Milli Muharip Uçak görücüye çıktı! Fuarın ilgi odağı o oldu - Airline Haber

Milli Muharip Uçak görücüye çıktı! Fuarın ilgi odağı o oldu

Milli Muharip Uçak, 3. Verimlilik ve Teknoloji Fuarı’nda sergilenmeye başlandı. Özellikleriyle dikkat çeken milli savaş uçağı, vatandaşlardan büyük ilgi gördü.

Öte yandan yerli savaş uçağı için tarih verildi.. Türkiye’nin savunma sanayi tarafında attığı adımlar dikkat çekerken öte yandan Mili Muharip Uçak da görücüye çıktı. Savaş uçağı 3. Verimlilik ve Teknoloji Fuarı’nda karşımıza çıkıyor. Savaş uçağının ilk kez Ankara’da görücüye çıktığı kaydediliyor. Vatandaşlardan büyük bir ilginin olduğu savaş uçağı 1.8 mach hıza ulaşabilirken 55 bin feet yüksekliğe de çıkabiliyor.

Fuarın gözdesi olan MMU, yeni nesil tasarımıyla ve teknolojisiyle dikkat çekiyor. Milli savaş uçağı, düşük görünürlük, dahili silah yuvası, yüksek manevra kabiliyeti, artırılmış durumsal farkındalık ve sensör füzyonu ve benzeri teknolojik özelliklere sahip olacağı belirtiliyor.

MMU sayesinde Türkiye, dünyada ABD, Rusya ve Çin’den sonra 5. nesil bir muharip uçağı üretebilecek alt yapı ve teknolojiye sahip ülkeler arasında yerini almayı planlıyor.

Radardan korunacak

Türkiye’ye havacılık ve savunma alanında lig atlatması beklenen 5’inci nesil avcı uçağı olan Milli Muharip Uçak, radardan da korunacak.

Milli Muharip Uçak, 21 metre uzunluğunda ve kanat açıklığı 14 metre. Yapay zeka ve nörol ağ desteği de bulunan uçakta, dikkat çeken teknolojiler de kullanılıyor. Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ) Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil, Türkiye’nin en önemli projesi Milli Muharip Uçak’ın 2028’de Türk Hava Kuvvetlerine yerli ve milli olarak teslim edileceğini bildirilmişti.

Kariyerindeki gelişmelerden bahseden Kotil, TUSAŞ’ın kuruluş amacını ve faaliyet alanlarını anlattı. TUSAŞ bünyesinde yaklaşık 4 bin mühendisin çalıştığını söyleyen Kotil, 2028 itibarıyla bu sayının 10 bine çıkacağını, bunların çoğunun genç mühendislerden oluşacağını aktararak, “Bize gelecek arkadaşlardan tek istediğimiz, süper İngilizce’ye sahip olmaları.

Kullandığımız tüm dokümanlar İngilizce. Önümüzdeki yıl son sınıf öğrencilerini okullarını bitirmeden işe alacağız.” dedi. Milli Muharip Uçak Projesi’ndeki son duruma ilişkin gelen soruyu cevaplayan Kotil, “Türkiye’nin en önemli projesi açık ara Milli Muharip Uçak’tır. 18 Mart 2023’te motor çalıştırıyor, hangardan çıkıyor ancak bunu uçurmak için 2 yıllık test süreci var. Uçak havaya kalktığı zaman geriye dönüşü yok. 2028’de Hava Kuvvetlerine bu uçağı yerli ve milli olarak teslim ediyoruz.” şeklinde konuştu.

SOM-J güçlü yapısıyla dikkat çekiyor

Fuarda aynı zamanda pek çok silah ve füze de karşımıza çıkıyor. Roketsan’ın SOM-J füzesi de bu kapsamda fuarda sergilenenlerden biri.

SİHA’larda yoğun bir şekilde kullanılan bu füzeler, ilerleyen dönemde Türkiye’nin adını bütün dünyaya duyurması bekleniyor.

Aynı fuarda SOM’un ilk geliştirilen füzeleri de yer alıyor. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ise F-35 uçakları için geliştirilen SOM-J’nin Türkiye’nin milli muharip uçaklarında ve İHA’larda kullanılabileceğini söylemişti.

TÜBİTAK SAGE’nin geliştirdiği Göktuğ projesinde atışların yakın zamanda başarıya ulaştığını görmüştük. Burada iki füze var Bozdoğan ve Gökdoğan füzeleri, bunlar da gerek menzilleriyle gerekse teknik özellikleriyle yerli savunma sanayine katkı sağlıyor.

TUSAŞ ile geliştiriliyor

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, 3. Verimlilik ve Teknoloji Fuarı’nda şu açıklamalarda bulundu:”Türkiye G7 ülkeleri arasında en çok büyüyen ülkelerden biri oldu. İmalat sanayimiz bu büyümeye katkı sağladı. Bu sayede sanayi sektörümüzdeki ilk çeyrekteki istihdam oranlarına baktığımızda 338 bin kayıtlı istihdam artışı olduğunu görüyoruz.” Doğru zamanda doğru teknolojiye yatırım yapabilmek.

TOGG’u ilan ettiğimizde sektörden bize eleştiri geldi. “Doğuştan elektrikli, otonom otomobil için çok erken. İçten yanmalı motorlara yatırımlar devam edecek” dediler.

Bizim insansız hava araçlarında elde ettiğimiz başarı. Dünyanın en önemli basın kuruluşlarının yayınlarında insansız hava araçlarımız konuşuluyor. F-35 başarılı bir uçak. TUSAŞ’la birlikte milli muharip uçağı projesi gerçekleştiriyoruz.

Savaşan İHA projesi için çalışıyoruz. 2023 hedeflerimizin biri de 81 ilin tamamında 100 dene yap atölyesi kurmak. 3 yıl boyunca dene yap projeleri atölyelerinde ücretsiz ders veriyoruz. Bu sene inşallah 27 ilimizde 36 dene yap atölyesi daha kuruyoruz.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türkiye’nin savaşan insansız hava aracı (İHA) teknolojisine yatırım yapan birkaç ülkeden biri olduğunu belirterek, “Biz savaşan İHA’larımızı piyasaya çıkardığımızda emin olun dünya F-35’leri değil Türkiye’nin geliştirdiği savaşan İHA’ları konuşacak.” dedi.

Varank, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın da katılımıyla ATO Congresium’da gerçekleştirilen Verimlilik ve Teknoloji Fuarı’nın açılış töreninde konuştu.

Geçmişten bu yana sanayi devrimlerinde ortak amacın verimlilikte yaşanan artışlar olduğuna işaret eden Varank, verimlilik vurgusunun 4’üncü sanayi devriminde daha belirgin olduğuna dikkati çekti.

Tüm imkanlarımızı seferber ettik

Varank, bu süreçte Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin getirdiği sonuç odaklı hareket etme anlayışıyla, hızlı ve yerinde kararlar aldıklarını vurgulayarak, Türkiye’nin yılın ilk çeyreğinde yüzde 7 büyüyerek, G-20 ülkeleri arasında en çok büyüyen ülkelerden biri olduğunu anımsattı. “İlk çeyrekte yüzde 12,2 büyüyen imalat sanayimiz gayri safi yurtiçi hasıladaki artışa en çok katkı veren sektör oldu.

Bu sayede sanayi sektörümüzde ilk çeyrekte bir önceki çeyreğe göre 338 bin kayıtlı istihdam artışı yaşandı. İşte önemli olan, bu büyüme performansını daha sağlıklı, kalıcı ve sürdürülebilir hale getirmek. Bunun yolu da verimlilik ve ileri teknolojiye yatırım yapmaktan geçiyor.

Bu alanlarda rekabetçi ülkelerden biri olmak için tüm imkanlarımızı seferber etmiş durumdayız. Bunu sağlarken de inovatif bir şekilde hareket etmeye özen gösteriyoruz.”

‘Vites yükselttik’

“Bundan 10 yıl önce ‘bin bir dereden su getirerek’ İHA ithal etmeye çalışıyor, sonrasında bunların tamiri ve bakımı için adeta birilerinin keyfini bekliyorduk.

Hamdolsun, bugün Türk mühendislerinin geliştirdiği Türk SİHA’ları Avrupa semalarında uçmak için gün sayıyor. Daha önce diğer ülkelerin teknoloji alanındaki çalışmalarını, adeta film izlermiş gibi gıptayla izleyen bir ülkeydik. Ama bugün Ay misyonu planlayan, uzay alanında araştırma yapabilen, üretim yapabilen bir Türkiye var. Türkiye’nin Otomobili projesi, makus talihini yenen Türkiye’nin bir başarı hikayesi olacak.”

YORUMLAR

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum Airlinehaber moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Tüm Yorumlar (2)
  • varank efendi
    4 1

    Bırak hikayeyi, dünya, mafya babasının ifşalarını,iktidarın ve üyelerinin kirli ilişkilerini,çürümüşlüğünü,kokain,rüşvet rezaletlerini,bitmek bilmez yolsuzluklarını,koltukta durmak için söylediği yalanları konuşuyor hamdolsun !!!

  • el işleri
    3 2

    Ülke son yıllarda kartondan maket yapmakta kendini çok geliştirdi.Sıradaki haber:

SunExpress yeniden Budapeşte-Antalya seferlerine başladı

Hızlı Yorum Yap

Yazarlar
Video
Galeri

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

Airline Haber'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

Airline Haber'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.