featured

Mahsur kalan 11 amatör dağcı helikopter ile kurtarıldı

 

Kastamonu’nun Pınarbaşı ilçesinde Küre Dağları Milli Parkı’nda bulunan dünyanın en derin kanyonu Valla Kanyonu’na girdikten sonra bir daha çıkamayan amatör 11 dağcı, Jandarma Havacılık Komutanlığına ait vinç helikopteri ile kurtarıldı.

Kastamonu’nun Pınarbaşı ilçesi Ilıca köyünde 11-14 Ağustos tarihleri arasında düzenlenen “Türkiye 5’nci Kanyon ve Doğa Sporları Festivali” çerçevesinde Küre Dağları Milli Parkı’nda yer alan 12 kilometrelik Valla Kanyonu’ndan geçiş yapmak için 12 Ağustos Cuma günü kanyona giriş yapan amatör 11 dağcı, sel sularının kaya parçalarını aşındırarak kanyon yapısını değiştirmesi ve büyük kaya kütlelerinin güzergahı kapatması sebebiyle kanyondan çıkış yapamadı.

NEFES KESEN KURTARILMA ANLARI

Kanyonda mahsur kalan dağcıların yardım talebinde bulunması üzerine Kastamonu Jandarma Arama Kurtarma (JAK) unsurları harekete geçti. Bölgenin yapısı nedeniyle halatla kurtarma faaliyeti icra edilemeyince ekipler, Jandarma Havacılık Komutanlığı ve JÖAK’tan HATU personeli ile vinç helikopteri çağırdı. Vinç helikopterinin gelmesi üzerine mahsur kalan 11 dağcı, kaldıkları yerden kurtarıldı. Kanyondan kurtarılan dağcılar, helikopterle Kastamonu Havaalanı’na götürüldü.

11 dağcının helikopterle kurtarılma anları ise cep telefonu kameralarına anbean yansıdı. Dağcılar, jandarma helikopterinin kanyonun zorlu yapısına rağmen alçaldığı, JÖAK’tan HATU ekiplerinin sarkıtılan iple aşağı inerek sırayla dağcıları helikoptere çıkardığı anları cep telefonlarıyla kaydetti.

Görüntülerde kanyondan alınan sporcuların Kastamonu Havaalanı’na bırakıldığı anlar da yer aldı.
Öte yandan 11 dağcı ile birlikte Valla Kanyonu’na giren 6 profesyonel dağcı ise, kanyonda ilerleyişlerine devam ederek çıkışlarını yaptı.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 Yorum

  1. Amatör oldukları kesin de, pek dağcı olduklarını zannetmiyorum. Doğa yürüyüşçüsü? Belki…

    Cevapla
  2. 2 sene önce

    O köyün adı Varla idi. Kanyon keşfedildi. İsmini yanlış anlayan gazeteci Valla dedi. Hâlâ köy aynı köy. Artık kanyonda aynı olsun. Varla Kanyonu’dur isim. Bilginiz olsun.

    Cevapla