NASA Uzay madenciliğine ilk adımı bugün gerçekleştirdi

NASA Uzay madenciliğine ilk adımı bugün gerçekleştirdi

NASA Uzay madenciliğine ilk adımı bugün gerçekleştirdi

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), kayaç örnekleri toplamak için Bennu adlı gök taşına uzay aracı OSIRIS-REx’i gönderdi

Milyarlarca hatta trilyonlarca dolar değerindeki madenlere sahip olduğu düşünülen asteroide ilk ABD misyonu gönderildi.

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), kayaç örnekleri toplamak için Bennu adlı gök taşına uzay aracı OSIRIS-REx’i gönderdi. NASA’dan yapılan açıklamaya göre, OSIRIS-REx, ABD’nin Florida eyaletindeki Cape Canaveral Üssü’nden Atlas roketiyle 8 Eylül Perşembe günü yerel saatle 19.05’te fırlatıldı.

2017’DE ALÇAK UÇUŞ YAPACAK

NASA, uzay madenciliğine adım atıyor. Milyarlarca dolar değerindeki  madenlere sahip olduğu tahmin edilen asteroide ilk ABD misyonu bugün yapılacak. “Atlas V” roketiyle Cape Canaveral üssünden fırlatılacak “Optik Spektropkopik ve Kızılötesi Görüntüleme Sistemi Regolit Kaşif” (OSIRIS-REx) uzay aracı, güneşin etrafında bir tur attıktan sonra 22 Eylül 2017 tarihinde dünyaya yaklaşıp alçak uçuş yaparak, dünyanın yer çekimi kuvvetini kullanarak kendi hızını artıracak.

Ağustos 2018’de asteroit göktaşı Bennu’ya inecek uzay aracı, robot kol ile 3 saniyede Bennu’dan 60-2 bin gram yüzey malzemesini toplayacak. Bennu’da yaklaşık 3 yıl kalacak uzay aracı OSIRIS-REx, Mart 2021’de asteroitten ayrılıp dünyaya doğru yola çıkacak. Uzay aracı dünyaya yaklaştığında Bennu’dan aldığı 60 gram maddeyi bir kapsüle koyup atmosfere fırlatacak.

2023 YILINDA İNMESİ PLANLANIYOR

Saatteki hızı yaklaşık 45 bin kilometre olacak kapsülün atmosferde yanmaması için hızının azaltılması 7 gün sürecek. OSIRIS-REx uzay aracı kapsülünün, dünyaya gönderdikten sonra güneşin etrafında park edileceği ve gelecekteki uzay çalışmaları için hazır tutulacağı bildirildi. Uzay aracının 24 Eylül 2023’te UTAH test bölgesine inmesi planlandı.

 

Geri

Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.