featured

NASA Uçak Kanadını Böyle Test Ediyor

NASA ilginç testlerinden birisine daha imza attı. Oldukça büyük bir tıra 18 adet uçak pervanesi bağlayan araştırma kurumu, trafiğe kapalı bir alanda bu tırı maksimum hızla sürüyor. Yapılan bu testin amacını ilk bakışta anlamak mümkün değil ancak NASA‘nın bu ilginç testi gerçekleştirmek için oldukça geçerli bir sebebi var.
Bu tır testinde kullanılan sistemin ismi “Hybrid-Electric Integrated Systems Testbed” yani kısaca HEIST. Sistem, NASA‘nın üretmeyi hedeflediği Sceptor isimli elektrikli uçağın uçuş mekanizmasını oluşturuyor. Bu elektrikli uçağı çalıştırmak için gerekli olan testleri gerçekleştiren NASA; kanadın yeterliliğini, pervanelerin dönüş hızını ve gücünü ölçen birkaç test yapıyor. Elbette bu testleri gökyüzünde yapmak çok tehlikeli ve masraflı olabilirdi. Bu nedenle tercihini güçlü bir tırdan yana yapmış olan NASA, Kaliforniya’nın geniş arazilerinde tırını son süratle ilerletiyor. (webtekno)
Son Dakika Havacılık Haberleri | Türk Hava Yolları, Pegasus, Sunexpress, Corendon, Havacılık, Havayolları, Havalimanları, Havaalanları, THY, Hostes, Pilot, Uçak, Kabin memuru, SHGM, DHMİ 1455392571 b1ad1a
 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir