MİLLİ HELİKOPTER ATAK’A MİLLİ FÜZE UMTAŞ ENTEGRE EDİLİYOR

MİLLİ HELİKOPTER ATAK’A MİLLİ FÜZE UMTAŞ ENTEGRE EDİLİYOR

Taarruz ve taktik keşif görevleri için tasarlanan ATAK helikopterine, yerli tanksavar füze sistemi UMTAS entegre edilecek. Milli füzeli ATAK artık teröristlerin kabusu olacak.

Milli taarruz helikopteri ATAK, milli füze UMTAS sayesinde lazer sistemiyle koordinatlanan kilometrelerce uzaklıktaki hedefi yok edebilme yeteneğine sahip olacak.

Yüksek manevra kabiliyeti, yeni nesil hedef tespit sistemi, etkin ve özgün silah teknolojisiyle Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) gücüne güç katan milli taarruz helikopteri ATAK, uzun menzilli anti tank füzesi UMTAS ve lazer güdümlü uzun menzilli tanksavar füze sistemi L-UMTAS ile donatılacak.

Türk Silahlı Kuvvetler envanterine 10 Haziran 2014’te giren milli taarruz helikopteri ATAK, UMTAS sayesinde lazer sistemiyle koordinatlanan kilometrelerce uzaklıktaki hedefi yok edebilme yeteneğine sahip olacak.

Son bir yıldır terörle mücadele operasyonlarının sürdürüldüğü bölgelerde aktif görev yapan ATAK, yeni sistemiyle terör örgütüne göz açtırmayacak.

UMTAS ve lazer güdümlü UMTAS füzelerinin test atışları devam ediyor.

Yerli elektronik ve silah sistemleriyle donatılan ATAK helikopterlerinden TSK envanterinde 16 adet bulunuyor. Halen üretim ve kabul faaliyetleri devam eden helikopterlerle bu sayının artırılması planlanıyor.

Gelecek yılın sonuna kadar TSK bünyesindeki ATAK helikopterleri sayısının 35’e çıkarılması hedefleniyor.

ATAK helikopterine dost ve müttefik ülkelerin yoğun ilgi gösterdiği, bununla ilgili görüşmelerin sürdüğü öğrenildi

Geri

Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.