Maymun Sistemi.

Maymun Sistemi.

Ülkemizde başarılı veya başarısız olmak çok önemli değil. başarısız bile olsanız,başarısızlığı kamufle etmek için Maymuna bak Maymuna diyerek bakışları başka tarafa cevirip,Kocaman İneği saklamak önemli olan. bu taktik ülkemizde her zaman yapılan ve maalesef tutan bir uygulama..

Güzel ülkemin güzel insanlarıda İktidardakini sorgulaması gerekirken maymunun nerden ve nasıl geldiğiyle ilgileniyorlar. yani kısaca hedefi şasırıyorlar.

Mesela, bir lider cıkıyor diyorki,benim 15 milyar maaş aldığımı söylüyorlar,beni haksız kazançla sucluyorlar işte aldığım maaş bu kadar diyor ve maaş bordrosunu gösteriyor. yada benim 350 mercedes aldığımı söylüyorlar işte arabamın anahtarı diyerek anahtarını gösteriyor. tabiki herkes çok tepkili o söyleyenlerin yalan söylediğini anlıyorlar ve liderin arkasında olduklarını göstermek için bağırıyorlar. EN BÜYÜK BAŞKAN, BİZİM BAŞKAN..

Buraya kadar her şey ve tepki gösterilmeside normal. Normal olmayan bunları söyleyenlerin var olup olmaması. bir insan kendi kendine var olmayan bir suclamayı yapar ve bunu bana söylüyorlar günahımı alıyorlar derse, ülkemiz insanı o suclamayı kimin yaptığıyla ve doğru olup olmadığıyla ilgilenmez ve mağdur görünenin yardımına koşar…yani kısaca yine maymun meselesi..

Veya, başarısız olsanız bile, tam yıkılacakken,karşı muhalefet kanadının başka güçler tarafından ortaya cıkarıldığını ve gelecekte toplumu çok büyük bir tehlikenin beklediğini söyleyerek muhalefet yapan insanları öcü gibi gösterebilirsiniz..burada da insanlar derhal gösterilen hedefe doğru bakacak ve sizin başarısızlığınız ,gelecek olan tehlikeden daha önemsiz gösterilecektir..bu tür bir çok örnek göstermek mümkün iktidar,muhalefet arasında..

Yine güzel ülkemin, güzel insanları olarak maalesef sorgulamayı bilmiyoruz. ufak ayrıntılarla uğrasırken devam eden yanlışın büyüklüğünü seçemiyoruz..hem hakim hem savcı oluyoruz. hesap vermesi gerekene hesap soracağımıza,hesap sormaya gidenin önünü kesiyoruz. sonrada hesap sormak isteyenler ortadan çekilince iktidarın yanlışlarının devamına maruz kalıyoruz. ve bence hakediyoruz..

Seçim sistemlerini,seçime giripte kaybedenler devamlı olarak sorgular.ama seçimi kazandıklarında ise o beğenmedikleri seçim sisteminde her hangi bir değişikliğe kesinlikle gitmezler. Türk halkının yapısını ve nelere önem verdiğini iyi bilenler bunu birazda duygusal açıya yaydıklarında başarıya giden yolda büyük bir avantaj sağlarlar.

Halkımız ise profesyonelce tasarlanan ve uygulanan bu tür oyunlara alışık olmadığından bu tür oyunları anlayamaz yada tarafsız görünen Medyamızın yorumlarına göre yönlenir. Ülkemiz insanları genelde yumuşak yapılı,merhametli ve yokluklara ve baskılara alışık yapılıdırlar. genelde kendilerine yapılan yanlışları protesto edeceklerine içine atar ve dahada kötüsü olabilirdi mantığının arkasına sığınarak Allaha şükür diyerek kalender bir yapı sergilerler.

Bu yapı sadece siyasi hayatımızda veya ülke yönetimlerinde görülmez. iş hayatımızda da güçten korkar,en haklı olduğumuz konularda bile haklılığımızı aramaktan kacınırız. İş hayatımızda issiz kalma korkusu, geleceğe güvenli bakamamak bizleri haklı bile olsak mücadele etmekten alıkoyan unsurlardır.

Çalısanı korumak ve alınterlerimizi pazarlamak tan görevli olan kendi sectiğimiz Sendikalarımız bile yürüyen bu sisteme ayak uydurarak işverenle sıcak ilişkiler içerisinde olabilmektedirler. Sarı sendikacılık dediğimiz bu sistemde bile çalışanlar kendi tercihlerini yapacakları seçim zamanlarında iktidarın her zaman uyguladığı maymun sistemi yüzünden yeniden korkar ve aman boşver zaten başka ne yapılabilirdi diyerek, kalender yapılarının arkasına sığınarak,muhalefete yol vermeyerek iktidardakini istemedende olsa korurlar.

Avrupa ülkelerine baktığımızda en ufak bir zam haberi alan halkın ptotestoları günlerce gündemden düşmezken, ülkemizde yapılan her türlü zam haberi bile artık olağanlaşmıştır.

Sonuç olarak, bu tür bir çok örnek verilebilecek hayatımızda önce kendimizi tanıyacak sonra bizi temsil edenlere geçit vereceğiz. Bizi temsil edenlerin bize rağmen yaptıkları yanlışların hesabını sormakta zorlanırsak,ileride gelebilecek daha büyük yanlışların önüne gecemeyiz..

Saygılarımla..

Geri
Etiketler:

Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.