Milli Muharip Uçak Geliştirme (TF-X) Projesi yürürlüğe sokulacak

Milli Muharip Uçak Geliştirme (TF-X) Projesi yürürlüğe sokulacak

Türkiye, hava savunmasında da milli ve alternatifli çözümler için gaza bastı. 2020’ye kadar envanterden çıkarılacak F-4 uçaklarının yerine F-35’ler konulurken, 2025’ten sonra aşamalı olarak envanterden çıkarılacak F-16 uçaklarının yerini Türkiye’nin milli muharip uçağı TF-X’ler alacak

Türkiye, bir ülkeye ya da tek kaynağa bağımlı olmamak adına milli uçak projesini hızlandırdı.2020’den sonra Hava Kuvvetleri envanterindeki 48 adet F-4E/2020 (faal olan sayı 37 kadar) uçağı aşamalı olarak envanterden çıkarılacak. Bu uçakların yerine ABD’de üretilen 5. nesil F-35 uçakları alınacak. Önümüzdeki birkaç yıl içinde siparişi geçilen (2+2+4) 8 adet F-35, Türkiye’ye teslim edilecek.

Toplamda 98 uçaklık bir filodan söz ediyoruz. Bu uçaklar, F-4 filosunun yerini alacak. Üretim arttıkça bu uçakların fiyatlarının da ucuzlayacağı ve 4. nesil uçakların fiyatına yaklaşacağı öngörülüyor. Bu yüzden alımlar yıllara yayılıyor. 2025’ten itibaren ‘Savaşan Şahin’ de denilen 240 adetlik F-16 filosu yine aşamalı olarak envanterden çıkarılmaya başlanacak. Bu uçakların yerine dışarıdan satın alma yerine TAI öncülüğünde Milli Muharip Uçak Geliştirme (TF-X) Projesi yürürlüğe sokulacak.
İngiliz savunma devi BAE Systems ile görüşmeler yürütüldü, nihai anlaşma konusunda altyapı hazırlıkları tamamlandı, iş son imzalara kaldı. BAE Systems ile TAI, prototip geliştirme ve mühendislik anlaşması imzalayacak. 4 yıl içinde prototip tamamlandıktan sonra seri üretime geçilecek.

Seri üretime başlanmasıyla 100-150 adet uçağın Türk Hava Kuvvetleri için üretilmesi ve filoya katılması planlanıyor. Türkiye gibi bir NATO üyesi olan İngiltere ile yürütülecek proje, ortak teknolojileri birlikte geliştirme ve üçüncü ülkelere uçak satışını da kapsıyor.

 

TF-X uçaklarının bazı teknik özellikleri ise şöyle, 
Hizmet başlangıç yılı: 2025
Mürettebat: 1
Ağırlık: 27,200 kg
Güç kaynağı: Süper seyir yetenekli 1 veya 2 turbofan motorları
Silahlanma: 20mm dahili top

 

Geri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

2 Comments
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
View all comments
Engcenter
3 yıl önce

Arkadaş soldaki kötü bir f22 kopyası sağdaki ise çok kötü bir eurofighter typhon kopyası Hemde çok kötü Bi kopya. Tutup bu saatten sonra hala tek motorlu uçak düşünüyorlar ise maliyet için vay bizim halimize. Kimler ülke için karar veriyor çok acı

Çalışan
3 yıl önce
Reply to  Engcenter

Çok biliyorsan gel sen yap..