Milyarder Çiftin Uçuş Tutkusu

Milyarder Çiftin Uçuş Tutkusu

Macera tutkunu bir çift, Atlantik Okyanusu üzerinde Çin yapımı bir uçakla uçtu.

40 yaşındaki Zhang Xinyu ve karısı Liang Hong (38) Brezilya’nın Fortaleza Havaalanı’ndan yola çıktı. Yaklaşık 9 saat uçtuktan sonra başarılı bir şekilde Cape Verde Adaları’ndaki Playa Havalimanı’na indi.

Y-12 Tipi uçak, 2,700 kilometrelik uçuş, 80.000 kilometrelik dünya turunun en uzun kısmı.

Uçak, muhtemelen yakıt sıkıntısı ya da korkunç hava koşulları nedeniyle okyanusa düşebilirdi ancak dünya turuna başlamadan önce yenilediler.

Çift, Brezilya’ya geldikten sonra, ağırlığı dengelemek için gövde önüne bir ek bölüm ile dört benzinli kutu ve arkaya 20 kilo bagaj ekleyerek, hem denge sağladı hem de yakıt taşıma kapasitesini geliştirdi. İklim verileri defalarca incelendi. En iyi hava koşullarına Cumartesi akşamı ulaşıldı. Y-12 havaya çıkınca 4,500 metre yüksekliğe ulaştı. Yüksek irtifa aniden sarsınca, oksijen tüpleri imdada yetişti. Arkadan aldıkları rüzgarla menzil 800 km.den fazla arttı. Bir yolcu uçağının Atlas Okyanusu boyunca 3000 kilometre uçması kolay ama Y-12 için bir ilk ve benzeri yaşanmamış bir uçuş.

10 Yıl önce işleri sayesinde milyarder olan çift, dünya turuna karar verdi. Somali ve Çernobil dışında, Pasifik, Atlantik ve Hint Okyanusu’nda uçtular.

Nisan sonunda, kaydettikleri uçuşlar televizyonda yayınlanacak. Programın adı: On the Road.

    

Geri

Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.