featured

Ölmeyecek Kadar Hak Verirseniz, Kovulmayacak Kadar İş Alırsınız…

Sevgili okurlarım;

Tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi dönemi kolay kolay bitecek gibi görünmüyor.  Bu süreçten, en başta biz ve aile fertlerimiz, eş, dost ve akrabalarımız olmak üzere herkes etkilendi. Tabii ki bu süreç çalışanların yanı sıra işyerlerini de etkilediği bilinen bir gerçek.
Sizlere bu köşe yazımı yazarken, aynı zamanda da AVŞA adasındaki motelimize gitmek için hazırlanıyorum. Bu sene moteli açalım mı? Açmayalım mı diye bir aydır düşünüyorduk ve sonunda açmaya karar verdik.  Bildiğiniz üzere her sene mevsimlik çalışan bir işletmeyi açmanın bile bakım ve onarım gibi bir dolu görünür veya görünmez masrafları oluyor.
Hele hele bu ortamda bir dolu hijyen kuralları, sosyal mesafeye uyum sorunları, maske takma zorunlulukları hem müşteriler, hem de işletmeler adına sorun teşkil ediyor. Bir dolu, “bana bir şey olmaz ağabey” şeklinde düşünen bir toplum yapımızın olduğunu sizlerde biliyorsunuzdur. Genelde hep aynı müşterilerin geldiği ve tam bir aile mekânı haline gelen motelimizdeki herkesi tanımanın yanı sıra sohbet ortamlarında da bulunuyorduk. İşte bizi asıl korkutan da bu.
Bana bir şey olmaz diyerek tatile çıkanlardan köşe bucak kaçmak pek de mümkün değil diye düşünüyorum. 1972 yılından beri faaliyette olan ve AVŞA adasının ilk mekânlarından biri olan bu motelden kimler geldi kimler geçti… 1970 li yıllarda aileleri ile gelen çocuklar büyümüş, evlenmiş, çoluk çocuk sahibi olmuş ve çocukluklarının geçtiği yere geldiklerinde, ”Beni tanıyamadın mı ağabey” dediklerinde şaşırmamak mümkün değil ki. Zamanında baba ve anneleri ile gelen ve aradan geçen 20-30 sene sonra evlenip çoluk çocuğa karışan kişiler nostalji yapalım diye çoluk çocuğu ile motele geldiklerinde onları tanıyamayınca, “Abi beni nasıl unutursun ya… Beni lunaparka götürürdün” sitemi ile karşılaşınca ne diyeceğimi şaşırıyorum.
Aaaa… Evet, evet şimdi hatırladım diyerek muhabbet ortamına mı girsem yoksa kusura bakma seni hatırlayamadım diyerek oradan sıvışsam mı?
Bunların yanı sıra havacılık camiasından da çok kişi geliyor. Malum deniz otobüsü ile İstanbul’dan 3 saatlik mesafe. Cuma gecesinden gelip Pazar gecesi dönenler çoğunlukta.
Ben onları tanıyamıyorum ama onlar beni görünce tanıyorlar. (sanırım fotoğraflardan) Başlıyorlar sohbete… Hadi gel de dinleme :)  Maskeli de olsalar sosyal mesafeyi nasıl ayarlayacaksın ki… Müşteri yaklaşırsa kaçacak mıyız yoksa ayıp olur diye geriye adım atmadan konuşmayı mı seçeceğim bilemiyorum…
Kim ne derse desin, RİSK Faktörü yüksek…
Bu sene ben gitmeyeyim desem ailem orada ben burada, o da olmaz. Hiç ara vermeden köşe yazıları yazan biri olduğumdan orada da devam ediyorum. Lobide masam ve bilgisayarım var.  Hem resepsiyona hem de köşe yazıma yoğunlaştığımda ufak çocuklar etrafımı sarıyor ve Abi veya amca diyerek hangi oyunu oynadığımı soruyorlar :) Bu arada gelen telefonlar çalıp duruyor. Akşam olunca, bazı müşteriler tarafından rakı masaları kuruluyor ve konsomatris gibi davet alıyorum. Yapınız samimi ve güler yüzlü olup herkesle diyalog kurabiliyorsanız bu pandemi ortamında işiniz zor. Bu arada teknik işlerde çıkıyor. Odalarda elektrik sorunu olursa ben oradayım.  Az akan musluk, tıkanan lavabo, sigortası atan oda, patlayan lamba gibi sorunlarda gece vakti kimi çağıracaksın ki… Takım çantamı alıp doğru odalara… Jandarması ile uğraş, zabıtası ile uğraş, kimlik bilgilerini yaz ve KBS ile İç İşleri bakanlığına yolla… Zorlanmıyorum desem yalan olur.
Az kalsın unutuyordum. Genelde özel arabaları ile gelen az. Deniz otobüsü veya Tekirdağ ve Erdek üzerinden motorlarla geliyorlar. Benim araba kapıda, biraz samimi olunca hadi bakalım onlara adayı gezdir… Tam bir turizm elçisi gibiyim :)
****
Bu arada sektöre bakmadan olmaz. Geçen hafta TGS ile ilgili haberler çıktı. Bu haberlerde TGS’nin 2020-2021 yıllarındaki ikramiyelerinin iptali vardı. TGS çalışanları 2020 yılına yönelik bir ikramiyesini almış olduğundan bu sene sonuna kadar alacağı iki ikramiyeyi alamayacak. 2021 yılında da ikramiye alınmayacağı belirtilmiş olmasına rağmen birde bakasınız pandemi dönemi bitmiş ve her şey normale dönmüşse 2021 in ikramiyelerini vermemeleri için hiçbir neden kalmaz. ( Bence verilmeli de)
Aslında TGS= TAV+THY ortaklığına geçtiğinden beri çalışanların sendikalı olmaları gerekirdi. Ancak her nedense bir türlü sendika üyesi olamadılar. Bizzat benim bile çalışanların sendikalı olmalarına yönelik makalem vardı. Bunun yanı sıra Ali Gülçiçek arkadaşımızın ve Hava-Sen’in TGS çalışanlarının sendikal haklara sahip olabilmesi için uğraşlarını dün gibi hatırlarım.  Çalışanlar, İşverenden mi çekindiler, Baskılardan mı, basiretsizliklerinden mi bilemiyorum ama sonuçta olmadılar.
Bu nedenle iş hayatlarını yönetimin iki dudağının arasından çıkacak sözlere bıraktılar. TGS çalışanlarını 4857 sayılını İş Kanunun 22.maddesine göre değerlendiriliyor.
Neymiş bu madde bakalım;
“işveren, iş sözleşmesiyle veya iş sözleşmesinin eki niteliğindeki personel yönetmeliği ve benzeri kaynaklar ya da işyeri uygulamasıyla oluşan çalışma koşullarında esaslı bir değişikliği ancak durumu işçiye yazılı olarak bildirmek suretiyle yapabilir.” deniyor
TGS bu maddeye göre 3 ikramiyeyi bazı nedenler öne sürerek (Pandemi süreci gibi) tek taraflı değişiklik yapabiliyor ve bunu yazılı olarak çalışana bildiriyor. Şimdiki mevcut durumda çalışanların,2020 2 ikramiye,2021 yılında ise 3 ikramiye veremeyeceği nedenli tekrar muvafakatname imzalamaları isteniyor. 
Eğer çalışanlar sendikalı olsaydı işveren, senede verilen 3 ikramiye toplu İş sözleşmesinde yazılı olacağından bu maddeye sığınarak ikramiyeleri tek taraflı kaldıramazdı. Kaldırmaya kalksa mutlaka birçok yasal sorunlarla uğraşır dururlardı
Aslına bakacak olursak, 14-15 Bin kişi civarında çalışanları olan bir firma çalışanları çoktan sendikalı olmalıydı. Sendikalı olsaydınız işveren sizi tek tek çağırıp imza almazdı. Sizin adınıza her türlü hukuki işlemleri sendika yapmak zorunda kalırdı.
  Tabii ki işveren illa ki size sendikalı olun öyle gelin diyecek değil ya. Siz akıllı ve bilgili olacaktınız ama olmadınız, olamadınız.
Hiç unutmuyorum o zamanlar bu sendika konusu çok konuşulmuş ve ben dâhil konuyu kaleme almıştık.
TGS’de genel müdür ve altında ki tüm mevkilerde çalışanlarda aynı statüde çalışıyorlar. İşverenle karşılıklı imza atılarak kazanılan haklar, ancak yine karşılıklı atılacak imzalar ile geçersiz olabiliyor.
Tabii ki kimse sizi imza atmaya zorlayamaz. Arzu eden olursa yasal haklarını alıp ayrılabilir.
Şimdi bana sakın ola ki, “Sefa Bey sendikayı görüyoruz. Ne yapabiliyorlar ki demeyin” taşımacılık iş kolunda faaliyet gösteren HAVA-İŞ sendikasının yetersiz olması her sendika yönetiminin de yetersiz olacağını göstermez.  Mevcut sendikaya her ne kadar Yapı kooperatifi demek daha uygun olsa da, isimleri sendika olduğundan sizin bireysel mücadelenizden daha çok etkili olabilirler en azından hukuki destek verebilirlerdi.
Tamam, Hava İş’i beğenmiyor olabilirsiniz, başka bir sendika olamaz mıydı? Tabii ki olabilirdi.  Yetkili sendika olan Hava-İş’i yetkisiz hale düşürmek çok mu zordu?
Anladığım kadarı ile maaşlarda kesinti yok. ( bu ilerde olmayacak anlamı taşımaz.) Sadece 2020’nin 2 ikramiyesi ve 2021’in 3 ikramiyesi kesilecek dense de, ben işverenin yerinde olsam pandemi bitiminde işler rayına oturduğunda bu 3 ikramiyeyi ödemeye devam ederek, çalışanlarımın iş verimini düşürmezdim.
Çünkü İşverenler unutmamalıdır ki;  “Ölmeyecek kadar hak verirseniz, kovulmayacak kadar iş alırsınız” İnanmayan olursa dener ve görürler. Kısaca; İş verimini düşürmek kadar yükseltmekte mümkündür.
Bu haftalık bu kadar…Kalın Sağlıcakla…
NOT/ Sorunlarınızı ve gelişmeleri AVŞA adasında iken de takip edeceğim. Sorunlarınızı bana sefainan@gmail.com adresinden atabilirsiniz. İsim vermekten çekiniyorsanız isimsiz de yollamak mümkün.
 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

27 Yorum

 1. 4 sene önce

  İyi akşamlar onurair iranlılara satılmış olabilirmi

  Cevapla
 2. 4 sene önce

  Sefa bey çok bekledim şu malum sitenin müjde başlıkları atarak THY Teknik’e ek ikramiye müjdesi haberini atmanızı ve çok pis giydirecektim.Ama sizin gibi doğru insanların habercilik anlayışları da en doğru.Bunun için teşekkürler

  Cevapla
 3. 4 sene önce

  Antalya’ya geldim 5 gün önce havalimanı gerçekten hayalet sehir gibi. Daha once yazın antalya’ya gelen bilir yaşanan curcunayı. Valizi almak bile bazen saatler sürerdi. Çünkü rusya ve almanya’yin ücra köşelerinden bile uçaklar inerdi. Adını ilk defa duyduğum bir sürü charter firma görürdüm. Şimdi ise thy, sunexpress ve anadolu jet uçaklarından başka uçak görmedim. Öyle görünüyor ki çekilen destek kredileri sonbaharda ödenemeyecek.
  Bir de sosyal mesafe diye ha bire anons yapılıyor. Uçağa kabin bagajı alınmıyor ama uçak körüğe yanaşmadı ve bi dünya yolcuyu balık istifi gibi otobüse doldurdular. Gerçekten sıkış tepiş gittik. O yüzden alınan önlemler tamamen yüzeysel ve göz boyama amaçlı

  Cevapla
 4. 4 sene önce

  Haziran ödemesi halen yatmadı, bilgisi olan var mı? Kredi vadesi geldi ve tabi diğer borçlar…

  Cevapla
 5. 4 sene önce

  Bodrolar ciktiiiiii

  Cevapla
  • 4 sene önce

   Aaaa her ayın 7 sinde çıkan bordrolara neden bu kadar şaşırdııııınnn kiiiii

   Cevapla
 6. 4 sene önce

  Yeni başteknisyen ben olucam artk

  Cevapla
 7. 4 sene önce

  Başkan ikramiye var mı?

  Cevapla
 8. 4 sene önce

  O DEİLDE ŞİRKET BU BAYRAM ÇİKİLATA DAĞITIRMI ACABA???

  Cevapla
 9. 4 sene önce

  İşçilerin sendikalı olamamaları aslında devletin suçu zira eğer kanun çıkarılsa, şirket ve kurumlar belli sayı ve üstünde işçi çalıştırıyorlarsa onlara sendikalı olma şartı getirilse sorunlar bir nebze de olsa çözülebilir ama devlet sürekli patronları koruduğu ve karışan eden de olmadığından böyle bir kanun çıkmıyor. 2002’de 5 milyon civarı olan sendikalı işçi sayısı günümüzde 1 milyon’a düşmüş durumda. Mevcut durumda thy haricinde hangi havayolu şirketi işçilerinin sendikalı olmasını ister ki?Sendika zorunluluğu olsa Havaş,Çelebi,Tgs durmadan işçi sirkülasyonu yapabilir miydi?İşçiler de geçim ve para derdinde olduklarından ve örgütlü olma bilinci olmadığından,biat kültürünün de etkisiyle sadece söyleniyorlar birlik olmuyorlar ve haklarını yiyen,sömürücü,dışarda işsiz çok tehditleriyle aba altından sopa gösteren zihniyete de durmadan oy ve prim veriyorlar bunlar da onların en önemli hatası. Bu ülke insanına değer vermedikçe,hak,hukuk,adalet eksik oldukça ileri gidemeyiz açık ve net.

  Cevapla
 10. 4 sene önce

  Tekniğin’de Tgs’nin de Yönetimini Angara pavyonlarına davet ediyorum

  Cevapla
 11. 4 sene önce

  TGS de ve THY teknikte hicbirsey doğru değildir iş kanuna göre kesinlikle çalışılmiyor hafta sonu doktor yok gece vardiyasında doktor yok iş kanunu diyorki her vardiyada doktor bulundurcaksin ne temizlik şirketi airpakta nede THY teknik ve TGS de doktor var herkes Allah’a emanet çalışıyor birileri öldükten sonra tedbirler alınıyor burda hasta olursun keyfi rapor alıyor diyip savunma yazarlar ameliyat olursun keyfi ameliyat oldun derler beş kişilik isde üç kişi calistirirlar çayda çalışan feragat edip yemegede çıkmaz yine göze giremeyip savunma yer yani burda ölsek su vermiycek müdür ve şefler var kendini düşünen insanlar var burda hiçbir şey düzelmez anca sendika ve işveren işçiyi soymaya calisir

  Cevapla
  • 4 sene önce

   Benim korkum asıl yeni havalimanına tam kapasite geçilince neler olacak revizyon fiziki olarak uçak üzerinde yorucu ve daha ağır işler yapıyor bu adamlar yeri gelecek haftanın 6 günü durmadan gecenin köründe uykusuz doğru düzgün dinlenemeden iş başı yapacak çok sayıda iş kazası görmemiz muhtemel geçmişte örneklerini yaşadık umarım iş işten geçip canlar yandıkça önlem alınmaya çalışılmaz..

   Cevapla
  • 4 sene önce

   Rapor alan keyfi senin gibi kovulsun mu işten rengin belli tırı vırı yapma

   Cevapla
 12. 4 sene önce

  Yalaka şefler baş teknisyenler onlara uygun sözde csler var bir alay bir şey olmaz.

  Cevapla
  • 4 sene önce

   Önce sen dik dur.

   Cevapla
   • 4 sene önce

    noldu zoruna mı gitti ,yalan mı söylüyor 10-15 sene önce başteknisyenlerin ,şeflerin bir duruşu vardı altında çalışan teknisyenini yeri gelir yönetime karşı korur kollar,hakkını savunurdu ,bir işin oluru yoksa mudurune yok çekerdi.Şuan ki başteknisyenler,şeflerin durumundan bahsetmeye gerek yok ,bilen biliyor

    Cevapla
    • 4 sene önce

     Yalakalıkda sınır tanımıyorlar . Şirkette bir denetleme sistemi yok . Başteknisyeni şefi inceleyen bir sistem yok. Haliyle sevdiği adamı (iş anlamaz , iş yapmaz , herşeyi o bilir yalakaları) olduğu sürece hepsi birbirini kollar durur . Çalışan adam ise köle onun iş yükü 1 ise 2 yetmez yetmez 3 olsun . Niye başteknisyene şefe yalakalık yapmaz . Dürüst çalışır . Şirketin menfaatlerini kollar vs vs . Ama her zaman arka plana atılır . Burda krallık sistemi var . Köle çalışmalı diye düşünüyorlar galiba. Adama küfür ediyorlar şikayet ediyor şefine aldığı cevap : ya o küfür etmemiştir . Yok yok etti , bana hakaret etti diyor adam . Şef : etmez canım hadi sen işini yap boşver bunları derse eee ne olcak sonrası ????

     Cevapla
 13. 4 sene önce

  Yapılan kesintilerde istihdamı koruma bahanesi varsa eger bu da yazıya dökülmeli. Belirtilen süreçte işten çıkarılırsa kesilen tüm maaş ve ikramiyeler peşinen ödenecektir diye. Ama bu sendikaların aklına gelir mi?? Gelmez tabi. Maaş kesintisi yazıya dökülür. Diğerleri Allah kerim bakarıza döner.

  Cevapla
 14. 4 sene önce

  TGS den sonra teknikte ıkramıyeler gidicrk havası oluşturuluyor herkes konusarak bunu üst yonetime duyuruyor sagol sun.pilotlar mektuplar yazıyor biz yevmıyelı İşci miyiz diye bu sürecte 4380 TL maas aldıkları için kusura bakmayında biz neciyiz insan degil miyiz o paranın 200 300 TL fazlasına teknıkte 3 vardıya calısan insanlar var binlerce cumhurbaskanı maası alıp su süreçte aglıyorsunuz ya pes mercedeslerinizin porshe lerin izin vergilerinimi yatıramadınız

  Cevapla
  • Ya hala anlamadın, belli ki hiç bir zaman anlamayacaksın. Ama biz üstümüze düşeni yapalım.
   Farklı işler yapıyoruz, farklı maaş almamız işlerimize ait talep/arz dengesi ile alakalı.
   Benim senin beğenmiyorlar dediğin ücrete razı geldiğim paralel bi evrende sana asgari ücretin altında maaş verirler uyandırayım.
   Maaşını pilotunki ile kıyaslama, al yetki belgelerini, başka şirketlerin ülkelerin teknik personeli ile kıyasla, hataya düşme.

   Cevapla
   • 4 sene önce

    Pılotlukla teknısyenlıgi kkyaslanıyorum aldıgınız paralarla gecinemiyorjz batarız biteriz moduna girmeyin sadece yeter sanatçılar gibi

    Cevapla
    • 4 sene önce

     Sanane kardeşim pilotun hostesin aldığı paradan. Kendine baksana sen. Pilotun maaşı düşünce senin yaşamış olduğun ücret problemi çözülmüş mü olacak? Hak böyle aranmaz. Bu kadar basit mantıksız yorumları birde teknik/teknisyen nick ile paylaşıyorsunuz. Koca bir camianın itibarını bu yorumlarla, bu fikirlerle yerle bir ettiniz.

     Cevapla
  • Bitmediniz .. ya arkadaş trol musun nesin Bu konunun pilotlar ile ilgisi ne. Cb maaşı falan.
   Bir doktora futbolcuya vs başka professoyenllere hiç yorum yapılmaz ama bizler hep onlerdeyiz. Kovun hepimizi de kurtulun..
   Maaşı düşük olan arkadaşların maaşlarının da bir an önce yükselmesini ve en az7600tl yoksulluk sınırının üstünde olmasını temenni ederim.. Selamlar.

   Cevapla
  • 4 sene önce

   Ben teknik kökenli kardeşinizim bizler kokpit,teknik, kabin,tgs vs. hepimiz aynı gemideyiz…lütfen artık başka birimlerin maaşlarına laf atmayı bırakın gına geldi yettiniz garii…senin maaşın düşükse sorumlusu pilot mu kardeşim…pilot ve teknisyen kurumumuzun göz bebegidir… lütfen bazı art niyetli yorumlar için herkesi aynı kefeye koymayın…herkese saygılarımla.

   Cevapla