Milli Muharip Uçağımız KAAN, Dünya Sıralamasında Zirveye Oynamak Üzere

Milli Muharip Uçağımız KAAN, Dünya Sıralamasında Zirveye Oynamak Üzere

Ülkelerin sahip olduğu savaş uçakları, farklı özellikleriyle dikkat çekiyor. Havacılık tarihindeki dönüm noktalarından biri olan 1947 yılında, Bell X-1 adlı araştırma uçağı, süpersonik uçuşta saatte 1.000 mil hıza yaklaşarak mevcut hız rekorlarını kırmıştı. Bu olay, askeri havacılıkta düzenli süpersonik uçuşun başlangıcını işaret ederken, yeni bir hız çağının da kapılarını aralamıştı.

Teknolojinin ilerlemesiyle, çeşitli süpersonik jet modelleri geliştirildi. Ses duvarının aşılmasından rutin olarak ses hızının iki katı hızla uçmaya kadar uzanan bu gelişim, havacılık tarihinde önemli bir dönüm noktası oluşturuyor ve havacılık mühendisliğinde sürekli ilerleme ve mükemmellik arayışını vurguluyor.

Dünya sıralamasında, Rus markası SUKHOI SU-57 jeti dünyanın en hızlı savaş uçağı olarak öne çıkıyor. Listede 2. sırayı ABD’nin F-22 RAPTOR’u alırken, Fransa’nın DASSAULT MIRAGE 2000’i ise üçüncü sırada yer alıyor.

Milli muharip uçağımız KAAN, 6. sırada yer alıyor, saatte 2.470 km hıza ulaşarak. Geliştirme aşamasında olduğu için listeye dahil edilmeyen KAAN, eğer eklenmiş olsaydı, TUSAŞ’ın açıkladığı hız verilerine göre 5. sırada yer alacaktı. Bu durum, KAAN’ın dünya sıralamasında yükselmeye aday olduğunu gösteriyor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir