Lufthansa LH 502 Hamburg-Rio de Janerio kazası

Lufthansa LH 502 Hamburg-Rio de Janerio kazası

52 yıllık havacılık meslek hayatım içerisinde yaşanan bazı önemli havacılık kazalarını araştırıp sizlere duyurmayı düşündüm. İşte bunlardan ilki, 1959 yılında yaşanan Alman Lufthansa şirketinin 502 nolu uçuş kazası.

Alman Hava Yolları Lufthansa şirketinin kurulduğu 1955 yılından sonraki ilk kazası olan LH502 bir Super Constellation, Lockheed L-1049G, D-ALAK tescil isimli uçağı, 11 Ocak 1959 tarihinde Hamburg-Frankfurt-Paris-Lizbon-Dakar-Recife olmak üzre 6 bacak ile Breziya’nın Rio de Janerio-Galeo International havalimanına gidiyordu.

Uçak, son bacağında Brezilya Guanabara Körfezi üzerinde iken, hava trafik kontrolöründen, Runway-14’e iniş için 3000 feet’e alçalma talimatı aldı. İniş sırasında hava yağmurluydu. Ancak, Super Constellation son yaklaşmada, her nedense, tanımlanmış limitten fazla alçaldı ve Flecheiras açıklarında burun tekerleklerini suya değdirdi. Tahminlere göre ekip, son bir gayretle yaklaşma ve inişe devam edebilmek istediler ama, uçağın kontrolunu kaybetmişlerdi, uçak tırmanayıp Flecheiras plajına düştü, uçakta yangın çıktı.

Kazada tüm yolcular ki, aralarında Avusturya Büyük Düşesi Maria Ilenea, (aynı zamanda Romanya kralının büyük kızı) dahil, öldüler. Bu kazada 10 kişilik ekipten F/O ve biri erkek 2 hostes yaralı olarak sadece 3 kişi kurtuldu. Bu kazada 29 yolcu ve 7 ekip olmak üzere toplam 36 kişi öldü.

Uçak, Amerikan Lockheed tarafından üretilmiş ve 1955 yılında Lufthansa’ya teslim edilmiş bir “Super Constellation” motorları “Wright R-3350” pistonlu yıldız.  

Yapılan kaza araştırmasında kazanın nedenine tam olarak ulaşılamadı. Brezilya havacılık kurallarına göre LH502’nin ekibi görev ve uçuş saati limit dışı görülmesine karşın Almanya kurallarına göre limit içinde olduğu anlaşıldı. Kazaya neden olarak, iniş için son yaklaşmada tanımlanmış minimum yüksekliğin altına inip burun tekerleklerini suya kaptırdıkları için pilot hatası oluğuna, ekibin yorgunluğunun da yardımcı faktör olduğuna karar verildi. CFIT (Controlled Flight In to Terrain) ve Insufficient rest/fatique

Kaynak : wikipedia.com & aviaition-safety. net

 

Geri

Bir Yorum

  1. Erhan bey   - Tarih: 24 Nisan 2017 - Saat 22:31   - Cevap Yazın

    Teşekkürler. Bu tür yazıları buradan başka yerde okuyamıyoruz. Magazin türü bel altı muhabbetler var çok yazıda.

    0

    0