OEI Senaryosunda TEI-TS1400 1740 BG Güç Seviyesine Ulaştı

OEI Senaryosunda TEI-TS1400 1740 BG Güç Seviyesine Ulaştı

Savunma Sanayii Başkanlığı koordinasyonuyla başlatılan Türkiye’nin tamamen yerli ve millî ilk helikopter motoru TEI-TS1400, 19 Nisan 2023 tarihinde başarıyla gerçekleştirdiği ilk insanlı uçuşun ardından, seri imalat aşaması için olgunlaştırma testlerine devam ediyor.

Millî motor, ilk uçuş öncesi hem TEI hem de TUSAŞ Uçuşa Elverişlilik Komitelerinin şart koştuğu yüzlerce testi başarıyla geçerek insanlı uçuş onayını kazanmıştı. İlk uçuşu sorunsuz gerçekleştiren TS8 kodlu millî motor, yüzlerce zorlu testin ardından EASA CS-E 740 Dayanıklılık testleri gereksinimlerine uygun olarak gerçekleştirilen 6’şar saatlik yıpratma testlerini peş peşe 15 kez başarıyla tamamladı.

Yıpratmak için özel olarak kurgulanmış bir düzineden fazla CS-E 740 testi üzerine, son olarak motorun sınırlarını zorlayan tek motorla acil iniş (OEI: One Engine Inoperative) senaryosu kapsamında TS8 kodlu motorun verebileceği nihai güç limitleri sınandı. İlk uçuş öncesi ve sonrası yüzlerce saatlik zorlu testlerle yıpratılmış millî motor, ciddi bir performans göstererek 1740 BG güç seviyesine kadar çıktı. Millî motor, EASA kurallarına uygun olarak OEI şartları altında 30 saniye boyunca acil durum seviyesinde güç üretmeye devam etti ve aynı testi ikinci tekrarda da başarıyla geçti.

Bu tarihi test ile TEI-TS1400 motorunun GÖKBEY helikopterinin en zorlu şartlarda ihtiyaç duyacağı her türlü gücü sağlayabileceği kanıtlanmış oldu.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir