NEW YORK LONDRA UÇUŞU 90 DAKİKA OLUR MU…

NEW YORK LONDRA UÇUŞU 90 DAKİKA OLUR MU…

ABD’li havacılık şirketi Hermeus, normalde 7 saat olan New York – Londra seferini 90 dakikaya indirecek hipersonik yolcu uçağı geliştiriyor.
Özellikle son 100 yılda ulaşım teknolojisi çok büyük hızlara ulaştı. Önce trenler hızlandı, sonra arabalar ve elbette uçaklar… Günümüzde en hızlı ulaşım uçaklarla yapılıyor. Havayolu taşımacılığına baktığımızda ise uçakların da hız konusunda farklılık yaşadığını görüyoruz. Yolcu uçaklarıysa ortalama 828 km/sa ila 1000 km/sa arasında yolculuk ediyor. Bu hızlar, sesten yavaş olduğu için rahat ancak göreceli olarak yavaş bir yolculuk yapılıyor.

ABD’li havacılık şirketi Hermeus, uçak yolculuklarının seyrini değiştirecek hızlara çıkmak istiyor. Normal uçaktan 7 kat daha hızlı olması beklenen yeni uçaklar, sesten de 5 kat daha hızlı gidecek. Bu hız da normalde 7 saat süren  New York – Londra arasındaki uçuş süresini 90 dakikaya kadar düşürecek.

Hipersonik uçak geliştirecek Hermeus’un arkasında SpaceX, Blue Origin gibi uzay teknolojisinde ilerlemiş firmaların eski çalışanları da yer alıyor. Şu an için ne zaman karşımıza çıkacağı bilinmeyen bu hipersonik uçağın önünde uzun bir geliştirme süreci olacağı düşünülüyor. (Webtekno)

Geri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

1 Comment
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
View all comments
Rumbacı
1 yıl önce

Olmaz çünkü soru ekleri ayrı yazılır.