featured

Mısır, Ukrayna’dan kaçan vatandaşlarını tahliye etmek için uçak gönderecek

 

Mısır Kabinesi Salı günü yaptığı açıklamada, Ukrayna’dan ayrılmaya çalışan Mısır vatandaşlarını tahliye etmek için EgyptAir uçağı gönderileceğini duyurdu.

Kabine Sözcüsü Nader Saad, EgyptAir uçağının cumhurbaşkanının direktifleri uyarınca Mısırlı öğrencileri evlerine geri götürmek için Romanya’nın Başkenti Bükreş’e geleceğini söyledi.

Saad, Bakanlar Kurulu’nun öğrencilerin geri dönüşünü kolaylaştırmak için Ukrayna’ya komşu Avrupa ülkelerindeki Mısır büyükelçilikleri ile gerekli koordinasyonu sağladığını da sözlerine ekledi.
Mısır Gurbetçi İşleri Bakanı Nebila Makram daha önce, Ukrayna’dan bir grup Mısırlının Kahire’ye geldiğini ve 1000 kişinin daha Bükreş’e ulaşmasının beklendiğini belirtti.

Ayrıca, Ukrayna’nın Batı şehirlerinde yaşayan Mısırlı üniversite öğrencilerinin, Kharkiv gibi Doğu şehirlerinde kalan öğrencilerin aksine Romanya, Polonya ve Macaristan sınırını daha kolay geçtiğini söyledi.

Ayrıca Makram, bakanlığının Mısırlı öğrencilerden ölen olmadığını, ancak Ukraynalı bir kadınla evli bir Mısır vatandaşının vurulduğunu ve şu anda stabil durumda olduğunu da sözlerine ekledi.

Ukrayna’da yaklaşık 3.000 Mısırlı öğrenci var. Rusya’nın Ukrayna şehirlerine saldırının başlamasından bu yana, Mısırlı yetkililer Mısırlı öğrencilerden bir sonraki duyuruya kadar büyükelçiliğin talimatlarına ve güvenlik kurallarına uymalarını istedi.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir