OKUR MEKTUBU

OKUR MEKTUBU

Pas biletler hala Türk Hava Yolları’nda problem olmaya devam ediyor. Okurumuzun pas biletlerle ilgili mektubunu aynen yayınlıyoruz. 

Sayın Sefa Bey,

Öncelikle her genel kurulda ve yazılarınızda pas bilet uygulamalarına değindiğiniz için teşekkür ederim. Pas bilet uygulamasında hala bir grup personel ve emekli mağdur. Şirkete yıllarca emek veren personel pek tabi pas bilet hakkı talep ediyor ancak taleplere yanıt alamıyoruz. 

Su istimale açık bir konu olan pas bilet kullanımında da duyumlarıma göre il dışında ikamet eden personelden tutun ticari olarak faaliyet gösterenlere kadar bir çok sorunlu durum var. Kabin ya da kokpit ekibinden bazı kişiler İstanbul ili ikamet adresi gösterse de İstanbul dışında ikamet ettikleri net. Sanıyorum THY kimin hangi destinasyonlarda kaç defa pas bilet kullandığını biliyordur. 

Uçuş emniyetini de son derece tehdit eden bu durumu gözümüzde canlandıralım. Kaptanımız Antalya’da yaşıyor. İstanbul’a gelip sefere gidiyor. Antalya’dan sabah uçağı ile İstanbul’a gelen kaptan saatlerce İstanbul meydan da imza atana kadar bekliyor. Daha sonrası malum planlama ve brifing. Sonrasında kalkışı 20:00 diyelim. Sefer süresi de 10 saat olsun. 24 saate yakın bir süre ayakta kalan bir kişi uçağı hangi ölçüde kumanda edebilir ? Unutmayalım uçak kazalarının çoğu iniş ve kalkışlarda oluyor ! 

Kabin memurları içinde de yine il dışında yaşayan kişiler mevcut. Yorgunluktan bihal olan memurlar yolcuya hangi güleryüzle bakabilir ve ne derece yardımcı olma isteği taşır? İşi sevdiği için yapan bir çok kabin memuru var. Ancak işi artıları olduğu için yapanda var. Pas biletlerle istediği ülkeyi gezip işi ticarete bile dökenler var. VALİZ TİCARETİ yeniden hortladı. 

THY’nin özverili personelleri ise havalimanına yakın evleri yüksek ücretlere tutarak işlerine zamanında ulaşma derdinde. Burada durup düşünmek gerekiyor. İki ayrı zihniyet. Özverili personel el üstünde tutulmalı.

EMEKLİ DE OLSAK BİZ ŞİRKETİMİZ İÇİN ÇALIŞTIK! KÜÇÜK MENFAATLER PEŞİNDE OLMADIK!

TÜRK HAVA YOLLARI hiç kimsenin tekelinde olan bir kurum değildir. Kimse şirketi kendi şahsi menfaatleri doğrultusunda kullanmamalıdır. Üst yönetim bu konuda önlem almak isterse zaten alacaktır. Çözümü basit. Ancak istenmezse yukarıda belirttiğim uçuş emniyeti konusundan tutun da yolcu memnuniyetsizliğine kadar bir çok sıkıntı ile karşılaşılabilir. 

Herkese adil olarak yaklaşılmasını bekliyorum. Emekli de olsak bizlerinde zamanında bu şirkete emek vermiş olan kişiler olduğumuz unutulmamalı ve hatta bu şirketi buralara taşıyanın eski çalışanlar olduğunu göz önünden bir dakika olsun çıkarılmamalıdır. 

Umarım bizlerin hakkını korumaya devam eder, talebimizi sonuna kadar yinelersiniz. 

Teşekkür eder saygılarımı sunarım. 

Geri

39
Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Emekliye

Sizin sorununuz uçağa kabul sıralamasıyla alâkalı sanırım. Biz emekliyiz diye kabul sıralaması prosedürüne göre sonlarda yer alıyoruz diyorsunuz yanlış anlamıyorsam. Ama bu çok normal değil mi sayın emekli personel. Halihazırda şirkete hizmet eden bir çalışanın sıralamada sizden öncelikli olması çok normal ve olması gereken şey bence. Kendinize öncelik edinebilmek için İstanbulda oturmuyor, uçuş emniyeti vs diyerek bel altı vurmaya çalışmanızın da etikle pek bağdaşmadığını düşünüyorum. Zamanında yapmış olduğunuz emekleriniz için çok teşekkür eder, saygılar sunarım.

Bel Altı mı Gerçek mi ?

Amaç bel altı vurmak mı yoksa gerçekleri ifade etmek mi? Gözlerinizi açınız. Artık konuşma vakti. Herkes konuşacak. Herkes doğruları ifade edecek.

ayrıcalık isteyen çalışan

işi icabı giden personel zaten görevlidir. seyahat amaçlı uçuşta personel olsan ne yazar emekli olsan ne yazar. sende bir gün emekli olacaksın. O zaman bakayım böyle yazabilecek misin.

Doğrucu Davut

Doğruları internet sitelerine yazı yazarak değil, şirket genel kurullarına katılarak ifade etmek lazım, en kısa yoldan cevap alırsınız meraklanmayın

Burak

O tamam peki 1 aylık first officer dedigin nasıl oluyorda hali hazırda 15. senesini devirmis amirin şefin önüne geçiyor ? Sen de bir turistsin yerli veya yabancı senin bir üstünlüğün olamaz ki arkadaşım kaptan emektarlarımıza lafım yok ben önüme alırım o yaşta insanı magdur edecek degiliz ama 25 yasındaki bebenin onumuze gecmesi bizi derinden rahatsız ediyor

.....

Pas bilet hakkı olan personel istediği gibi kullanır. Herkes şahsi menfaati için işe giriyor buraya. Kaptanı hostesi güvenliği etkilerse onu bilemem. Ama isteyen istediğini yapar. Bavul ticaretine maliyeciler el atar o da vergisini ister. Adamın bavulu seni bağlamaz. Şirket bileti veriyor sen onunla kanunsuz iş yapıyorsan seni bağlar.

Kafa kafa

10 kg ın maliyetini hesapla ondan sonra konuş. 70-80 kg bavul taşıyorlar ücretsiz. Babanın çiftliği mi ? Kimin cebinden çıkıyor o yakıt parası?

Kpt

Yahu millet memleketi parsel parsel sattı, sesiniz çıkmadı, sabah akşam ödediğin verginin haddi hesabı yok, şirketin yakıtı şimdi mi aklına geldi birader, meraklanma şirket kilo fazlasıyla batmaz,

.....

Pas yolcuya kilo sınırsız da bizim mi haberimiz yok? Görev pasıyla bile almadılar fazlasını uçağa miamide. Pas öncelik sırasında sorun olduğu bir gerçek. Ama bahane uydurmayın.

Kontrol eden ?

Kontrol eden mi var bagajların kilosu?

Bombacı Mülayim

1.Emekli arkadaşın pas bilet kullanamamasında/yer bulamamasındaki sebep pas bilete yer garantisi verilmemesidir. Yoksa il dışında yaşayıp pas bilet kullananların oranı %1-2 yi geçmez. 2. Bavul ticareti yapanlar ile ilgili bir bilgin varsa gümrük muhafaza müdürlüğüne bildirebilirsin, olayı pas bilete bağlaman traji komik olmuş.

Adam diyor ki;

Adam diyor ki valizler tıka basa dolu ağırlığından dolayı şirkete zarar. Düştü mü ?

Kpt

Yahu şehir dışında yaşayan sadece Türk’ler değil ki,bir sürü yabancı kaptanımız da şehir dışında hatta ülke dışında yaşayıp uçuşu olduğu zaman İstanbul’a geliyor, pek çok çalışan da Anadolu yakasından havalimanına gelenden daha az yorgundur emin olun, sizin derdiniz çok da bilet değil sanırım, sizin derdimiz sinyorite, ama unutmamanız gereken şey şudur, dünyada havacılık uçuş sırasında ekiplerinin üzerine döner, emeklilerin değil, gerçekleri konuşalım demişsiniz alın size gerçek, uçuş ekipleri istedikleri kadar uçar, kimseyi de ilgilendirmez, bu sunexpress’te de böyledir, Lufthansa’da da böyledir, Emirates’te de, Katar’da da böyledir, fazla dert etmeyin, geniş gövde uçakları denk getirin uçun.

Way bre pehlivan

Emin misin Emirates’te Qatar’da böyle olduğuna ? Herşeyi örnek aldığınız gibi bari bu konuyu da örnek alsanız .

AEROFLOT

Ruslarda bile on numara sistem var. İster ekonomi isterse business alıyor . Fiyatlar belli. Cep telefonundan tabletten iki dakika da çözüm. Tey teyyyy. Haaa cevap yazıp nerden biliyorsun derseniz kız arkadaşım km ordan biliyorum 😉

1990

Şimdi sapla samanı karıştırmamak lazım.Burada kimin ne kadar pass kullandığı mevzu değil.Sen şirket olarak adam gibi pass yönetmeliği yaparsın, niyetin personelini düşünmekse öyle kontuar önlerinde medine dilencisi gibi bekletmez adam gibi uçağa bindirtirsin.Emekli veya çalışan hiçbir personelini kaptanların karşısında 2.sınıf personel durumunda bırakmasın.Batsın sizin pasınız.Siz sızlanan emekliler halamı size çalışırken bile değer vermeyen THY den medet umuyorsunuz.Ben 30 sene çalıştığım THY kafamdan sildim sizde silin ve kurtulun

Ahmet

Diyorsun ki ben kaptanlardan once bineyim. Oldu derler sana 🙂

Mila

Müdürlerden de önce bin, hatta genel müdürden bile önce bin azizim, ne de olsa emeklisin,masa başında onca zaman solitari oynadın, hakkın çok şirkette

Kaptan

Thy bir havayolu şirketi ve bu kurumun en değerli personeli ne kadar zorunuza giderse gitsin KAPTANLAR

Cpt 37

Bu içi boş mektubu yayinlamak airline habere yakismadi. Suç teskil eden bir durum biliyorsa yazan arkadas resmi yerlere basvursun. Baska bir problemi oldugu belli.

KAPTAN

İki ikametgah gösterip şirkette çalısırsın, hatta kokpit için istanbulda ikamet edeceksin diye bir zorlama yok. Antalyadan gelirsin dinlenir ucarsın, sorumluluk ucucuda,sonra evine anyalya ya dönersin. Size ne şirketin pilota verdigi haktan. Arz talep meselesidir bu. Sirket en cok kaptana mı ihtiyac duyuyor emekli personele mi? tabiki ucucu ekibe imtiyaz saglayacak ki elinde adam olsun. İhtiyac emekliye duyulsa emekli personel önce biner ucaga, bos ve anlamsız bir yazı ve konusma olmus.

Aklın Yolu

Bu işin çözümü çok basit. Her uçakta kapasitenin belli bir oranında (örneğin %10’u) koltuğu, iç ve dış hatlarda yoğunluğa/uzunluğa göre belirlenecek sabit bir fiyatla, 24 saat öncesinden rezervasyona açık olacak şekilde koltuk garantili personele özel indirimli bilet satışı yapmaktır. Aklın yolu birdir.

Dlyr

Ben çalışırken vazgeçtim pass biletten sanırım arkadaş kokpit yada kabinden emekli çünkü teknik olsa çalışırken binemediği uçağa emekliyken binmeyi aklından bile geçirmez. Birde aşağıda kendini en kıymetli ilan edenlere duyrulur bu şirket bir mekanizma ve her çalışan birim ufak yada büyük bir dişlidir. Hangisi giderse gitsin bu sistem çökmeye mecburdur lütfen atıp tutarken biraz daha kafatası içiyle konuşalım.

Papazın Pilavı

Sefa bey, arkadaş çok güzel ifade etmiş. Sizinde pass hakkınız olmamasına rağmen bizler için uğraşıyorsunuz sağ olun var olun.
Bir daha bir el atıpta şu paslarda hiç beklemeden uçağa yerleşsek! Hadi sefa bey sen bu işide kotarırsın.
Hatta şehir dışında oturan kokpit personelinede misafirhane açarsın.