O UÇAK BURAYA GE-LE-CEK…

O UÇAK BURAYA GE-LE-CEK…

Devletin hazırlattığı araştırmada “Bölge halkı ‘Şiddetle’ uçmak istiyor” sonucu çıkmasına rağmen bilgi kirliliği ve bölgenin bütünlük gösterememesi nedeniyle gerçekleşmeyen talep en yüksek mercilere tekrar iletildi. THY’nin A319 uçağının rahatlıkla inebileceğinin tespit edildiği Zonguldak Havalananına seferlerin başlayacağı sözü alındı.

Zonguldak Havalananından yurt içi seferlerin en geç Nisan 2017 tarihinde tekrar başlatılmasıyla ilgili girişimler sıklaştırılırken son gelişmeler bölge halkını umutlandırdı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım başta olmak üzere daha önce verilen sözlerin hatırlatıldığı görüşmenin sonunda “Verilen sözler yerde kalmayacak” mesajı verildi.

Zonguldak, Bartın, Karabük ve Bolu Milletvekilleriyle Ankara’da tek tek görüşen Avrupa Zonguldaklılar / Karaelmaslılar Derneği Başkanı Mehmet Karakulakve Zonguldak Platformu Sözcüsü Osman Sav, TBMM eski Başkanı Karabük Milletvekili Mehmet Ali Şahin aracılığıyla THY Genel Müdürü Bilal Ekşi, Zonguldak Milletvekili Özcan Ulupınar aracılığıyla da Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan ile görüştü.

KARABÜK VE BARTIN İLK DEFA İŞİN İÇİNDE…

Avrupa Zonguldaklılar / Karaelmaslılar Derneği ve Zonguldak Platformu girişimleriyle Bartın ve Karabük Milletvekilleri başta olmak üzere önde gelen yetkililer de işin içine girdi ve Çaycuma’daki havaalanın işlemesiyle ilgili talepte bulunmaya başladı.

BİLGİ KİRLİLİĞİ DÜZELTİLDİ

Görüşmelerde Ulaştırma Haberleşme ve Denizcilik Bakanıyken 26 Nisan 2016 tarihinde “Yolcu olmadığı gerekçesiyle” uçulamadığını açıklayan Başbakan Binali Yıldırım dahil bir çok kişinin bilgi kirliliği içinde olduğunun tespit edildiği görüşmelerde doğru bilgiler aktarıldı. THY Genel Müdürü Bilal Ekşi’nin yolcu potansiyelinden ziyade tamamen “Risk seviyesi yüksek” gerekçesiyle uçulamadığını söylemesi üzerine Zonguldak Havalimanı Müdürü Hasan Özşahin, ZONHAV Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Recep Kahya ile birlikte gidilen Ulaştırma Haberleşme ve Denizcilik Bakanı Ahmet Arslan’dan İniş Kontrol Cihazı (ILS) talep edildi. Cihaz için anında talep verilmesi umutların daha da artmasına neden oldu.

Havaalanı için gurbetçiler ve 3 il kenetlendi…

Avrupa’daki Karaelmaslı gurbetçiler Çaycuma’daki Havaalanın yurt içi seferlere açılmasıyla ilgili 4 ilin Milletvekilleriyle Ankara’da görüştü. İstanbul Atatürk Havaalanından Trabzon, İzmir, Antalya’ya gitmekte olan uçaklardan birinin Zonguldak’a uğramasını isteyen gurbetçiler, 9 Milletvekilinden Ulaştırma ve Haberleşme Bakanından randevu alıp birlikte gitme sözü aldı.

Avrupa Zonguldaklılar / Karaelmaslılar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Karakulak, Zonguldak Platformu ile birlikte Zonguldak Çaycuma’da bulunan Havaalanının yurt içi seferlere başlaması konusunda Ankara’da lobi çalışmasında bulundu. Devrek TSO Yönetim Kurulu Başkanı Ertan Civak, Zonguldak Platformu Sözcüsü ve Karaelmas Gazeteciler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Osman Sav, işadamı Bünyamin Altundal’ın da katıldığı ziyaretlerde yurt içi seferlerinin yaklaşık 2 milyon kişiyi ilgilendirdiği, sadece Zonguldak değil Bartın ve Karabük insanının da bu hizmetten faydalanacağına vurgu yapıldı.

TBMM eski Başkanlarından Karabük Milletvekili Mehmet Ali Şahin, Karabük Milletvekili Burhanettin Uysal, Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, Bolu Milletvekilleri Ali Ercoşkun ve Fehmi Küpçü ile Zonguldak Milletvekilleri Hüseyin Özbakır, Özcan Ulupınar ve Faruk Çaturoğlu ile birebir görüşen heyet, meclis dışında oldukları için görüşemedikleri Bartın Milletvekili Rıza Yalçınkaya ve Zonguldak Milletvekili Şerafettin Turpcu’dan da destek istedi.

GURBETÇİLERİN TEK EN BÜYÜK SORUNU ULAŞIM…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Başbakan Binali Yıldırım’ın da söz verdiklerini hatırlatan heyet sorunun tek bir il değil, bölge ve Avrupa başta olmak üzere gurbetteki yaklaşık 2 milyon insanın sorunu ve isteği olduğunu vurguladı. Daha önceki seferlerin Anadolu yakasından başlamasına rağmen Avrupa’daki Zonguldak, Bartın ve Karabüklü gurbetçilerin uçağı kullandığına dikkat çeken Avrupa Zonguldaklılar / Karaelmaslılar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Karakulak, Avrupa’da yaşayan yaklaşık 700 bin gurbetçinin 350 bininin bulundukları şehirden İstanbul’a uçakla geldiklerini İstanbul’dan Zonguldak’a ise otobüs veya kiralık araçla gelebildiklerini, bunun da tam bir eziyet olduğunu söyledi. Başkan Karakulak, İstanbul Atatürk Havaalanından Trabzon, İzmir ve Antalya’ya giden uçaklardan birinin Zonguldak’a uğraması durumunda İstanbul-Zonguldak hattını doldurma garantisi verdi.

Başkan Karakulak, “Gurbetçilerin en büyük ve tek büyük sorunu bölgemize (Zonguldak-Bartın-Kraabük) ulaşımdır. 2 yıldır gerek bakanlığa gerek ise il başkanlığına defalarca girişimde bulunduk. Ama Başbakanın Zonguldak ziyaretinde somut bir açıklama olmadı. Gurbette herkes şokta. Benzer sıkıntılar olmasada Almanya’da iletimize, sıkıntılarımıza aniden cevap verilmektedir.Bölgesel sorun olan Zonguldak Havalimanı başta olmak üzere Alaplı- Ereğli -Devrek -Çaycuma Karayolu, Zonguldakspor için Stadyum sıkıntısı gibi sorunların çözümüne yönelik somut adımların atılmasını Karabük Milletvekili Mehmet Ali Şahin başta olmak üzere bölge Milletvekilleri ile istişare ettik. Amaç asla Resim çektirip boy göstermek değil. 3 yıl önce başlattığımız bu mücadelenin karşılığı neticesiz kalmamalı. Avrupa’dan kalkıp cebimizden masraflarla git-gel bu işin sonu yok.Bölge halkının bu konuda sabrı tükenmiştir,bizlere güven kalmadığı gibi siyasete de güven kaybı büyümeye başladı. Bu iş busefer kesin çözümle sonuçlanması gerekir. Ben çok çok baskı altındayım ve kurum olarak camia adına suskunluğumun sonuna geldim. Rica etmiyorum artık talep edip bu işin çözülmesini bekliyoruz” dedi.

 

 

 

(imzagazetesi)

Geri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments