featured

MQ-9 Reaper ve Bayraktar TB-2 Karşılaştırması

 

İnsansız uçak sistemleri giderek daha önemli hale geliyor ve savaşın doğasını küresel ölçekte hızla değiştiriyor. Modern drone savaşı, hassas güdümlü silahları ateşleyerek, bombaları atarak, savaş alanına dolaylı veya doğrudan müdahale etme yeteneği ile yeni bir gelişmişlik düzeyine ulaşmıştır.

MQ-9 Reaper ve Bayrakar TB-2 karşılaştırması

Bayraktar TB-2 ve General Atomics MQ-9 Reaper, çok farklı görev profilleri ve özellikleri ile tamamen farklı drone’lardır.

Her ikisi de çok ünlüdür ve dünyadaki en güçlü insansız hava araçları arasında sayılır. Birinin ulusal kökeni Amerika Birleşik Devletleri, diğeri ise Türkiye.

MQ-9 Reaper

Küresel çatışma için Amerika’nın tercih ettiği silah, MQ-9 Reaper drone. Platformu en az önümüzdeki 15 yıl boyunca kullanmak için iyi bir hizmet planı ile, ABD Hava Kuvvetleri MQ-9 Reaper drone kullanmaya devam edecek.

Genel olarak Predator-B olarak adlandırılan MQ-9 Reaper, ABD Hava Kuvvetleri için tasarlanmış, otonom, uzaktan kumandayla uçabilen insansız bir hava aracıdır.

MQ-1 Predator’a kıyasla, MQ-9 daha büyük, daha ağır ve daha yetenekli. Reaper’ın turboprop motoru 950 şaft beygir gücü üretiyor, MQ-1’in yaklaşık üç katı hızda seyahat edebiliyor ve artırılmış gücü sayesinde 15 kat daha fazla mühimmat yükü taşıyabiliyor.

Özellikler

Arkada doğrusal olmayan hedefleri yok edebilmek için nişangah dışı nişan alma gibi gelişmiş güdüm teknolojisini kullanıyor. Hedefin doğrudan görüş hattında olması gerekmez. Görüş dışı hedefleme, füzenin uçuş sırasında rotasını değiştirmesine izin verir.

Yazılım geliştirmeleri, Reaper’ın genel silah taşıma kapasitesini artırdı ve sekiz adede kadar Hellfire füzesi yüklenmesine imkan verdi. Hedefleme için güçlü bir dizi görsel sensör içeren Çoklu Spektral Hedefleme Sistemi, MQ-9 temel sistemin bir bileşenidir.

Lazer işaretleyici, lazer aydınlatıcı, renkli, tek renkli gün ışığı TV kamerası, kısa dalga kızılötesi kamera ve kızılötesi sensör içerir.

Bir lazerli telemetre/işaretleyici, Paveway II gibi lazer güdümlü silahların kullanımı için hedefleri tam olarak işaretlemesi bir başka özelliğidir.

Ek olarak, Reaper lazer güdümlü bir füze olan Havadan Yere Füze-114 Hellfire, MQ-9 tarafından sekiz adede kadar kullanılabilir.

MQ-9, 1.300 lbs (589Kg) yakıt kapasiteli harici yakıt depoları eklenerek daha uzun mesafelerde çalışacak şekilde yükseltildi. Bu sayede daha fazla havada kalma ve artırılmış menzil sağlandı.

Bayraktar TB-2

Baykar tarafından tasarlanıp üretilen Taktik Silahlı / İHA Sistemi, bir operatörün ihtiyaç duyacağı her hizmeti tek bir entegre sistemde sunan çok gelişmiş Bayraktar TB-2’dir. Bayraktar TB2 Silahlı/İHA Platformu, Yer Kontrol İstasyonu, Yer Veri Terminali, Uzak Görüntüleme Terminali, Jeneratörlü Gelişmiş Üs ve Römork modülleri sistemi oluşturmaktadır. Teknolojik gelişimi ve kapasitesi sayesinde tüm sistemler Baykar’ın kendi bünyesinde yapılmaktadır.

Özellikler

105 beygir gücü üreten tek bir Rotax 912 içten yanmalı motor, bu silahlı drone’a güç veriyor. Saatte 220 kilometrenin üzerinde azami hıza sahiptir. Drone, 300 litre yakıt kapasitesine sahip. Menzil 300 kilometreye kadar çıkabilir. Operasyonel irtifası 5,48 kilometredir. Tavan yüksekliği 7.62 kilometredir, maksimum uçuş süresi 27 saattir.

Maksimum yük kapasitesi 330.693 lbs (150 kg). Dört adet MAM-C veya MAM-L füzesi kapasitesine sahiptir. Bu füzeler, özellikle insansız hava araçları ve küçük saldırı uçakları için yaratıldı.

Bu füzeler hem sabit hem de hareketli hedefleri vurabilir ve lazer güdüm özelliğine sahiptir. MAM-C için zırh delici, yüksek patlayıcı ve yangın çıkarıcı etkilere sahip çok amaçlı bir savaş başlığı mevcuttur. MAM-L ayrıca termobarik ve çok amaçlı savaş başlıkları ile sunulmaktadır.

150 kilometreye kadar maksimum kontrol menziline sahip bir askeri keşif dronu olan Bayraktar TB-2, hem keşif hem de seçilen hedeflerin imhası için kullanılabiliyor. Mühimmat kontrolü için gerekli hedef göstergeleri, lazer telemetreler, modüler elektron optik ve kızılötesi kameraların yanı sıra çok işlevli dizi radarı veya MFAR’a sahiptir.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir