NASA’dan 1 milyon dolar ödüllü yarışma: Astronotları nasıl besleriz?

 

ABD Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA), uzun süreli uzay yolculuklarında astronotların nasıl besleneceği üzerine 1 milyon dolarlı bir yarış açtığını duyurdu.

ABD Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA), Kanada Uzay Ajansı (CSA) ile işbirliği içinde 1 milyon dolar ödüllü bir yarışma açtığını açıkladı. Yarışmanın konusu ‘Mars görevi’ gibi uzun yıllar sürecek uzay yolculukları.

Böyle uzun süreli yolculuklarda astronotların nasıl beslenecekleri araştıran NASA, bu soruya yanıt bulan kişi veya ekibe 1 milyon dolar ödül vereceğini belirtiyor. Bu kapsamda üç yıllık derin uzay görevine çıkan 4 kişilik bir mürettebat için bir teknoloji geliştirilmesi isteniyor.

‘Deep Space Food Challenge’ adı verilen yarışmada, katılımcılardan ‘lezzetli, sürdürülebilir, minimum kaynak gerektiren ve mümkün olduğunca az atık üretecek’ üretim teknolojilerine ilişkin yenilikçi fikirlerini sunmaları bekleniyor.

NASA tarafından yapılan açıklamalara göre yarışma herkese açık. Ancak yarışmaya para kazanmak için katılan kişi ya da ekiplerin ABD’li olmaları ya da ABD’de yaşıyor olmaları gerekiyor. Yabancı uyruklular ise bir takıma dahil olarak ödülden üzerlerine düşeni alabiliyor. NASA, halihazırda 18 ABD’li ekibe toplamda 450 bin dolar ödül verdi.

Yarışmanın ikinci aşamasında ise teknolojilerin prototiplerinin hayata geçirilmesi ve gıda üretimine başlanması isteniyor.

Bu alandaki çalışmalara son derece önem verdiklerinin altını çizen NASA yetkilisi Jim Reuter konu ile ilgili şu değerlendirmede bulundu: “Gıda teknolojisinin sınırlarını zorlamak, geleceğin kaşiflerinin sağlığını korumaya yarayacaktır.”

Yarışmanın ikinci aşaması için son katılım tarihi ise 28 Şubat.

Yarışmanın şartları için tıklayınız…

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir