Mehmet Nane: “Hayalimde 200 uçaklık bir filoya ulaşılması var”

Mehmet Nane: “Hayalimde 200 uçaklık bir filoya ulaşılması var”

Pegasus Hava Yolları CEO’su Güliz Öztürk, Pegasus’un 7 iç çizgi ve 5 uçakla başlayan seyahatinin bugün 49 ülkede 96 noktaya ve Türkiye’de 36 havaalanına uçan 100 uçak filoluk büyük bir havayolu şirketine dönüştüğünü söyledi. Öztürk, “Genç bir filoya sahibiz.

Filomuzun yaşı 4.6 ve yüzde 80’i yeni jenerasyon uçaklardan oluşuyor. Amacımız yakın bir gelecekte uçtuğumuz dış çizgi sayısını 100’ün üzerine çıkarmak olacak” dedi. Pegasus Hava Yolları, Cumhuriyet’in 100. yılında filosuna kattığı 100. uçak olan ve kuyruğunda Mustafa Kemal Atatürk’ün siluetini ve imzasını taşıyan “Cumhuriyet” ile Samsun’a bir basın gezisi düzenledi.

Güliz Öztürk, havacılık dalının hem iç hem dış çizgilerde büyüme sürecinde olduğunu tabir ederek, “Pegasus’un 6 saatlik uçuş ağında 500 havaalanı ve 66 ülke bulunuyor. Biz mevcut durumda dış çizgilerde 96 noktaya uçuyoruz. Bu şu manaya geliyor ki yeni rotalar açmak için önümüzde büyük bir potansiyel var. Yurtdışı fırsatlarını da kıymetlendirerek büyüyeceğiz” dedi.

Covid öncesine nazaran %32 artış

CEO Güliz Öztürk, şirketin 2023 yılı performansını ve 2024 yılının öngörülerini değerlendirirken, “2023’ün birinci 9 ayı sonunda geçen yılın birebir periyoduna nazaran toplam kapasitemizi yüzde 24, toplam konuk sayımızı yüzde 20 büyütmeyi başardık ve yılsonunda toplamda yüzde 20 artış öngörümüzü koruyoruz. Kapasite düzeyimizi, son olağan yıl olan 2019 ile kıyaslarsak, yüzde 32 artış kaydetmiş durumdayız” dedi. Öztürk, Pegasus’un 2024 yılında yüzde 10-12’lik bir büyüme hedeflediğini bildirdi.

Kaybedilen kapasiteyi en süratli Türkiye geri kazandı

Güliz Öztürk 2023 yılına girerken seyahat talebinde pandemi çıkışında hızlanmanın normalleşeceği öngörüsüyle hazırlık yaptıklarını kaydetti. Öztürk, “Türkiye pandemide kaybedilen kapasiteyi en süratli kazanan ülke oldu. Dünyada bir çok havayolu uçuş işçisini işten çıkardı. Bizler ise pilotlarımız ve kabin görevlilerimiz, teknik ve idari takımımız dahil hiçbir arkadaşımızla yollarımızı ayırmadık. Tüm grupla bu süreci birlikte yaşadık. Kapasite planlarımızı hakikat yaptık ve grup de hazırdı.

Ve 2022’nin ikinci yarısında güçlü gelen yolcu talebini karşılayabildik ve hem karlılıkta hem de kapasiteyi geri getirme manasında bu bize büyük avantaj sağladı. Kapasiteyi geri alırken insan kaynağının hazır olması çok belirleyici oldu “dedi. 2024 yılında filo sipariş planları doğrultusunda yeni jenerasyon uçakları teslim alacaklarını ve filodaki eski kuşak uçakların planlı çıkış süreçlerinin de devam ettiğini belirten Güliz Öztürk, sipariş takvimlerine nazaran 2024 yılında 17 adet yeni kuşak uçağı daha filosuna katmayı planlayan Pegasus’un net olarak filosunun 12 adet artacağını vurguladı.

Sabiha Gökçen’de ikinci pistin üretiminin tamamlandığını ve yakın vakitte hizmete girmesini beklediklerini kaydeden Öztürk, “İkinci pist sonuçta kapasite artışı demek. Sabiha Gökçen bizim ana üssümüz. Yeni pist Pegasus’un büyümesini de ateşleyecek. Yalnızca Sabiha Gökçen’de değil, Ankara, İzmir ve Antalya’da da büyüyoruz” açıklamasında bulundu.

“Dünya iş modelimizi takip ediyor”

Dünya’nın sorularını yanıtlayan Pegasus CEO’su Güliz Öztürk, marka bilinirliği ve iş modeli konusunda açıklamalar yaptı.

Öztürk, “Uçtuğumuz coğrafyalarda Pegasus’un marka bilinirliği hayli yüksek ve hem operasyon hem de finansal performans açısından Pegasus’un uyguladığı iş modeli dünyada yakından takip ediliyor. Kesimde bu iş modelini uygulayan yahut uygulamayan tüm havayolları tarafından da takip edilen bir havayoluyuz. Bilhassa Covid sonrası periyotta yaptıklarımız ve gösterdiğimiz başarılı performansımız ilgi çekiyor” diye konuştu.

Bu coğrafyada Pegasus’un algısı konusunda ise Öztürk, “Biz bu coğrafyada hem Türkiye’ye hem Türkiye ötesine nakliyecilik yapan bir havayoluyuz. Münasebetiyle Ortadoğu pazarında Pegasus yalnızca Türkiye’ye taşıma yapan bir havayolu değil, tıpkı vakitte Avrupa’ya da ulaşabilecekleri bir havayolu durumunda. Bu nedenledir ki Pegasus bu coğrafyada çok uygun tanınıyor ve biliniyor ve satışları da yüksek” değerlendirmesinde bulundu.

“Hayalimde 200 uçaklık bir filoya ulaşılması var”

Pegasus Havayolları Genel Müdürü Mehmet T. NANE, dünyada iki büyük uçak üreticisi Airbus ve Boeing’in uçak siparişlerini şirketlere geç teslim ettiğini söyledi. Nane, “Tedarik zincirindeki aksamalarda hala tam bir düzelme yok. Biraz düzgünleşme var fakat yüzde 100 düzelme yok. Yüksek sayıda siparişi olan dünyadaki büyük şirketler, uçakları vaktinde teslim alamadıkları için önemli badireler çekiyor.

Bizim büyüme planları açısından bu gecikmeler kıymetli bir sorun yaratmıyor zira 2024’te bu gecikmelerin daha da kısalacağını bekliyoruz. Teslimatlar biraz gecikmeli olsa da sonuçta uçakları teslim alabiliyoruz” dedi. Mehmet T. Nane, “Hayalinizde Pegasus’u gelecekte nerede görüyorsunuz” sorusuna, “Ben Pegasus’ta 7.5 yılımı tamamladım. Benim 10. yılımda Pegasus bugünden baktığımızda 130 uçaklık bir uçak şirketi haline gelecek. Şayet ömrüm yeterse Pegasus’u 200 uçaklık bir havayolu şirketi olarak görmek isterim” halinde yanıt verdi.

Kaynak: Dunya.com

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Öne Çıkan Yorumlar

 1. 4 hafta önce

  200 uçaklı bir filoya sahip olma hayali çok güzelde personelini ne kadar memnun edebiliyorsun bunun hayali ne durumda

 2. 4 hafta önce

  1 meyve suyu 5€ ya satıyorlar 200 de alirla 300 de niye olmasin
  THY onları koruyor nerden biliyorsun derseniz izmir gibi büyük şehir lere uçuşları yok yurd dışında buda onlarin ekmeklerine yağ sürüyor

 3. 3 hafta önce

  Bu havayolu şirketinin kendi kabuğundan kurtulup,büyük uçaklar alıp,özellikle çok talep olan uzakdoğu seyehatinede başlaması arzumuzdur,tabi herşey dahil şekilde.

9 Yorum

 1. 3 hafta önce

  Kalite 0

  Cevapla
 2. 3 hafta önce

  Mehmet bey,Ali Sabancı bey’in Adana-New York direkt uçuşu hayalini gerçekleştirmek için adım atacakmısınız bu 200 sdet filo hedefi içinde ?

  Cevapla
 3. 3 hafta önce

  Sayin guliz ozturk hanim America.ya yani New York olur veya New Jersey olur veya Philadelphia state.lerden biri olabilir bu ucuk service neden yapmiyirsunuz bu konuyu degerlendirin lutfen saygilar

  Cevapla
 4. 3 hafta önce

  Bu havayolu şirketinin kendi kabuğundan kurtulup,büyük uçaklar alıp,özellikle çok talep olan uzakdoğu seyehatinede başlaması arzumuzdur,tabi herşey dahil şekilde.

  • 3 hafta önce

   Randevulu işin veya gezmek amaçlı bilet fiyatlarını takip edersen iyi hizmet servis ziro

   Cevapla
 5. 4 hafta önce

  BILETLER BAHALI YAZ IN KOLTUKLAR PEKDAR ICINDE BAZEN ORUCDA SUDAHI BULUNMUYOR UCMAKDAN VAZHECDIM THY YETER AMIN SUKUR.

  • Bizim zengin böyle kendi mal üstüne mal koysun calisanina asgari ücret versin,aç olanlar bunlar doymuyorlar,ölünce hesaba çekilince anliyacaklar.

   Cevapla
 6. 4 hafta önce

  200 uçaklı bir filoya sahip olma hayali çok güzelde personelini ne kadar memnun edebiliyorsun bunun hayali ne durumda

  • 4 hafta önce

   1 meyve suyu 5€ ya satıyorlar 200 de alirla 300 de niye olmasin
   THY onları koruyor nerden biliyorsun derseniz izmir gibi büyük şehir lere uçuşları yok yurd dışında buda onlarin ekmeklerine yağ sürüyor