MY TECHNIC

MY TECHNIC

MRO (Maintenance & Repair Organisation)
Teknik Servis Sanayi ve Ticaret A.Ş. 

1995 yılı UTED dergi Ağustos (Sayı 45) de yazdığım ve oluşumunu savunduğum “Tek Bakım Üssüne Doğru” başlıklı yazımdan takriben 11 sene sonra; Türk sivil havacılık şirketleri tarafından 22.12.2006 günü atılan büyük adım, savunduğum fikirlerin hayata geçirilişini görmemi sağladı ve çok mutluluk duydum. İTEP (İleri Teknoloji Endüstri Parkı ve Havaalanı Projesi) My Technic projesinin, öncelikle ülkemize ve sivil havacılığımıza hayırlı uğurlu olmasını dilerim.
THY’nin Habom projesiyle canlanan fakat somut bir adım atılamamış olduğundan rafa kaldırılan ve sonunda özel teşebbüsçe gündeme gelen Sivil havacılığımızın en önemli eksikliklerinden birinin içini dolduracak bu yeni proje, geleceğin Türkiye’sine ve geleceğin Havacılık sektörüne büyük bir ivme kazandıracağından şüphem yoktur

3 Temmuzda Airporthaber deki sütunumda yayınlanan “THY’nin büyük jesti ve Bakımcılık” başlıklı köşe yazımda “THY yapamıyorsa, neden özel şirketlerimiz bu işe soyunmaz?” sorusunun yanıtı artık verilmiş bulunuyor.

. THY’nin daha doğrusu Sayın Kotil’in başaramadığı ve şimdi Teknik A.Ş ye devrettiği meşhur HABOM Projesinin olduğu yerde yani, Sabiha Gökcen Havaalanı sınırları içersinde 11200 metrekare ofis alanı, 21000 metrekare atölye ve depolama alanı ile 15000 metrekarelik Hangardan oluşacak. Ve bu hangarda,
Airbus A318–319–320–321 A300B4,A300–600 Boeing 737,757 ve MD80 uçakları ile JT9D ve CF6–50 motorlarının bakımları da yapılacak

Toplam 45 milyon dolarlık bu proje HBK Group tarafından finanse edilecek. HBK Group; dünyada belirli sermayeleri, en kazançlı ve verimli projelere yönlendiren bir kuruluş olarak tanınıyor. Ve 40 Milyar USD lik bir portföyü yönetmekte. HBK’nın bir dönem Garanti bankasının hisselerini de aldığı biliniyor.

Biraz geçmişe döndüğümüzde; Sayın Yavuz Çizmeci ve Onur Air’in yönetim kurulu başkanı Sayın Cankut Bagana ikilisinin kısa bir zaman önce kurduğu HYC ( Havacılık Yönetim Çözümleri) firmasını kurduğunu gözlemliye biliriz.
HYC; My Cargo- My Insurance- My Jet- My Plus ve My Technic isimli firmalardan oluşan ve şu anda hepsi faal olan Bir şirketler grubudur.
MRO da My Technic markası altında kurulan bir organizasyondur.

Havacılık sektörünün çok yakından tanıdığı ve Airporthaber’in düzenlediği “yılın havayolu İşletmecisi”oylamasında birinci olan Sayın Çizmeci ve Onur Air’in sahibi Sayın Bagana, ACT Airlines’i de birlikte yönetiyorlar.

Bu iki deneyimli girişimcinin ortaklığı ile kurulacak olan bu proje, sektörümüzdeki en büyük eksikliklerden olan sivil havacılığımızın teknik anlamdaki büyük bir açığını kapatarak, milyonlarca doların yabancı ülkelere akmasının önünü kesecek ve 1100 kişiye de istihdam sağlayacaktır.

Basın Toplantısında kendilerine sorular sorduğum Sayın Çizmeci ve Bagana, bu tesislerde birçok faaliyet içerisinde olacaklarını ve ilk olarak Onur Air ve ACT Airlines ın Teknik kadrolarını buraya getirerek faaliyete başlayacaklarını belirtmişlerdir.
İlk başta müşteri açısından finansal zorluklar çekebileceklerini söylediğimde ise, ONUR ve ACT olarak 40 uçaklık bir filonun çarkı döndürebileceğini belirttiler.
Ayrıca Sayın Bagana, bu birliktelikte yakında sektörde yankı bulacak büyük bir sürpriz yaşanacağını da belirterek ser verip sır vermedi.

Ayrıca, toplantıda tüm şirketlere eşit mesafede olunacağı ve istenirse THY ve Teknik A.Ş ye de destek verilebileceğinin altı çizildi. Sayın Bagana senelerdir milyonlarca doların sadece motor bakımları için yurt dışındaki tesislere aktığını ve artık sadece özel sektörün değil yabancı şirketlerin de motor bakımlarını yapabilecekleri bir tesisi kazanmak üzere olduklarını vurguladı.

Sonuç olarak; Teknik. A.Ş, MNG Technic ve My Technic arasında, havayolu şirketlerimizin arasında olduğu gibi Teknik bakım dalında da rekabet rüzgârları eseceğe benziyor. Bu tatlı rekabetten mutlaka ülkemiz kazançlı çıkacak ve binlerce Uçak Teknisyeni ve Mühendisi bu işten ekmek yiyecektir.

Bu müthiş projenin, mutlaka başarılı olacağını bu projeyi yürüten kişilerin sektör el deneyim ve bilgilerinden emin olduğum için şimdiden söyleyebilirim. Yukarda yazdığım ve eski yazılarımla örneklediğim her konuda olduğu gibi, bu konuda da yanılmayacağımı düşünüyor ve siz okurlarımın Bayramını ve Yeni Yılını kutlarken, 2007 nin; öncelikle ülkemize, sektörümüz çalışanlarına ve tüm okurlarıma sağlık. Mutluluk ve başarı getirmesini diliyorum.
Saygılarımla.

Geri
Etiketler:

Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.