OKYANUSUN 12 KM ÜZERİNDE KAPIYI AÇMAYA ÇALIŞTI

OKYANUSUN 12 KM ÜZERİNDE KAPIYI AÇMAYA ÇALIŞTI

Quantas Sidney’e inişi durdurmak zorunda kaldı. Yolcu Pasifik Okyanusu’nun yaklaşık 12 km üstünde, uçağın kapısını açmak istedi.

17 Ocak’ta Los Angeles’tan QF12 sefer sayılı Qantas uçağı ile yaklaşık 13 saat uçuş yapan ABD’li Manuel Gonzalez, yerinden kalktı ve A380’nin kapısını açma teşebbüsünde bulundu. Uçağın Sidney’e iniş için daha bir saatlik yolu vardı ve 39 000 ft’de seyrediyordu. Bu irtifadaki tazyikleme nedeniyle kapıyı açamadı.

Yerel saat ile sabah 7.00’de ekip üyeleri olayı görerek harekete geçti. Yerine zorla oturtulan adam inişe kadar çevresini saran 4 kabin memuru ile birlikte uçtu.

Yolcuların çoğu olayı görmedi. 49 Yaşındaki yolcu kaptanla da konuştu ve inişte Federal Polis’e teslim edildi.

Gonzalez, uçağın güvenliğini tehlikeye atacak pervasız davranışından ötürü polis karakoluna götürüldü. 18 Ocak’da mahkemeye çıkan adam hakkında Merkezi Yerel

Mahkeme’nin alacağı karar merakla bekleniyor. Bir anlık panik miydi yoksa kendisine veya yolculara zarar vermek niyetinde miydi?

İlk duruşmada kefaletle serbest bırakılma isteği reddedildi. Gelecek duruşma tarihine kadar 2 ay parmaklıklar arkasında kalacak.

Bir uçağı tehlikeye sokacak türden suç işlemenin cezası 10 yıl. Cezai savunma avukatı Kiki Kyriacou’ya göre, bu durum, Gonzalez’in suçlu bulunması durumunda hapis cezası isteyebileceği ciddi bir suç anlamına geliyor. Bundan sonraki duruşma tarihi 15 Mart 2017.

Geri

Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.