Milli Muharip Uçak Kaan'a Talip Olan 12 Ülke Belli Oldu!

Milli Muharip Uçak Kaan’a Talip Olan 12 Ülke Belli Oldu!

Türkiye’nin savunma sanayisindeki önemli adımlardan biri olan Milli Muharip Uçak Kaan, geçtiğimiz hafta başarıyla gerçekleştirdiği ilk uçuşun ardından büyük ilgi gördü. Kaan’a talip olan 12 ülkenin açıklandığı haber, dünya basınında geniş yankı buldu.

Rusya Araştırmaları Enstitüsü’nün duyurduğu bilgilere göre, Milli Muharip Uçak Kaan’a ilgi gösteren ve sipariş vermeye hazırlanan ülkeler şunlar:

 1. AZERBAYCAN: Kaan, Azerbaycan tarafından da ilgiyle karşılanmış ve sipariş verilecek ülkeler arasında yer almıştır.
 2. UKRAYNA: Türkiye’nin savunma sanayisindeki bu başarılı adım, Ukrayna’nın da dikkatini çekmiş ve Kaan’a ilgi göstermiştir.
 3. MALEZYA: Milli Muharip Uçak Kaan, Malezya tarafından da dikkatle incelenmiş ve sipariş alınacak ülkeler arasında yer bulmuştur.
 4. PAKİSTAN: Türkiye ile olan güçlü savunma işbirliğini bir adım daha ileri taşıyan Pakistan, Milli Muharip Uçak Kaan’a talepte bulunmuştur.
 5. MACARİSTAN: Kaan, Macaristan’ın da ilgisini çekmiş ve ülkenin sipariş listesine eklenmiştir.
 6. CEZAYİR: Türk savunma sanayisinin başarılı ürünleri arasında gösterilen Kaan, Cezayir tarafından da tercih edilen bir hava aracı olmuştur.
 7. MISIR: Mısır, Milli Muharip Uçak Kaan’a olan talebiyle Türk savunma sanayisinin küresel arenadaki gücünü bir kez daha göstermiştir.
 8. KIRGIZİSTAN: Kaan, Orta Asya ülkelerinden Kırgızistan’ın da dikkatini çekmiş ve sipariş alınacak ülkeler arasında yer almıştır.
 9. KAZAKİSTAN: Kazakistan, Kaan’ı inceleyerek Türk savunma sanayisine duyduğu güveni göstermiş ve sipariş vermeye hazırlanmaktadır.
 10. LİBYA: Kaan, Libya tarafından tercih edilen bir milli muharip uçak olarak öne çıkmış ve sipariş alacak ülkeler arasında yerini almıştır.
 11. PAKİSTAN: Pakistan, Kaan’a olan ilgisiyle Türkiye’nin savunma sanayisine duyduğu güveni bir kez daha göstermiştir.
 12. NİJERYA: Kaan, Nijerya tarafından da incelenmiş ve sipariş alacak ülkeler listesine eklenmiştir.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

5 Yorum

 1. 2 ay önce

  KAAN’a talip olabilecek 12 değil 11 ülke var, aslında. Haber’deki listede Pakistan 2 kere geçmekte… KAAN’ın motorunun yerli ve milli olması 3. ülkelere uçak satışı gerekli ama yeterli de olamayacak bir faktör. Keza aviyoniklerin de.. Zaten yerli ve milli dediğiniz herhangi bir donanımın parçaları vb. konusunda yurt dışına bağımlık söz konusu ise, o parçaları üreten firmanın ve ait olduğu ülkenin de o donanımın tek başına ya da bir uçağın kapsamında 3. bir ülkeye satılmasında onayları olmak durumunda. Bu kurallar dışında ilginç olan başka kurallar da mevcut. Geçmişte TAI/TUSAŞ Türkiye’deki tesislerinde Amerikan FMS (Yabancıya Askeri Satışlar programı kapsamında Türk Hava Kuvvetleri için 232+30 = 252 adet F-16 üretti (başlangıçta tamamen montaj, ileri aşamalarda bazı parçaları yerli üretim olarak). Bu 252 uçak TAI üretim hattından çıkıp zorunlu testleri de geçirdikten sonra anında Kuvvet’e teslim edilmedi. Kurallar gereği her bir uçak ABD toprağı sayılan bir hava üssüne uçtu (bu üs çoğunlukla İtalya’daki Signorella üssü oluyordu; İncirlik olamıyordu), oraya touch and go yaptılar (ya da yakıt ikmali için teknik iniş yaptılar) ve ancak oradan havalandıklarında Türk Hava Kuvvetleri envanterine girmiş oldular!

  Cevapla
 2. 2 ay önce

  Böyle gaz ve göz boyama haberlerini yapmayın,gerçekçi olun. Dışardan bilhassa Abd’den alınan destek,teknoloji,ekipman,
  mühendislik,parça alıp burada birleştirip yapabildiğiniz şeyi o parçaları üreten firmalar ve ülkeler izin vermezse kimseye bir şeysatamazsınız örnek Atak helikopteri. Macaristan da Ab üyesi o da Ab parlamentosundan onay almadan savaş uçağı vs alamaz diye biliyorum. Diğerleri de zaten fasarya ülkeler…

  Cevapla
  • 2 ay önce

   siz abd istemeden hiç bir şey olmaz kafasında devam edin mandacılar sizi dünyanın değiştiğini bile görmekten acizsiniz

   Cevapla
  • 1 hafta önce

   muhım olan kendı topraklarında kımseden ızın almadan kulanmak ıhracat kısı son aşama kendı fılonu kurmadan olmaz zaten satış..satış kısmına gelmışsenız eger zaten yerlılık duzeyınde 90 ı geçççmişs,niz demektır..muhım olan adım atmak

   Cevapla
 3. 2 ay önce

  Pakistan çok istemiş. Bence ona verelim.

  Cevapla