Motoru Havada Patlayan Yolcu Uçağının Pilotu Savaş Pilotu Çıktı

Motoru Havada Patlayan Yolcu Uçağının Pilotu Savaş Pilotu Çıktı

Dün akşam ilk defa Airlinehaber de okuduğunuz Southwest Airlines in havada patlayan motoru haberinde eksik kalan bilgiler geldikçe paylaşmaya devam ediyoruz. İşte dün akşam yayınladığımız ilk haber

New York’tan Dallas’a hareket etmek üzere 143 yolcusuyla uçuşa başlayan uçak, Southwest Airlines şirketine ait Boeing 737-700 tipli bir uçaktı. Seyir esnasında sol kanadındaki tek motoru, şiddetli bir şekilde patlayan uçağın bir camı kırıldı. ABD havacılık tarihindeki son ölümcül kaza 2009 yılında yaşandı.

İki çocuk annesi olan Jennifer Riordan, patlayan camın yanındaki talihsiz yolcuydu ve hava akımının şiddetiyle dışarı doğru çekildi. Hemen yanındaki yolcular Riordan’ı son anda yakalayıp içeri çektiler, ancak her şey için çok geçti.  Kafa travması geçiren yolcu hastanede yaşamını yitirdi.

Bir motoru patlamış şekilde yoluna devam eden uçağın Philadelphia kentine acil iniş yapılması için çaba serf ediliyordu. Fakat garanti olan hiçbir şey yoktu. Alınan tüm risklere rağmen uçak başarılı bir şekilde piste teker koydu. Riordan haricindeki bütün yolcuların hayatı kurtulmuş oldu ve çok ölümlü bir uçak kazasının eşiğinden dönüldü.

ABD’deki yetkili kurumlar, uçaktaki sorunla ilgili soruşturma başlattılar. Hemen ardından her şeye rağmen uçağı indirmeyi başaran kahraman pilotun kim olduğu merak edildi.

Aynı zamanda ABD’nin ilk kadın pilotlarından birisi olan Shults, 1985 yılında orduya katılmıştı. İlkleri başaran bir pilot olmasına rağmen gerçek bir savaşta uçmasına izin verilmediği için 1993 yılında ordudan ayrılarak Southwest Airlines’a katıldı.

Shults, normal şartlarda öldürmek için göklerde olacaktı. Ancak onun 24 yıl önce verdiği karar, 142 insanın hayatını kurtarmasını sağladı.

Geri

1
Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Ötekileştirenlere...

11 Mart sonrası Kadın pilotları eleştiren o şarlatanlar vardı ya hani… bu haber ta kendilerine gelsin…