Mehmet Nane turizm ve havacılık sektörüne ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Mehmet Nane turizm ve havacılık sektörüne ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Pegasus Havayolları Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Nane Türkiye’ye gelirken THY ve Pegasus gibi yerli havayolu şirketlerini tercih eden turistlerin oranını açıkladı.

Pegasus Havayolları Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Nane, TIF 2023 kapsamında düzenlenen ‘Havayollarının Geleceği ve Turizm’ isimli panelde, turizm ve havacılık sektörüne ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye’ye gelen her 100 yolcunun 55’ini Türk taşıyıcılar getiriyor, bu oranı artırmalıyız

Havacılığın turizm sektörü için tetikleyici olduğunu belirten Nane, “Havacılık, turizm gibi stratejik bir sektörün tetikleyicisi oluyor. Türkiye coğrafi olarak çok büyük bir kara parçası. Türkiye’de ulaşımın etkin bir şekilde yapılabilmesi için hava yolu kaçınılmaz. Türkiye’de katma değeri en fazla olan sektör turizmdir. Türkiye’ye gelen her 100 yolcunun 55’ini Türk taşıyıcılar getiriyor. Her turistin de yaklaşık 85 dolar bir katma değeri var. Eğer biz Türk taşıyıcılarla turistleri Türkiye’ye getirmezsek o 85 dolarlık katma değeri kaybetmiş oluruz.” ifadelerini kullandı.

Motor tedarikindeki sıkıntıdan dolayı her sene 5 uçak siparişini bir sonraki seneye kaydırıyoruz

Havacılık konusunda yaşanan sıkıntılara da değinen Nane, “Havacılıkta yaşanan büyük sıkıntılardan biri uçak teslimlerinin gecikmesi. Teslimatlarda bugün gelen uçak 6 ay öncenin uçağıdır. Her sene 5 uçağı bir sonraki seneye kaydırıyoruz. Motor konusunda bazı modellerde dünya çapında sıkıntı var. THY 16 uçağını uçuramıyor. Bunların tadilatı 120-180 gün arasında. Bu sıkıntı önümüzdeki yıllarda daha da büyüyecek. Avrupa’da bu uçak modelini kullanan hava yollarında çok büyük iptaller olmaya başladı.” İfadelerini kullandı.(Turizmguncel)

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir