NYT: Boeing 787 Dreamliner Güvenli Değil İddiasıyla FAA İncelemesi Başlattı

NYT: Boeing 787 Dreamliner Güvenli Değil İddiasıyla FAA İncelemesi Başlattı

ABD merkezli New York Times (NYT) gazetesi, bir Boeing çalışanının “şirketin 787 Dreamliner tipi yolcu uçaklarının güvenli olmadığını” öne sürmesinin ardından ABD Federal Havacılık İdaresi’nin (FAA) inceleme başlattığını iddia etti. Gazeteye konuşan ve uçak serisinin üretiminde yer alan bir mühendis, 787 Dreamliner’ın gövde parçalarının uygunsuz şekilde birbirine bağlandığını ve uçuş sırasında parçalanabilme ihtimali olduğunu ileri sürdü.

Boeing İddiaları Reddetti, Güvenlik Endişesi Devam Ediyor

Boeing’in şirket sözcüsü Paul Lewis, iddiaları reddederek bu durumun uçağın dayanıklılığı veya güvenliği üzerinde hiçbir etkisinin olmadığını savundu. Ancak, gazeteye konuşan mühendis Salehpour’un avukatı Debra S. Katz, havacılık idaresinin müvekkili ile 5 Nisan’da görüştüğünü açıkladı.

Gövde Parçalarının Farklı Üreticilerden Geldiği İleri Sürüldü

Salehpour, gövde parçalarının farklı üreticilerden geldiğini ve bu nedenle birbirlerine yüzde 100 uymadığını savundu. Ayrıca, şirket yetkililerinin kendisini dinlemediğini belirtti. Bu iddiaların ardından Boeing, 787 Dreamliner’ın güvenliğinden emin olduklarını vurgulayarak iddiaları yalanladı.

Eski Boeing Çalışanı Ölü Bulundu

Geçmişte Boeing’in ürünlerinin kalitesine yönelik endişelerini dile getiren eski bir çalışan olan John Barnett, 11 Mart’ta aracında ölü bulunmuştu. Barnett, 2019’da “787 Dreamliner” tipi yolcu uçaklarında kabin basıncının aniden düşmesi halinde yolcu koltuklarının üzerinde bulunan oksijen maskelerini otomatik açan sistemlerin büyük bölümünde üretim hatası olduğunu iddia etmişti.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir