Milli Muharip Uçak KAAN'ın İlk Uçuşu İçin Bekleyiş Sürüyor: Savunma Sanayi Yetkilileri Detayları Paylaştı

Milli Muharip Uçak KAAN’ın İlk Uçuşu İçin Bekleyiş Sürüyor: Savunma Sanayi Yetkilileri Detayları Paylaştı

Türkiye’nin yerli ve milli savaş uçağı projesi KAAN, test süreçlerinin devam etmesi nedeniyle ilk uçuşunu daha sonraya erteledi. Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) İcra Kurulu Başkanı Temel Kotil, herhangi bir teknik sorun olmadığını, ancak uçuş için net bir tarih belirlemenin doğru olmayacağını ifade etti.

“Mart ayını geçmeden KAAN’ın havalanmasını bekliyoruz, fakat net bir tarih vermek yanlış olur,” diyen Kotil, proje üzerinde titizlikle çalışıldığını vurguladı.

Savunma Sanayi Başkanı Haluk Görgün ise projenin durumu hakkında bilgi vererek, motor sorunu iddialarının asılsız olduğunu ve aviyonik sistemlerin sorunsuz çalıştığını belirtti. Görgün, “Her şey yolunda. Motor testleri ve yer testleri başarıyla sürdürülüyor,” dedi.

2016 yılında başlayan ve büyük bir merakla takip edilen Milli Muharip Uçak KAAN projesi, ilk kez 1 Mayıs 2023’te kamuoyuna tanıtılmıştı. 27 Aralık 2023 olarak planlanan ilk uçuşun ertelenmesi, proje takipçileri arasında hayal kırıklığı yaratmıştı.

Savunma Sanayi yetkilileri, sağlıklı üretim sürecinin önemine vurgu yaparak, uçağın havalanmasından sonraki aşamaların da dikkate alınması gerektiğini belirtti. 2028 yılında Türk Hava Kuvvetlerine 10 adet BLOK-1 savaş uçağının teslim edilmesi planlanıyor. (NTV)

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

  1. 3 ay önce

    Aralıktı, şimdi Mart oldu,

    Cevapla