featured

Milli Muharip Uçak ve Kızılelma bütçesi

Meclis’te bütçe maratonu dün başladı. Açılış konuşmasında hazırlanan bütçenin terör bataklıklarını kurutan Türkiye’nin bütçesi olduğunu söyleyen Oktay, “Bütçe, Türkiye’nin otomobili TOGG’u geliştiren ekosistemimizin bütçesi. Milli Muharip Uçağın, Kızılelma’nın, denizaltılarımız Hızır Reis ile Selman Reis’in, TÜRKSAT 6A’nın bütçesi” diye konuştu

2023 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Teklifi görüşmeleri, TBMM Genel Kurulu’nda başladı. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, TBMM Genel Kurulu’nda Bütçe Kanunu Teklifi ile Merkezi Yönetim Kesin Hesap Kanunu Teklifi’nin sunuş konuşmasını yaptı. 2023 yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Teklifi’nin, Plan ve Bütçe Komisyonunda 230 saat süren 21 birleşim sonunda son şeklini aldığını belirten Oktay, 36 gün boyunca katkıda bulunan tüm milletvekillerine teşekkür etti.

Bütçenin, toplumun tüm kesimlerine hitap eden, sahip çıkan programlar, destekler ve ödenekler içerdiğini dile getiren Oktay, “Yüzüncü yılın bütçesi yatırım, üretim, istihdam, ihracat ve büyüme odaklı bir yapıda. Bütçemiz, kalem kalem işçisinden işverenine, çiftçiden esnafa, emekliye, öğretmenlerimizden emniyet güçlerimize, KOBİ’lerimizden sanatçılarımıza; genci, yaşlısı dezavantajlı tüm bireyleriyle 85 milyonun bütçesi” dedi.

‘ÇÖZÜM GELİŞTİREN TÜRKİYE’

Bütçenin, şehitlerin hatırasına sahip çıkarak terör bataklıklarını kurutan Türkiye’nin bütçesi olduğunu söyleyen Oktay, 2023 yılı bütçesinin, etrafında olanı biteni tribünden seyretmek yerine krizlere müdahil olan, çözüm geliştiren, savaşan tarafları dahi aynı zeminde buluşturan muktedir bir Türkiye’nin bütçesi olduğunu belirtti.

Oktay, “Bütçe, Türkiye’nin otomobili TOGG’u geliştirmekle yetinmeyip, bataryasına kadar milli imkanlarla üretecek ek adımları atabilen üretim ekosistemimizin bütçesi. Tüm dünyanın gıpta ile izlediği, uğruna marşlar bestelenen milli savunma sanayisi ürünlerimizin, Milli Muharip Uçağın, Kızılelma’nın, yeni tip denizaltılarımız Hızır Reis ile Selman Reis’in, uzun menzilli hava savunma sistemimiz Siper’in, Türkiye’nin ilk çıkarma gemisi TCG Anadolu’nun, TÜRKSAT 6A’nın bütçesi” ifadesini kullandı.

‘KALKINMA VE GELİŞME İÇİN’

Bütçenin, 2,3 milyar metreküp su depolama kapasitesiyle ve 275 metre gövde yüksekliğiyle kategorisinde Türkiye’nin en yüksek, dünyada ise 5. sırada olan Yusufeli Barajı’nın bütçesi olduğunu belirten Oktay, 2023 bütçesinin kadının statüsünü güçlendireceğini, orman varlığını koruyup artıracağını, tarımsal gelirleri yükselteceğini; girişimciyi, yatırımcıyı teşvik ederek, pek çok alanda kalkınmayı, gelişmeyi sağlayacağını dile getirdi. Oktay, “2023 bütçemiz ile Cumhuriyetimizin 100’üncü yılında bölgemizde barışı, ülkemizde birliği, beraberliği, dayanışmayı ve devletimizin gücünü daha da perçinleyerek, yeni yükseliş destanları yazmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

‘TÜRKİYE OLUMLU YÖNDE AYRIŞTI’

KÜRESEL finansal krizden itibaren kesintisiz büyümeyi başaran Türkiye ekonomisinin salgın döneminde de büyüyerek küresel risklerden olumlu yönde ayrışmayı başardığına işaret eden Fuat Oktay, 2022 yılının ilk dokuz ayında yüzde 6,2 oranında büyüyen Türkiye ekonomisinin, harcamalar yönüyle değerlendirildiğinde orta vadeli program hedefleriyle uyumlu hareket ettiğini, güçlü konumunu korumayı başardığını dile getirdi. Konuşmasında büyüme rakamlarından da bahseden Fuat Oktay, istihdam artışının 5 milyon 540 bin kişiye ulaştığına da işaret etti.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir