featured

OKUR MEKTUBU

Pas biletler hala Türk Hava Yolları’nda problem olmaya devam ediyor. Okurumuzun pas biletlerle ilgili mektubunu aynen yayınlıyoruz. 

Sayın Sefa Bey,

Öncelikle her genel kurulda ve yazılarınızda pas bilet uygulamalarına değindiğiniz için teşekkür ederim. Pas bilet uygulamasında hala bir grup personel ve emekli mağdur. Şirkete yıllarca emek veren personel pek tabi pas bilet hakkı talep ediyor ancak taleplere yanıt alamıyoruz. 

Su istimale açık bir konu olan pas bilet kullanımında da duyumlarıma göre il dışında ikamet eden personelden tutun ticari olarak faaliyet gösterenlere kadar bir çok sorunlu durum var. Kabin ya da kokpit ekibinden bazı kişiler İstanbul ili ikamet adresi gösterse de İstanbul dışında ikamet ettikleri net. Sanıyorum THY kimin hangi destinasyonlarda kaç defa pas bilet kullandığını biliyordur. 

Uçuş emniyetini de son derece tehdit eden bu durumu gözümüzde canlandıralım. Kaptanımız Antalya’da yaşıyor. İstanbul’a gelip sefere gidiyor. Antalya’dan sabah uçağı ile İstanbul’a gelen kaptan saatlerce İstanbul meydan da imza atana kadar bekliyor. Daha sonrası malum planlama ve brifing. Sonrasında kalkışı 20:00 diyelim. Sefer süresi de 10 saat olsun. 24 saate yakın bir süre ayakta kalan bir kişi uçağı hangi ölçüde kumanda edebilir ? Unutmayalım uçak kazalarının çoğu iniş ve kalkışlarda oluyor ! 

Kabin memurları içinde de yine il dışında yaşayan kişiler mevcut. Yorgunluktan bihal olan memurlar yolcuya hangi güleryüzle bakabilir ve ne derece yardımcı olma isteği taşır? İşi sevdiği için yapan bir çok kabin memuru var. Ancak işi artıları olduğu için yapanda var. Pas biletlerle istediği ülkeyi gezip işi ticarete bile dökenler var. VALİZ TİCARETİ yeniden hortladı. 

THY’nin özverili personelleri ise havalimanına yakın evleri yüksek ücretlere tutarak işlerine zamanında ulaşma derdinde. Burada durup düşünmek gerekiyor. İki ayrı zihniyet. Özverili personel el üstünde tutulmalı.

EMEKLİ DE OLSAK BİZ ŞİRKETİMİZ İÇİN ÇALIŞTIK! KÜÇÜK MENFAATLER PEŞİNDE OLMADIK!

TÜRK HAVA YOLLARI hiç kimsenin tekelinde olan bir kurum değildir. Kimse şirketi kendi şahsi menfaatleri doğrultusunda kullanmamalıdır. Üst yönetim bu konuda önlem almak isterse zaten alacaktır. Çözümü basit. Ancak istenmezse yukarıda belirttiğim uçuş emniyeti konusundan tutun da yolcu memnuniyetsizliğine kadar bir çok sıkıntı ile karşılaşılabilir. 

Herkese adil olarak yaklaşılmasını bekliyorum. Emekli de olsak bizlerinde zamanında bu şirkete emek vermiş olan kişiler olduğumuz unutulmamalı ve hatta bu şirketi buralara taşıyanın eski çalışanlar olduğunu göz önünden bir dakika olsun çıkarılmamalıdır. 

Umarım bizlerin hakkını korumaya devam eder, talebimizi sonuna kadar yinelersiniz. 

Teşekkür eder saygılarımı sunarım. 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

41 Yorum

 1. Biz uçan şeflere ne zaman vereceksiniz pass…
  Yeri gelidimi bizde uçucu personeliz hep beraberiz ayrı gayrı yok, yeri geldiğindede siz başka şirkettensiniz oluyor.
  Ne zaman ayrımcılıktan vazgeçilecek…

  Cevapla
 2. Biz uçan şeflere ne zaman vereceksiniz pass…
  Yeri gelidimi bizde uçucu personeliz hep beraberiz ayrı gayrı yok, yeri geldiğindede siz başka şirkettensiniz oluyor.
  Ne zaman ayrımcılıktan vazgeçilecek…

  Cevapla
 3. Biz uçan şeflere ne zaman vereceksiniz pass…
  Yeri gelidimi bizde uçucu personeliz hep beraberiz ayrı gayrı yok, yeri geldiğindede siz başka şirkettensiniz oluyor.
  Ne zaman ayrımcılıktan vazgeçilecek…

  Cevapla
 4. 4 sene önce

  Teknik ne yapsın 25 yıllık adam sıra bekliyor 1 günlük adam önüne geçiyor yada eşi veya çocuğu şimdi bazılarıniz yazacak teknikte kim oluyor THY ayrı Teknik ayrı çözüm mü istiyorsunuz yok çünkü eşitlik yok

  Cevapla
 5. 4 sene önce

  Şirkete yıllarını vermiş ve hali hazırda çalışaya devam eden teknik personelin sıralamada işe yeni girmiş bir AO personelinden sonra gelmesine ne diyorsunuz ?

  Cevapla
 6. 4 sene önce

  Şirkette hostesten kaptana,kaptandan teknisyene,teknisyenden memura kime sorsanız pas sırasında emeklinin yerine karşı çıkan kimseyi bulamazsınız.Çünkü olması gereken o.Pas sıralamasında en büyük haksızlık teknik personele yapılmaktadır.10 yılınını da versen 20 yılını da versen şirkete,1 yıllık herhangi bir AO personeli sıralamada önünde.Aynı şekilde 1 yıllık yönetici müdür de 20 yıllık bir AO personelinin önünde.Üstelik yer garantili.E bu görev pası değil ki.Büyük haksızlık

  Cevapla
 7. 4 sene önce

  SAYIN EMEKLİ,
  SİZE SORUM İSTANBUL TRAFİĞİNDE (ÖZELLİKLE AKŞAM VE SABAH) SİNİR STRES 1-1,5 SAAT DİREKSİYON SALLAYARAK UÇUŞA GELİP UÇMAKMI DAHA EMNİYETSİZ YOKSA 40 DAKİKA İZMİR YADA ANTALYA’DAN UÇAKTA GÖZLERİ KAPATIP DİNLEREK GELİP HEMEN UÇUŞA GEÇMEKMİ?BENCE BİRİNCİSİ DAHA EMNİYETSİZ .O ZAMAN HERKES MEYDANA 15 DAKİKA MESAFEDE OTURACAK DİYE KURALMI ÇIKSIN?
  İŞE GİDİŞTE TRAFİK VE BEKLEME SÜRESİ İSTER ARABA İLE GELİN İSTER UÇAK İLE GELİN ARTIK HAYATIN BİR GERÇEĞİ!
  EMEKLİ OLDUĞUNUZU VE BU ŞİRKETE EMEK VERDİĞİNİZİ YAZMIŞSINIZ O ZAMAN BİRAZ ÖRNEK ALINACAK ŞEKİLDE DAVRANIN.KENDİ HAKKINIZI ALMAK İÇİN ANLAMSIZ BAHANELERE BAŞKALARININ HAKKINI ENGELLEMEYE ÇALIŞMAYIN.

  Cevapla
  • 4 sene önce

   Yaptığınızın yanlış olduğunu bildiğiniz halde bu kadar süslü sözlerle olayı Leh’inize çevirme mahiretinize bravo. O halde şu geliyor aklıma limit üstü uçtuğunuz da sızlanmayın, ekstra almayın. Madem radyasyon sizi etkilemiyor… 140 saat bile uçarsınız siz. Eminim uçuyorsundur da..

   Cevapla
 8. Ben çalışırken vazgeçtim pass biletten sanırım arkadaş kokpit yada kabinden emekli çünkü teknik olsa çalışırken binemediği uçağa emekliyken binmeyi aklından bile geçirmez. Birde aşağıda kendini en kıymetli ilan edenlere duyrulur bu şirket bir mekanizma ve her çalışan birim ufak yada büyük bir dişlidir. Hangisi giderse gitsin bu sistem çökmeye mecburdur lütfen atıp tutarken biraz daha kafatası içiyle konuşalım.

  Cevapla
 9. 4 sene önce

  Bu içi boş mektubu yayinlamak airline habere yakismadi. Suç teskil eden bir durum biliyorsa yazan arkadas resmi yerlere basvursun. Baska bir problemi oldugu belli.

  Cevapla
 10. 4 sene önce

  Resmen saçmalamış.Derdi istanbul dışında ikamet eden pilotlara çatmak ama bunu aklı sıra pas mağduriyeti kılıfına gizlemeye çalışmış. Bence buna bu yazıyı yazdırmışlar. Ama altına ismini yazacak cesareti yok.

  Cevapla
 11. 4 sene önce

  İki ikametgah gösterip şirkette çalısırsın, hatta kokpit için istanbulda ikamet edeceksin diye bir zorlama yok. Antalyadan gelirsin dinlenir ucarsın, sorumluluk ucucuda,sonra evine anyalya ya dönersin. Size ne şirketin pilota verdigi haktan. Arz talep meselesidir bu. Sirket en cok kaptana mı ihtiyac duyuyor emekli personele mi? tabiki ucucu ekibe imtiyaz saglayacak ki elinde adam olsun. İhtiyac emekliye duyulsa emekli personel önce biner ucaga, bos ve anlamsız bir yazı ve konusma olmus.

  Cevapla
 12. 4 sene önce

  Bu işin çözümü çok basit. Her uçakta kapasitenin belli bir oranında (örneğin %10’u) koltuğu, iç ve dış hatlarda yoğunluğa/uzunluğa göre belirlenecek sabit bir fiyatla, 24 saat öncesinden rezervasyona açık olacak şekilde koltuk garantili personele özel indirimli bilet satışı yapmaktır. Aklın yolu birdir.

  Cevapla
 13. 4 sene önce

  Yani beleşcilik ömür boyu bitmesin.

  Cevapla
 14. Yahu şehir dışında yaşayan sadece Türk’ler değil ki,bir sürü yabancı kaptanımız da şehir dışında hatta ülke dışında yaşayıp uçuşu olduğu zaman İstanbul’a geliyor, pek çok çalışan da Anadolu yakasından havalimanına gelenden daha az yorgundur emin olun, sizin derdiniz çok da bilet değil sanırım, sizin derdimiz sinyorite, ama unutmamanız gereken şey şudur, dünyada havacılık uçuş sırasında ekiplerinin üzerine döner, emeklilerin değil, gerçekleri konuşalım demişsiniz alın size gerçek, uçuş ekipleri istedikleri kadar uçar, kimseyi de ilgilendirmez, bu sunexpress’te de böyledir, Lufthansa’da da böyledir, Emirates’te de, Katar’da da böyledir, fazla dert etmeyin, geniş gövde uçakları denk getirin uçun.

  Cevapla
  • 4 sene önce

   Emin misin Emirates’te Qatar’da böyle olduğuna ? Herşeyi örnek aldığınız gibi bari bu konuyu da örnek alsanız .

   Cevapla
  • 4 sene önce

   Ruslarda bile on numara sistem var. İster ekonomi isterse business alıyor . Fiyatlar belli. Cep telefonundan tabletten iki dakika da çözüm. Tey teyyyy. Haaa cevap yazıp nerden biliyorsun derseniz kız arkadaşım km ordan biliyorum ;)

   Cevapla
 15. 4 sene önce

  Gün olacak emekli olacaksınız. Anlık gafletlere düşmeyin. Emeğe emekliye saygı!

  Cevapla
 16. 4 sene önce

  1.Emekli arkadaşın pas bilet kullanamamasında/yer bulamamasındaki sebep pas bilete yer garantisi verilmemesidir. Yoksa il dışında yaşayıp pas bilet kullananların oranı %1-2 yi geçmez. 2. Bavul ticareti yapanlar ile ilgili bir bilgin varsa gümrük muhafaza müdürlüğüne bildirebilirsin, olayı pas bilete bağlaman traji komik olmuş.

  Cevapla
  • 4 sene önce

   Adam diyor ki valizler tıka basa dolu ağırlığından dolayı şirkete zarar. Düştü mü ?

   Cevapla
 17. Şimdi sapla samanı karıştırmamak lazım.Burada kimin ne kadar pass kullandığı mevzu değil.Sen şirket olarak adam gibi pass yönetmeliği yaparsın, niyetin personelini düşünmekse öyle kontuar önlerinde medine dilencisi gibi bekletmez adam gibi uçağa bindirtirsin.Emekli veya çalışan hiçbir personelini kaptanların karşısında 2.sınıf personel durumunda bırakmasın.Batsın sizin pasınız.Siz sızlanan emekliler halamı size çalışırken bile değer vermeyen THY den medet umuyorsunuz.Ben 30 sene çalıştığım THY kafamdan sildim sizde silin ve kurtulun

  Cevapla
  • 4 sene önce

   Diyorsun ki ben kaptanlardan once bineyim. Oldu derler sana :)

   Cevapla
  • Müdürlerden de önce bin, hatta genel müdürden bile önce bin azizim, ne de olsa emeklisin,masa başında onca zaman solitari oynadın, hakkın çok şirkette

   Cevapla
  • 4 sene önce

   Thy bir havayolu şirketi ve bu kurumun en değerli personeli ne kadar zorunuza giderse gitsin KAPTANLAR

   Cevapla
 18. 4 sene önce

  Sizin sorununuz uçağa kabul sıralamasıyla alâkalı sanırım. Biz emekliyiz diye kabul sıralaması prosedürüne göre sonlarda yer alıyoruz diyorsunuz yanlış anlamıyorsam. Ama bu çok normal değil mi sayın emekli personel. Halihazırda şirkete hizmet eden bir çalışanın sıralamada sizden öncelikli olması çok normal ve olması gereken şey bence. Kendinize öncelik edinebilmek için İstanbulda oturmuyor, uçuş emniyeti vs diyerek bel altı vurmaya çalışmanızın da etikle pek bağdaşmadığını düşünüyorum. Zamanında yapmış olduğunuz emekleriniz için çok teşekkür eder, saygılar sunarım.

  Cevapla
  • 4 sene önce

   Amaç bel altı vurmak mı yoksa gerçekleri ifade etmek mi? Gözlerinizi açınız. Artık konuşma vakti. Herkes konuşacak. Herkes doğruları ifade edecek.

   Cevapla
  • 4 sene önce

   işi icabı giden personel zaten görevlidir. seyahat amaçlı uçuşta personel olsan ne yazar emekli olsan ne yazar. sende bir gün emekli olacaksın. O zaman bakayım böyle yazabilecek misin.

   Cevapla
  • 4 sene önce

   Doğruları internet sitelerine yazı yazarak değil, şirket genel kurullarına katılarak ifade etmek lazım, en kısa yoldan cevap alırsınız meraklanmayın

   Cevapla
  • 4 sene önce

   O tamam peki 1 aylık first officer dedigin nasıl oluyorda hali hazırda 15. senesini devirmis amirin şefin önüne geçiyor ? Sen de bir turistsin yerli veya yabancı senin bir üstünlüğün olamaz ki arkadaşım kaptan emektarlarımıza lafım yok ben önüme alırım o yaşta insanı magdur edecek degiliz ama 25 yasındaki bebenin onumuze gecmesi bizi derinden rahatsız ediyor

   Cevapla
 19. 4 sene önce

  Daha düzgün çalışan mevcut personele yer bulamıyoruz ailemizle rezil oluyoruz. Birde emeklisi varmış da şuymuş buymuş en iyisi kalksın bu pass 50 dolar iç 100 dolar dış hat garantiye geçsin şirkette aglamasın personelde yok kardeşe ced yok emekliye yok su bu sistemde olmustur 500 600 bin kişi en t3mizi bu verir parayı şirkette magdur olmaz personelde

  Cevapla
  • 4 sene önce

   beynin yanmis senin :)) sirket personeli ucurarak mi para kazanacak amac bos kalan koltuklari personele faydalandirmak!!! Ama bir tane beyni calisan yok ki ! kota verin %33 33 33 kaptan teknik kabın olarak 10 kişide 3 kisi bos olan yere bilen alabilsin adil dagilim olsun. ama olacak bisi yok teknisyenler boyle cahil cuhela oldugu surece yiyin babalar

   Cevapla
  • Senin o cahil cühela dediğin teknisyenler 4+1 yıl bu işin okulunu okuyup, temel mühendislik derslerini alıp üzerine modül sınavlarını veriyor. Be çapsız sen kimsin de uçağın emniyetli bir şekilde operasyonlarına devam edebilmesini sağlayan insanlara cahil cühela diyebiliyorsun ? Yapılan işi çok hafife alıyorsan hodri meydan gel çalış bir hafta ?

   Cevapla
  • 4 sene önce

   Adamın teknik olduğunu nerden çıkardın yahu

   Cevapla
 20. 4 sene önce

  Pas bilet hakkı olan personel istediği gibi kullanır. Herkes şahsi menfaati için işe giriyor buraya. Kaptanı hostesi güvenliği etkilerse onu bilemem. Ama isteyen istediğini yapar. Bavul ticaretine maliyeciler el atar o da vergisini ister. Adamın bavulu seni bağlamaz. Şirket bileti veriyor sen onunla kanunsuz iş yapıyorsan seni bağlar.

  Cevapla
  • 4 sene önce

   10 kg ın maliyetini hesapla ondan sonra konuş. 70-80 kg bavul taşıyorlar ücretsiz. Babanın çiftliği mi ? Kimin cebinden çıkıyor o yakıt parası?

   Cevapla
  • Yahu millet memleketi parsel parsel sattı, sesiniz çıkmadı, sabah akşam ödediğin verginin haddi hesabı yok, şirketin yakıtı şimdi mi aklına geldi birader, meraklanma şirket kilo fazlasıyla batmaz,

   Cevapla
  • 4 sene önce

   Pas yolcuya kilo sınırsız da bizim mi haberimiz yok? Görev pasıyla bile almadılar fazlasını uçağa miamide. Pas öncelik sırasında sorun olduğu bir gerçek. Ama bahane uydurmayın.

   Cevapla
  • 4 sene önce

   Kontrol eden mi var bagajların kilosu?

   Cevapla
 21. 4 sene önce

  sefa abi gozunu sevim birak bu teknigi. bak keyfine üniversite mezunu avuc yetismis eleman dışında kendini gelistirmekten aciz bir suru insan var orada. birak ne halleri varsa görsünler. su Akar yolunu bulur.. hem bence kendi kiymetini bilmeyen adamlara sen neden destek oluo kendiji yıpratıyorsun oyle yalamalar var ki o yalamalar yapar herseyi boşver be abim

  Cevapla
 22. 4 sene önce

  Sefa bey, arkadaş çok güzel ifade etmiş. Sizinde pass hakkınız olmamasına rağmen bizler için uğraşıyorsunuz sağ olun var olun.
  Bir daha bir el atıpta şu paslarda hiç beklemeden uçağa yerleşsek! Hadi sefa bey sen bu işide kotarırsın.
  Hatta şehir dışında oturan kokpit personelinede misafirhane açarsın.

  Cevapla