O HAVAYOLU BORÇ BATAĞINDA LUFTHANSA ORTAK MI OLACAK

O HAVAYOLU BORÇ BATAĞINDA LUFTHANSA ORTAK MI OLACAK

Borç batağı içindeki Almanya`nın ikinci büyük havayolu Air Berlin`in Lufthansa tarafından satın alınma ihtimalinin arttığı bildirildi. Muhtemel satın alma ile ilgili HSBC tarafından hazırlanan bir raporda, bazı zorluklar olsa da Air Berlin için en iyi ortağın Lufthansa olacağı kaydedildi.

Raporda özetle şöyle denildi: “Bütün havayolları sonbaharda nakit sıkıntısı ile karşılaşacak. Bu nedenle yaz başlarında stratejik bir karar alınmasını bekliyoruz. Diğer taşıyıcılar da Air Berlin’in slotları ile ilgilenebilir ancak havayolunun borcu, içinde bulunduğu kriz bu havayolları için iştah açıcı olmayabilir. Bir şekilde Air Berlin’in Lufthansa tarafından satın alınacağı net görülüyor.”

Etihad Havayolları’ndaki yönetim değişikliği, Etihad’ın ortağı olduğu Alitalia’ya kayyum atanması nedeniyle Etihad’ın artık büyük hissedarı olduğu Air Berlin’i fonlamayacağı ve bu ortaklıktan çıkacağı belirtiliyor.

Air Berlin’in CEO’su Thomas Winklemann (kendisi eski bir Lufthansa çalışanı), şirketin yüzde 29.2’lik hissesine sahip olan Etihad’ın yanısıra başka bir ortağa daha ihtiyaç duyulduğunu dile getirmişti. Winklemann, yeni ortaklık seçeneklerinin önümüzdeki birkaç ay içinde değerlendirileceğini belirtmişti.

Lufthansa, Air Berlin`i satın almakla ilgilendi ancak muhtemelen rekabetle ilgili endişeler de dahil olmak üzere bir takım sorunlarla karşılaşacağını düşündü. Mart ayında Lufthansa`nın CEO`su Carsten Spohr, Air Berlin`in borcu, mali yapısı ve anti-tröst yasalarını olası bir birleşmenin önüdeki üç engel olarak sıralamıştı.

Ancak HSBC analistleri bu sorunların aşılabileceğini öngörüyor. HSBC raporunda çözüm yolu olarak şunlar sıralanıyor: “Lufthansa’nın, alacaklıları ile Air Berlin’in borcunu, Alman birlikleri ile iş sözleşmelerini, Alman ve AB yetkilileri ile rekabet politikasını görüşmesi gerekiyor. Ayrıntılar önemli ancak siyasi ve stratejik konumlandırma açısından ortaklık Lufthansa için oldukça elverişli görünüyor.”

 

Geri

Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.