MSB: F-35 Konusunda Duruşumuzda Değişiklik Yok

MSB: F-35 Konusunda Duruşumuzda Değişiklik Yok

Milli Savunma Bakanlığı kaynakları, Türkiye’nin F-35 programına dair açıklamalarda bulundu. Bakanlık, aynı zamanda Tuzla Piyade Okulu’nda yaşanan disiplin ihlali olayına ilişkin son gelişmeleri paylaştı.

Milli Savunma Bakanlığı, F-35 programı ve Tuzla Piyade Okulu’ndaki disiplin ihlali olayına dair açıklamalarda bulundu. Kaynaklar, her iki konuda da Türkiye’nin duruşunda herhangi bir değişiklik olmadığını vurguladı.

Tuzla Piyade Okulu’nda Disiplin İhlali Olayı:

Bakanlık kaynakları, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete intikalinin 85. yılında Tuzla Piyade Okulu’nda yaşanan disiplin ihlali olayına ilişkin bilgi verdi. Adli soruşturmaya ilave olarak derhal idari soruşturmanın başlatıldığını belirten kaynaklar, olaya karışan ve Yüksek Disiplin Kuruluna sevk edilen personelin “Silahlı Kuvvetlerden Ayırma” kararı aldığını açıkladı. Ayrıca, adli süreçten elde edilecek belge ve bilgilere göre diğer süreçlerin işletileceği ifade edildi.

F-35 Programı:

Bakanlık kaynakları, F-35 programına dair de açıklamalarda bulundu. Türkiye’nin taleplerine ilişkin resmi kongre bildiriminin ABD yönetimi tarafından 26 Ocak 2024 tarihinde gerçekleştirildiğini belirten kaynaklar, kongre onay sürecinin 11 Şubat 2024 tarihinde tamamlandığını ifade etti. F-35 konusunda her iki ülkenin duruşunda bir değişiklik olmadığını belirten kaynaklar, şubat ayı sonuna kadar taslak teklif ve kabul mektuplarının beklenildiğini söyledi. Modernizasyon faaliyetleri ve tedarik edilecek uçakların üretim işlemlerinin ülkemizde gerçekleştirilmesi yönündeki görüşmelerin devam ettiği vurgulandı.

Irak Ziyareti:

Son olarak, Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler’in Irak ziyaretine değinen kaynaklar, 6-7 Şubat tarihlerinde gerçekleşen ziyarette Türkiye’nin ilişkileri derinleştirmeyi, üst düzey ziyaretleri sıklaştırmayı, hudut güvenliğini sağlamayı ve terörle ortak mücadele etmeyi hedeflediğini ifade etti. Iraklı Türkmenlerin hak ve menfaatleri konusunda çeşitli ikili görüşmelerin yapıldığı belirtildi.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir