sonra yargıya da taşınmıştı.

 

Bu kez Borajet’in satışı sırasında yaşanan belirsizliğe benzer bir durum Onur Air’in görüşmelerinde yaşanıyor.

 

Havayolunu aldığını söyleyen Necati Bulak Cuma günü kendi sitesinde “Ve Ankara’dayız. Salı günü bu ülkenin gündemini değiştirmeye hazır olun” demişti. Bulak Salı günü geldiğinde bu kez  “Bu hafta içinde” diye yazdı.

 

Onur Air’in sahibi Cankut Bagana, 21 aydır maaş alamayan çalışanlar şirket önünde toplandığında çalışanlar adına üç temsilci ile görüşmede havayolunun satış sözleşmesini imzalamadığını bu konuda alıcı görünen Necati Bulak’a çalışanlara ödenmesi gereken sekiz milyon doları hesaba yatması şartını koyduğunu söylemişti.

 

Fakat para yatırılmadı.

 

Üstelik sahibi Necati Bulak’ın göründüğü, adının sonunda TC konmuş NBBTC, adı bilinmeyen, aniden ortaya çıkarak Onur Air’i aldığını söylerken web sitesinde kendisini “Dünyanın En Büyük Ticaret Platformu” olarak tanıtıyor.

 

CIA eski başkanı James Woolsey şirketin İcra Kurulu Başkanı.

 

Turizm gazetesi yazarı Fehmi Köfteoğlu da bu belirsizliklere dikkat çeken bir yazı kaleme aldı. “Onur Air-NBBTC yeni bir Borajet- SBK olayı mı” diyen Köfteoğlu şu satırları kaleme aldı:

 

“Biri (Onur Air) şu anda İran’da devleti dolandırdığı için idam cezasıyla yargılanırken şimdi ev hapsinde olan Zencani ile anılıyor.

 

Diğeri (NBBTC) CIA eski başkanı James Woolsey’in İcra Kurulu Başkanı olduğu, sahibi Diyarbakır Hazro’lu Necati Bulak olarak görünüyor. 

 

Necati Bulak çektirdiği fotoğrafların altına “Sol kanadımızın altında CEO Mr. James Woolsey ve sağ kanadımızın altında Merkel’in patronu Mr. Wolfang Schmur” yazıyor. 

 

Birer satırla böyle ifade edilen bu iki şirketi buluşturan ne, kim? 

 

1992 yılında kurulan, iç hatların özel havayollarına açıldığında iç hatlarda ilk uçuşu yapan, uçak filosu bir ara 33’ü bulan, sahibi Cankut Bagana her dönem ilginç fikir ve çıkışları ve şaşırtıcı uygulamalarıyla bilinen, eleştirenler kadar takdir edenleri de olan biri

 

CIA ESKİ BAŞKANI İCRA KURULUNUN TEPESİNDE

 

Sahibi Necati Bulak’ın göründüğü, adının sonunda TC konmuş NBBTC, adı bilinmeyen, aniden ortaya çıkarak Onur Air’i aldığını söylerken web sitesinde kendisini “Dünyanın En Büyük Ticaret Platformu” olarak tanıtıyor. CIA eski başkanı James Woolsey şirketin İcra Kurulu Başkanı.

 

NBBCTC’nin sahibi görünen Necati Bulak’ın Onur Air’i satın aldığın söylemesi, SBK’nın sahibi görünen Sezgin Baran Korkmaz’ın Bora Jet’i alması olayına benziyor.

 

Şu birkaç başlık bunu düşündürüyor:

 

Başta 21 aydır maaş alamayan çalışanların ücretler ve birikmiş tazminatları olmak üzere birikmiş borcu yüz milyonlar ile ifade edilen bir şirket kim neden nasıl alır?

 

Şirketi aldığını söyleyen kişinin havacılık sektörüyle bir ilgisi yok.

 

Adı sanı bilinmeyen bir şirketin İcra Kurulu Başkanı CIA eski başkanı.

 

CIA eski başkanı ve Necati Bulak’ın adı daha önce 2001 krizinde basına “Mudurnu Tavuk’u CIA aldı” haberleri ile gündeme gelmişti. şubat 2002’de Bigpara’da “İstihbaratçılar yatırım için Türkiye`ye geliyor” başlıklı haberde şöyle deniyordu:

 

Eski CIA Başkanı James Woolsey`in yanı sıra Beyaz Saray`a yakın kişilerle ortaklığı dikkat çeken Necati Bulak, `Türkiye`ye büyük çaplı yatırımları da içeren bir projeler demeti üzerinde çalışıyoruz` dedi. Necati Bulak, CIA eski Başkanı James Woolsey, eski Beyaz Saray Danışmanı Mansoor İjaz ve Yıldız Savaşları Projesi`nde de çalışmış emekli General James Abrahamson’un şirket yönetiminde olduğunu söyledi.”

 

ERDOĞAN’LA FOTOĞRAFLARINI SİTEYE KOYUYOR

 

Necati Bulak web sitesinde Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile ilişki ve yakınlığını gösteren haber ve fotoğraflar koyarak bir şeyler ima ediyor.

 

Onur Air’i satın aldığını söyleyen Necati Bulak sosyal medyada konuyla ilgili hergün bir tarih veriyor, söylediği gün geldiğinde yeni bir tarih veriyor.

 

Necati Bulak Onur Air ile ilgili olarak ilk açıklamasında “ve uçuş için kemerlerinizi bağlayın” dedi arkasından “Artık tüm sorumluluk bizde. bu ay içinde tüm ödemeleri yapmak için Biz hazırız süreç başlamıştır” dedi, Sonra Şirket hisse Alım kontratımız imzalanmış olup hukukçularımız tarafından bugün Escrow Account dizayn edilmiş, yarın gün içinde hesaplarına taahhüt edilen miktar aktarıldıktan sonra ortak bir Basın Duyurusu olarak kamuoyuna ve Firmanın çalışanlarına deklere edilecektir” dedi. Son olarak “VE ANKARA’mızdayız…  SALI Günü bu ülkenin Gündemini Değiştirmeye HAZIR olun.. ”

 

Onur Air’e gelince:

 

– Onur Havayolları 14 Nisan 1992’de kuruldu 

 

– Türkiye’de iç hat hava taşımacılığının 2003 yılında özel sektöre de açılmasının ardından iç hatlarda uçuşlara başlayan ilk özel havayolu.

 

– Krize girmeden önce 33 uçaklık filosu vardı

 

– Dış hatlarda 20 ülkede 80 noktaya, iç hatlarda ise 12 noktaya sefer düzenliyordu.

 

– Onur Air 2013 yılında 250 milyon dolara Kudret Tuncel ile Dubai’de yaşayan İngiliz yurttaşı görünen işadamı Mehdi Shams’a satıldı. Ancak gerçek alıcının arkasında başka bağlantılar olan Babek Zencani’ye ait Qeshm Airlines’ın olduğu söylendi.

 

– Devleti dolandırdığı iddiasıyla idam cezasına çarptırılan sonra ev hapsine alınan Zencani, İran devletine olan borçlarının bir bölümüne karşı Onur Air’deki hisselerini bakanlığa devretti.

 

– Bunu üzerine İran Petrol Bakanlığı, ‘Onur Air’in tamamının İran devletine ait olduğu iddiasıyla dava açtı.

 

-İran’ın TMSF’si sayılabilecek bir kurumun kontrolündeki Onur Air’in yeniden eski sahibine satılması konusunda anlaşmaya varıldı.

 

– Cankut Bagana 2013’te 250 milyona sattığı Onur Air’i 2015’te 105 milyon dolara geri aldı.

 

– Bu arada Çin ile bir ilk gerçekleşti.  Çin, THY’den sonra Onur Air’e uçuş izni verdi.  Onur Air Ocak 2018’den itibaren Çin’in Changchun bölgesine haftada 4 sefer yapacak, 100 bin kişiyi taşıyacaktı. Ancak uçuş gerçekleşmedi, ama Onur Air’in Çinli bir şirkete satılacağı haberleri çıktı. 

 

– Cankut Bagana Onur Air’i alması için Taş Yapı’nın sahibi Emrullah Turanlı ile görüştü.

 

– Onur Air krizdeyken 2019’da Bulgaristan’da Holiday Europe adıyla bir havayolu kurdu.

 

Tek başına bu birkaç satır bile bu işte bir tuhaflık olduğunu ve yakın zamanda yaşanan ve suç örgütü lideri Sedat Peker’in açıklamalarında gündeme gelen SBK ve sahibi Sezgin Baran Korkmaz ’ın Borajet’i aldım demesi ve sonrasında yaşanan olaylardaki benzerliği gösteriyor.

 

Necati Bulak’ın web sitesi SBK ile benzerliklerin aynası gibi.”

Kaynak: Odatv.com

YORUMLAR

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum Airlinehaber moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Tüm Yorumlar (18)
 • Sinirli kadın
  16 4

  Şirketi aldığını iddia eden bu şahıs sürekli tarih değiştiriyor ve inanılmaz kötü bir üsluba sahip. Şirketi bu şahıs alacaksa zaten vay halimize. Haklarını arayan insanlar İçin, kendisini hiç alakadar etmemesine rağmen hakaret içerikli bir yazı paylaştı (kimse kendimi hint kumaşı sanmasın, kumaşın metresi 7 dolar) sonrasında hemen sildi fakat ne demişler söz uçar yazı kalır. Bir de şaka gibi olan bir diğer olay, açık açık Onur Air’i kastediyor ama birileri bir şey yazınca gizli bilgi açıklayamıyorum vs vs diyor, Allahtan açıklamadı bir de açıklasa ne olacaktı acaba 🙂 Gizli bilgiyse ve bir şeyler netleşmediyse 1.800 insanı umutlandırmanın ne alemi var! Bu şirketin satılmasını en çok kendimin ve arkadaşlarımın içeride kalan paralarını alması İçin istiyorum, he gönül ister ki yeniden uçalım fakat bu yöneticilerle, bu satış muhabbeti geçen isimlerle bu iş olmaz. Satılır, 5 ay sonra yeniden iflas ettirilir. Bi nedenleri olur almakta mutlaka, şimdi yazmayayım buraya anlayan anladı. 🙂 neyse hayırlısı olsun ne diyim artık. Yorulduk…

 • Tek
  9 5

  Burdaki oyun sadece Onur Air değil Türk devletine ve milletinede tezgahlaniyor.

 • Bu adami basına kim duyurdu ,kim servis etti bir araştırın Sefa Bey. İyi ki sizin gibi adamlar var ,bir daha ki Onur Air eylemini de gelirseniz ,elinizi öpeceğim.

 • Bozkurt
  9 4

  Bu beyefendi yarın gene aksilik çıktı, yada benimle çok uğraştınız ben de vazgeçtim bu işten diyecek. Sonuç bu bence ve göreceğiz

 • Necati bulak uyduruk bir Web sitesi yapmış resmen 9 yaşındaki çocuğa falan rica etmiş sanırım

 • Cpt
  7 3

  1 Papua Gine kinası= 3.77 TL 😂😂👍

 • Onur Air
  10 1

  Bu haberi kim yaptıysa iyi oldu bence, birilerinin planı bozulmuş oldu. O adam şirketi falan almayacak arkadaşlar adamın “hayırlı cumalar” mesajına bile like atma yarışındasınız.

 • :)
  7 1

  hayatları yalan, bu zonraki alıcı Marslılar geçen hafta Atatürk Havalimanına inmişlerdi:) Cankut Bey rezilliğe gerek yok çek fişi bitir işi!

 • On air
  14 2

  Bakalım bugün ne yalan söylicek bay nb. Benim favorim hukukçularımız uğraşıyor, ptesi salı günü hesabınızda. Salı günü de bu hafta içinde der. Bizim yalama arkadaşlarıda altında teşekkür ederken görürüz. Alıştık artık.

 • vayy
  5 0

  vayyy o da güzel hikaye:)

 • ohaaa
  7 0

  ohaaa Onur’a bak sensahibi: CIA BaşkanıYönetim; Full PentagonKokpit: MossadKabin: FSBTeknik: BNBHas siii:)

 • Hedef Saptırmak
  10 1

  Palavra Coin ile uğraşırken hedeften sapıyoruz. Gelin birlik olup Onur Air i bu namertlerin oyunlarıyla batırmasına engel olalım, tüm emekçiler kurtulsun. Yönetim neden susuyor? SHGM neden susuyor? Ulaştırma Bakanı neden susuyor? Hükümet muhalefet neden susuyor? Ne dolaplar çeviriyor 4. kat ve ekibi!

 • Gülünç
  8 0

  Hahaha koptum resmen

 • kesik kulak
  10 2

  Geçen hafta bukadar insanın umuduyla oynayan şahıs, insanları heyecanlandıran ne iş yaptığı belli olmayan,orda burda kendisinden hariç herhangi bir türk çalışanı olmayan, yurtdışında birtakım kişilerle resim çekinip şunu yaptık bunu yaptık diye şu anlaşmayı yaptık şu işleri bağladık diye sallayan birisi. şirketinin web sitesi bile çakma hazır site. şirkette tek kişilik tabela şirket gibi duruyor. adam tek kişilik şirket resmen. çok umut bağlamamak lazım. umudunuz ile oynuyorlar arkadaşlar. arkasında gizemli zenginlerin olduğunu düşündürmeye çalışıyorlar bence onunda arkası boş. adamın onuraire gelip görüştüğü doğrudur ama sadece bu yazdıklarına dayanak olsun diye. daha önce bu şekilde yaptığı birçok görüşme var ama arkası hep boş. yaptığı doğru düzgün elle tutulur hiçbir iş yok. adam paranoyak bile olabilir normal bir insansanın yapacağı davranışlar değil bukadar kişinin umuduyla oynamak. yakında sizin bu eleştirilerinizden dolayı şirketi almaktan vazgeçtim derse şaşırmayın. allah kolaylık versin tüm onurlu arkadaşlarıma. (onurlu çalışan)

 • Bahtsız bedevi
  8 1

  Çok şükür borajetin batışını canlı canlı yaşadıktan sonra onur air’de başldım buranın sonuda aynı gibi. Atlası nasıl kaçırmışım anlamadım.bi rahat vermediniz düzgünce çalışalım aq

 • Necati B.
  8 1

  Bu adam da aniden ortadan kayboldu.Mesaj da yazmıyor artık.

 • Nb
  8 1

  Adam yalan rüzgarının dibi. Yazdığı isimler cisimler hepsi palavra. Onur air yurt dışına parayı kaçırırken para yiyenler,bu kadar mağdur için kılını kıpırdatır mı? Bizim hiçbirşeyden haberimiz yokken onlar paraları cebe indirdi. Devir HIRSIZLIK YALANCILIK devri. !!!!

 • Cankut a
  2 0

  ey cankut senin de öğretmenler günün kutlu olsun 1800 personele açlığı öğrettin !!Sıradaki haber:

A350-900 Önce Piste İndi Sonra Vazgeçip Havalandı

Hızlı Yorum Yap

Yazarlar
Video
Galeri

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

Airline Haber'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

Airline Haber'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.