featured

Nijerya Emirates Uçuşlarını Askıya Aldı

Emirates ile Nijerya Hükümeti arasındaki gergin ilişki, Afrika ülkesine giriş ve çıkış uçuşlarını kesintiye uğratmaya devam ediyor. Nijerya Hükümeti ayrımcı olarak adlandırdıkları ve herhangi bir bilimsel dayanağı olmayan bir COVID-19 test yapılması talep edildiğinden, Emirates’in Nijerya’ya ve Nijerya’dan yolcu uçuşları artık askıya alındı.

Nijerya Hükümeti, iki ay içinde ikinci kez Dubai merkezli havayolu şirketinin ülkeye uçmasını yasakladı. Emirates normalde Dubai ile Lagos ve Dubai ile Abuja arasında uçar. Emirates kargo ve acil durum uçuşları yasaktan muaf tutuldu.

Nijerya, Şubat ayı başlarında Emirates’e giden uçuşlara üç günlük bir yasakla koydu. Bu yasağı körükleyen, Nijerya Hükümeti rejimiyle çelişen Emirates’te havayolu tarafından uygulanan bir COVID-19 test rejimiydi. Ancak, çıkmaz hızla çözüldü ve Emirates’in uçuşlarını çok az etkilendi.

Ancak Emirates’in COVID-19 test rejimi, Nijerya Hükümeti’nin radarına tekrar takıldı. Havayolunu 17 Mart gece yarısı yürürlüğe giren başka bir yasakla tokatladılar. Bu sefer yasak hem gelen hem de giden yolcuları etkiliyor. Emirates yasağı teyit etti ve Nijerya’ya yolcu uçuşlarını bir sonraki duyuruya kadar askıya aldı.

Anlaşmazlığın nedeni, Nijerya Hükümeti’nin ayrımcılık olarak adlandırdığı bir Emirates COVID-19 test rejimi. Nijerya’nın onaylı listesinde olmayan yerel test merkezlerinden COVID testi sonuçlarını kabul etmenin yanı sıra Emirates, Nijerya’dan ayrılan yolcularının 24 saat içinde üç COVID-19 testi yapılmasını istiyor. Buna, PCR testi, havaalanında hızlı antijen testi ve varış havaalanında tekrar PCR testi dahildir. Nijerya Havacılık Bakanı Hadi Sirika, Emirates uygulamanın saçma olduğunu söylüyor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

  1. Haberi translate kullanarak mı çevirdiniz?Okumadan yayımlamışsınız.

    Cevapla